Založ si blog

Trattenbacher Klettersteig – Beisteinmauer

(všetky fotografie sa po kliknutí na ne zväčšia)

Z Bratislavy vyrážame o štvrť na osem ráno. Do 270 kilometrov vzdialeného Trattenbachu pri Ternbergu (po Westautobahn, cez Steyer) dorážame o pol desiatej. Parkovisko sa nachádza rovno pod stenou, na ktorej sú vedené všetky ferratové cesty. Parkovné je 2,50 euro, parkovací lístok (prípadne aj minerálku) vám vydá automat. Na parkovisku sa nachádza aj zrubová chata s občerstvením a WC. V momente nášho príchodu bola otvorená práve len tá časť, kam aj cisár pán chodí sám. Keď sme sa popoludní vrátili zo steny, reštaurácia a aj WC boli zatvorené a na dverách visel oznam:

pondelok – štvrtok zatvorené!

Neviem, či je to bežná prevádzková prax, fakt je, že v tento augustový (teda prázdninový i keď pracovný) utorkový deň sa v Trattenbachu veľa záujemcov o ferratovanie nezišlo. A prekvapilo nás, že v momente nášho príchodu (teda o pol desiatej) už viaceré partie schádzali zo steny. Neskôr sme pochopili prečo…

Smerová tabuľka na parkovisku hlása, že ku stene je to 5 minút chôdze, ale aj tak mám pocit, že to trochu prehnali. Ste tam „čobydup“…

Máloktoré ferraty sú takto ideálne umiestnené. Jednak parkovisko je úplne pod skalou, druhak popri parkovisku tečie potok, kde sa po túre môžete umyť a najmä skala ponúka až šesť ferratových trás + tri spojovacie cesty medzi nimi (ak teda za ferratku nerátame aj zostupovú trasu – jednotnú pre všetky lezenia, ktorá je miestami zabezpečená rebríkmi, lanom a kramľami s obtiažnosťou okrem jedného béčkového miesta väčšinou áčkovou.

Na rozcvičenie je vhodné začať na ferratke označenej ako The Little rock, ktorá má cca 15 výškových metroch a jej obtiažnosť sa pohybuje od A – C. Na túto ferratku potom plynulo nadväzuje Hetschi Klettersteig, ktorý prekonáva 65 výškových metrov a končí pri veľkej drevenej terase, z ktorej je dobrý výhľad na celú stenu a hlavne na cesty v nej vedené. Takže podľa reliéfu skaly a námahy v stene už bojujúcich ľudí sa môžete rozhodnúť, na čo si trúfate.

The Little rock

The Little rock

The Little rock

The Little rock

The Little rock

The Little rock

Hetschi Klettersteig

Hetschi Klettersteig

výhľad z drevenej terasy

výhľad z drevenej terasy

výhľad z drevenej terasy

výhľad z drevenej terasy

rebrík a lanový most

rebrík a lanový most

Z terasy sú dve možné trasy – lanový most na opačnú stranu údolíčka alebo Karin Klettersteig (B/C). Lanový most, ktorý pozostáva z troch lán (po jednom kráčate, dvoch sa držíte alebo istíte, B/C) je dlhý 63(!) metrov. Mali sme obavy z prílišného hojdania, ale vďaka dvom či trom priebežným ukotveniam ku skale sa až tak nekolíše.

63 metrov dlhý lanový most

63 metrov dlhý lanový most

img_7055

Nástup do Grossalber Klettersteigu nad rebríkom

Nástup do Grossalber Klettersteigu nad rebríkom

lanový most

lanový most

Ak sa rozhodnete pre Karin Klettersteig čaká vás 75 výškových metrov so siedmymi miestami obtiažnosti stupňa C a tesne po vrcholom s malou odbočkou k Brunner Bankerl – vzdušnej drevenej lavičke primontovanej k takmer kolmej stene umiestnenej na malej oceľovej plošine – ide o vskutku nevšedné posedenie. Približne v jednej tretine lezenia sa nachádza krátka céčková spojka (Laserer Quergang cca 20 m), ktorou sa môžete dostať približne do polovice cesty zvanej Grossalber Klettersteig (D/E). Ide o ferratu, v ktorej nachádzajú viaceré déčkové a dokonca jedno éčkové miesto.

Karin Klettersteig

Karin Klettersteig

Karin Klettersteig

Karin Klettersteig

Karin Klettersteig

Karin Klettersteig

Karin Klettersteig

Karin Klettersteig

Karin Klettersteig

Karin Klettersteig

 

Brunner Bankerl

Brunner Bankerl

výhľad

výhľad

 

Zaujímavosťou celej tejto lokality je lomený rebrík, ktorý sa nachádza na opačnej strane 63-metrového lanového mosta. Nezvyčajne vysoký rebrík, prekonávajúci veľký previs má najmenej 20 metrov a lezie sa po ňom tvárou do priestoru/chrbtom ku skale, čo spolu so škripotom a hojdaním sa rebríka vyvoláva celkom silný príliv adrenalínu. Po prekonaní rebríka sa môžete rozhodnúť pre jednu z troch ciest: buď už spomínaný Grossalber Klettersteig (D/E, 120 výškových metrov), alebo Mammut Klettersteig (E, 105 výškových metrov), alebo Trattenbacher Klettersteig (C, 100 výškových metrov).

rebrík

rebrík

Okrem týchto ciest sa po pravej strane 63-metrového lanového mosta nachádza ešte jedna ferratka, ktorá je vlastne prvou časťou už spomínaného Grosalber Klettersteigu. Dá sa preliezť samostatne, ak si v druhej časti tejto ferraty netrúfate na previsnuté éčkové miesto. V prvej časti ide vlastne o takmer vodorovný traverz skaly len s miernym prevýšením – stupeň obtiažnosti: D.

