Založ si blog

Správa z Kyjova

Vždy, keď cestujem do Čiech (a chodím tam pomerne často) usilujem sa navštíviť aj nejaké kníhkupectvo. Najčastejšie chodím do Vsetína, Opavy a Ostravy.

Kníhkupectvá navštevujem preto, lebo som knihomoľ a chcem mať prehľad o tom, čo vychádza, chcem si knižky, ktoré ma zaujmú ohmatať a nespoliehať sa len na anotáciu v internetovom e-shope. No a najmä chcem mať prehľad o tom, čo vychádza v Česku, pretože na slovenský knižný trh sa ani zďaleka nedováža všetko, čo v susednej krajine vychádza – najmä nie produkcia regionálnych vydavateľstiev, či okrajové žánre.

Kníhkupectvá v spomínaných troch mestách majú svoju tradičnú úroveň, predávajúci vedia o svojom tovare zmysluplne porozprávať, neodkliknú neosobne ean kód automaticky, ako keď si v Lídli kupujete cigarety. Kníhkupectvá tam majú väčšinou skvelú atmosféru.

Minulý (predĺžený) víkend som strávil v Kyjove. Počtom obyvateľov je toto moravské mesto porovnateľné so Zlatými Moravcami, Bytčou, Holíčom či Revúcou. Navštívil som jediné dve kyjovské kníhkupectvá a bol som zhrozený.

V jednom z nich fungoval pultový predaj – čiže za pultom predavač a za jeho chrbtom knižky, ku ktorým ste sa nemohli dostať. Predavač vám ich mohol len podať. A ich celkový počet celkom určite neprevyšoval číslo dvesto – to možno preto, aby sa predavač veľmi neunavil podávaním…

Druhé kníhkupectvo vyzeralo ešte horšie. Napriek názvu obchodu jednoznačne poukazujúceho, že dnu si môžete kúpiť knižku, väčšinovým tovarom tam bolo všetko možné, len nie knižky – sošky, kalendáre, CD, DVD, darčekové predmety, suveníry pochybnej umeleckej hodnoty, sladkosti…

Uvedomujem si, že číta stále menej ľudí. Čítanie a rozmýšľanie bolí, navyše zaberá čas. Ľahšie je rýchlo preletieť palcové titulky v bulvári, prezrieť si farbisté obrázky, či beznámahovo v polohe ležmo sa nechať „nakŕmiť“ niektorou z televízií legalizujúcich brak, stupiditu, povrchnosť a nekultúru.

Napriek tomu ma ten stav v Kyjove prekvapil. Neviem, či je to jeden z prejavov celkového úpadku kultúry v tomto, už tri desaťročia trvajúcom období, alebo sa v moravskom meste s výraznými folklórnymi tradíciami pravda hľadá skôr vo víne ako v knihách pre (azda) chýbajúce intelektuálne zákaznícke zázemie?

Vietnam slovom aj obrazom – 5. časť

09.08.2022

Poobede sme zavítali do Pagody Quán Sứ (tzv. Veľvyslanecká pagoda). Je to budhistický chrám nachádzajúci sa na ulici Quan Su 73. Pagodu Quan Su vybudovali v 15. storočí za dynastie Lê. V tom čase tu nebol žiadny budhistický chrám, ale niektoré prístrešky slúžili ako miesto uctievania. Počas vlády cisára Le The Tong Chiem Thanh, Laos zvyčajne posielal veľvyslancov, aby [...]

Vietnam slovom a obrazom – 4. časť.

07.08.2022

Na druhý deň zamierime do kráľovskej citadely Thang Long alebo do thanglongského cisárskeho mesta. Ide o opevnený areál, ktorý bol postavený v roku 1110 ako nové cisárske sídlo. Nezachovalo sa z neho mnoho, ale to, čo sa zachovalo, bolo v roku 2010 zaradené do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO. V deň našej návštevy sa tu zhromaždili stovky hanojských maturantov, asi [...]

Vietnam slovom aj obrazom – 3. časť

06.08.2022

Po návrate z Vlakovej ulice zamierime ešte k jazeru Hồ Hoàn Kiếm (Jazero vráteného meča). Jazero sa nachádza kúsok od nášho hotela v centre mesta. Vzniklo z ramena Červenej rieky. Jeho rozmery sú 700 x 250 metrov. Na vodnej ploche trónia dva ostrovy. Ten väčší pri severnom pobreží je s pevninou spojený dreveným mostom (Most vítania ranného slnka) a nachádza [...]

lietadlo, Boeing, Airbus

Ruský Aeroflot musí kvôli sankciám rozoberať lietadlá na náhradné diely

09.08.2022 11:47

Väčšinu strojov ruskej flotily tvoria zahraničné dopravné lietadlá, na dieloch zo zahraničia ale silne závisia aj lietadlá Suchoj ruskej výroby.

Sociálny podnik Sewn bag

Zuzana zmenila svoj život a vracia ľuďom chuť do života

09.08.2022 11:36

Košický sociálny podnik zamestnáva "nezamestnateľných". Vyrábajú však jedinečné veci. Vracajú život aj odpadu z fabriky.

alkohol kontrola

Vodič pod vplyvom alkoholu narazil v Bratislave do stĺpa, zranili sa dve deti

09.08.2022 11:35

Bratislavská polícia upozornila vodičov, aby počas vedenia vozidla nepožívali alkohol.

visolajský matovič heger

Bez Lengvarského a sestier. Matovič a Heger rokujú o vyšších platoch zdravotníkov

09.08.2022 09:00

Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že nedisponuje informáciou, že by rokovania o platoch zdravotníkov boli ukončené a na stole by bola akékoľvek finálna dohoda.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 364
Celková čítanosť: 1515504x
Priemerná čítanosť článkov: 4163x

Autor blogu