Minister Drucker zjavne nie je v obraze. . .

4. decembra 2016, Pavol Fabian, Dianie okolo nás

Pán minister zdravotníctva Drucker pred chvíľou v relácii  O päť minút dvanásť povedal, že nechápe rozruch okolo toho, že sa od 1. januára 2017 veterinári nedostanú k humánnym liekom. Pretože to vraj nie je pravda. A navyše zverolekári vraj potrebujú len minimum humánnych liekov.

Minister, ktorý má právnické a nie zdravotnícke vzdelanie zjavne nie je v obraze.

Prakticky všetky infúzne roztoky, ktoré veterinári používajú, sú humánne. A liečiť bez možnosti infúznej terapie je cesta do pekla.

Rovnako pri ochoreniach očí sa v drvivej väčšine prípadov vo veterine používajú humánne lieky. Čo hrozí domácim miláčikom, ak tieto lieky veterinári nebudú môcť používať je zrejmé.

K spontánne vzniknutej petícii milovníkov zvierat, ktorá reagovala na tento stav (pretože veterinári budú vraj operovať bez narkózy) treba povedať, že väčšina operačných zákrokov vo veterine sa dá robiť v propofolovej a ketamínovej narkóze a tieto prípravky budú aj naďalej dostupné vo veterinárnych špecialitách. Iba isofluran používaný na inhalačnú narkózu sa stane pre veterinárov nedostupný, pretože k dispozícii je len humánny prípravok. Inhalačná narkóza sa vo veterine používa najmä pri náročnejších, dlhšie trvajúcich operáciách napr. ortopedických. Takže výkon takýchto operácii bude naozaj ohrozený.

Určite nehrozí, že veterinári budú operovať bez narkózy – ak nie z iného dôvodu, tak preto, že by to nešlo ani technicky. Človek je ochotný zdieľať istú dávku bolesti, ak vie, že sa mu lekár snaží pomôcť, ale zviera pri prvom reznutí do kože z operačného stola utečie, alebo ak je pripútané, bude sa tak metať, že operovať nebude možné. Takto realisticky to opisujem len preto, že zjavne existujú ľudia, ktorí veria, že veterinári budú operovať „zaživa“ čo je nezmysel.

Problémy budú mať veterinári samozrejme aj so získavaním ďalších humánnych liekov, za ktoré vo veterine nie je náhrada.

Pán minister v relácii povedal, že možnosť veterinárov zohnať si tieto lieky nový zákon neobmedzuje, pretože im dáva možnosť získať ich priamo od držiteľa licencie, čiže vlastne od výrobcu.

Lenže výrobcovia lieky nedistribuujú (a myslím si, že to ani nesmú robiť) a podľa mojich zisťovaní ani nevedia o tom, že by to pre veterinárov mali od 1. 1. 2017  robiť.

Nehovoriac o tom, že si neviem predstaviť, že  očný framykoin bude zverolekár zháňať v Zentive v Čechách,  dalacin v USA od Pfizera a torecan v Krke v Slovinsku. To sa majú zverolekári preorientovať na zahraničný obchod?

Mám vo vlastnej rodine člena, ktorý je šéfom pomerne veľkej a úspešnej lekárne. Nech som to s ním rozoberal z ktorékoľvek konca, nedošli sme k možnosti ako by sa zverolekári po 1. januári 2017 mohli dostať legálne k humánnym liekom.

Pán minister sa teda zjavne neorientuje v problematike, alebo prosto v televízii vedome klamal. Otázka je, či by z toho nemal vyvodiť dôsledky?