Grosalber Klettersteig

Grosalber Klettersteig

Lokalita je teda ideálnym miestom pre ferratkárov všetkých výkonnostných stupňoch. Hodnotenie stupňa obtiažnosti je pravdepodobne robené už podľa novej metodiky, takže, ak ste zvyknutí na tú starú, ku každému hodnoteniu si pridajte ešte pol stupňa navyše! Vzhľadom na rozličnú náročnosť jednotlivých trás si tu každý príde na svoje. Ak by ste chceli v jeden deň preliezť úplne všetko, máte čo robiť. Len treba dobre zvážiť počasie. Teraz nemyslím na dážď, búrky a námrazu, ale na presne také jasné a slnečné počasie, aké sme mali my. V ten deň ortuť v teplomeroch atakovala štyridsiatku! V stene sme pochopili, prečo sa niektorí vracali, keď my sme ešte len prichádzali. Tam sme pochopili, prečo okolo poludnia sme na skale zostali zrazu len dve či tri partie. Námaha, horúce slnko a skala odrážajúca teplo – to je priam vražedný koktail. Sily za takýchto okolností rýchlo ubúdajú a s jednou PET fľašou vody nevystačíte.

img_7096

img_7100

Na vrchole 632 metrov vysokého Beisteinmaueru sa nachádza  kríž s vrcholovou knižkou.  Posedeli sme si pri ňom v spoločnosti rakúskej dvojice, pričom z ženskej časti sa po chvíli vykľula Češka vydatá do Rakúska. Spoločne vlastnili penzión v Hinterstoderi (cca 50 kilometrov od Trattenbachu) a lákali nás, aby sme k nim došli prenocovať. Bola to lákavá ponuka, zvlášť, keď majiteľka penziónu zdôraznila, že čapujú Prazdroj a že v blízkosti ich ubytovacieho zariadenia sa nachádzajú dve ďalšie ferratky (Poppenberg Klettersteig C/D), z ktorých jedna je vraj úplne neznáma, nezaznamenaná na nijakých ferratových weboch.

Hoci nás táto ponuka lákala, nakoniec sme zostali pri pôvodnom programe a prenocovali sme v malom sympatickom kempe Ötscherland Camping v Lunz am See, aby sme mohli na druhý deň pokračovať v našom programe.

Ferratkovú lokalitu v Trattenbachu hodnotím ako jednu z najlepších, aké som kedy navštívil a to pre všetky už spomínané dôvody. Vrelo odporúčam.

Topografia:

http://www.bergsteigen.com/sites/default/files/topos/naturfreunde_klettersteige_beisteinmauer_topo_2.jpg

 

(Zdroj fotografií: Pavol Fabian)

Jama deravá, hlava boľavá

08.09.2017

Počas uplynulého víkendu som mal možnosť pozrieť si v rámci Kremnických gagov inscenáciu divadla Astorka s názvom Jama deravá. Netušil som o čom „hra“ je, vstupenky som mal voľné – viac »

Návrh víkendového programu č. 6

22.08.2017

(po kliknutí na fotografie sa zväčšia) Dnešný tip na víkend bude trochu špecifický a v tejto forme nie pre každého použiteľný. Je to spôsobený tým, že východiskovým bodom našej bicyklovej viac »

Heli-Kraft Klettersteig

19.08.2017

(po kliknutí na fotografie sa zväčšia) Ráno v kempe v Lunz am See sme sa prebudili a sotva sme zbalili stany, začalo pršať. Autom sme sa presunuli do 30 kilometrov vzdialeného Hochkaru a čím viac »

erdogan

Turecká vláda chce opäť predĺžiť výnimočný stav

16.10.2017 22:49

Výnimočný stav v krajine platí od vlaňajšieho pokusu o vojenský prevrat, v Turecku odvtedy zatkli zhruba 50 tisíc ľudí.

Trump

Sú to falošné správy, komentuje Trump informácie o sexuálnom obťažovaní

16.10.2017 22:49

Trumpa obvinilo zo sexuálneho obťažovania už pätnásť žien. Jeho exmanželka ho obvinila aj zo znásilnenia, neskôr však toto obvinenie stiahla.

Merkelová, nemecké voľby

Merkelová predpokladá, že koaličné rokovania budú dlhé

16.10.2017 21:34

Najpravdepodobnejším scenárom je vytvorenie koaličnej vlády CDU/CSU, FDP a Zelených. Hoci všetky tri subjekty sú súčasťou nemeckej politiky už desaťročia, v takejto kombinácii sa ešte v kabinete nikdy nestretli.

Maroko, klimatická konferencia

Slovensko zvolili do Rady OSN pre ľudské práva

16.10.2017 20:52

Slovensko v Rade OSN pre ľudské práva už v minulosti pôsobilo, a to v rokoch 2008 – 2011.

pfpf

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 177
Celková čítanosť: 378943x
Priemerná čítanosť článkov: 2141x

Autor blogu

Kategórie