Podnet na preverenie regulárnosti volieb č. 2

11. apríla 2019, Pavol Fabian, Dianie okolo nás

Pred deviatimi dňami som sem napísal blog o mojom podanom podnete týkajúcom sa preverenia regulárnosti prezidentských volieb.TU

Strhla sa tu búrlivá diskusia, v ktorej ste ma mnohí označovali za kotlebovca, harabinovca a neviem za čo všetko nechutné ešte… Včera mi prišla odpoveď, zatiaľ len zo Štatistického úradu SR. Štatistický úrad v podstate skonštatoval to, čo ja (teda potvrdil, že mám pravdu!) a zároveň sa vyhovoril, že nemá kompetenciu zo zákona takéto veci kontrolovať.

 

Odpoveď Štatistického úradu SR:

 

Vážený pán

predsedovi Štatistického úradu Slovenskej republiky bola elektronickou poštou doručená Vaša žiadosť o urýchlené preverenie počtu použitých voličských preukazov a porovnanie tohto počtu s počtom vydaných voličských preukazov.

 

Štatistický úrad je ústredným orgánom štátnej správy, ktorý v zmysle Čl. 2 ods. 2 Ústavy môže konať iba na základe ústavy, v jej medziach a v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanoví zákon. Podmienky výkonu volebného práva a organizáciu volieb do Národnej rady Slovenskej republiky, volieb do Európskeho parlamentu, volieb prezidenta Slovenskej republiky, ľudového hlasovania o odvolaní prezidenta Slovenskej republiky, volieb do orgánov územnej samosprávy a spôsob vykonania referenda vyhláseného podľa článku 93 až 99 Ústavy Slovenskej republiky upravuje zákon č. 180/2014 Z.z. o podmienkach výkonu volebného práva a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Žiadny zákon SR neustanovuje Štatistickému úradu kompetenciu preverovať počet použitých hlasovacích preukazov s počtom vydaných hlasovacích preukazov. Štatistický úrad v rámci svojej kompetencie zabezpečuje organizačné, personálne, programové a technické podmienky na spracovanie výsledkov volieb. Úlohu spracovania výsledkov volieb plní Štatistický úrad na základe zápisníc okrskových volebných komisií, ktoré obsahujú údaj o počte voličov zapísaných v zozname voličov. Štatistický úrad pri spracovaní výsledkov volieb nemá informáciu o počte vydaných a použitých hlasovacích preukazov, keďže táto informácia nie je uvedená ani v zápisnici okrskovej volebnej komisie.

 

Na základe vyššie uvedeného Štatistický úrad nemôže Vašej žiadosti vyhovieť. Ústredným orgánom štátnej správy pre organizačné zabezpečenie volieb prezidenta Slovenskej republiky je Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky.

 

S pozdravom,

 

JUDr. Mgr. Petra Szőkeová

generálna riaditeľka

Kancelária predsedu

 

Takže som im poslal ďalší list:

 

Dobrý deň,
vďaka za odpoveď, i keď ste v nej len skonštatovali to, čo som napísal ja – že sa neporovnáva počet vydaných s počtom reálne prijatých voličských preukazov. Odobraté voličské preukazy však okrskové volebné komisie zapečaťovali spolu s ostatnými materiálmi použitými pri voľbách a odovzdávali ich. Predpokladám, že sa tieto škatule istý čas niekde skladujú/archivujú. Teda by sa dal skontrolovať počet reálne prijatých voličských preukazov a porovnať s počtom vydaných ( o počte vydaných má predsa prehľad každá jedna obec).
Moja otázka sú:
1. kde sa škatule s týmito materiálmi skladajú?
2. ako dlho sa skladujú?
3. prečo sa teda neskontroluje na môj podnet počet vydaných a neporovná s počtom prijatých voličských preukazov?
4. Predseda Štátnej volebnej komisie pán Bárány oznámil, že v Bratislave a na Záhorí preverili 1400 použitých voličských preukazov. Zaujímalo by ma akým spôsobom preverovali ich pravosť, akými metodikami?
To, že ako píšete „Žiadny zákon SR neustanovuje Štatistickému úradu kompetenciu preverovať počet použitých hlasovacích preukazov s počtom vydaných hlasovacích preukazov“ ešte neznamená, že ak príde podnet na podozrenie zneužitia voličských preukazov, že ten počet nemožno/netreba preveriť aj mimo rámec Vašej kompetencie. Načo je potom vlastne možnosť podávať podnety na regulárnosť volieb, keď aj tak zostanú nevyslyšané?
Vďaka za skorú odpoveď.
S pozdravom

 

A čakám na odpoveď zo Štátnej volebnej komisie resp. z ministerstva vnútra SR.