Založ si blog

Vietnam slovom aj obrazom – 9. časť

V zátoke Ha Long sa na ploche vyše 1500 km2 nachádza takmer 2000 rôznorodých hornatých vápencových ostrovov, z ktorých mnohé sú neobývané a na niektoré dodnes možno ani nevstúpila ľudská noha. Ostrovy sa totiž strmo dvíhajú od hladiny až do výšky 50-100 metrov ako skamenené veže, či ihly a mnohé sú ťažko prístupné a jednoducho neobývateľné.

Zátoka Ha Long

Zátoka Ha Long

Zátoka Ha Long

Ha Long v preklade znamená „miesto, kde drak vstupuje do vody“. Podľa legendy túto zátoku vytvorili draci, chrliaci okolo seba drahokamy, čím sa v zátoke vytvorili ostrovčeky blokujúce nepriateľské lode, aby krajina ostala v bezpečí. Víťazných drakov tieto ostrovčeky – skalné výtvory tak očarili, že sa už nevrátili na nebesá, ale rozhodli sa tam zostať.

V zátoke Ha Long sa nakrúcali scény dvoch bondoviek – Muž so zlatou zbraňou (Roger Moore) a Zajtrajšok nikdy nezomiera (Pierce Brosnan). Ten druhý film si pamätám a viem, že v ňom režisér s kameramanom ponúkli efektné zábery zo zátoky Ha Long, o filmovaní toho druhého som sa dozvedel zo stránky huntingbond.com. Je určená pre závislých bondofilov. Jej tvorcovia navštívili a popísali všetky lokácie, v ktorých sa bondovky kedy nakrúcali, dokonca aj Bratislavu (hoci v slovenskom hlavnom meste sa Bond nikdy nenakrúcal a exteriéry predstavujúce akože naše hlavné mesto sa nakrútili vo Viedni).

Zátoka Ha Long

Zátoka Ha Long

Zátoka Ha Long

Zátoka Ha Long

Zátoka Ha Long

Zátoka Ha Long

Zátoka Ha Long

Mikrobus nás cez most previezol na ostrov Tuan Chau rovno do prístavu. No, rovno… náš „perfektný“ šofér opäť (ako už niekoľkokrát) blúdil, hoci mal zapnutú navigáciu, hoci celý čas držal pri uchu mobil, pomocou ktorého sa dorozumieval s agentkou zabezpečujúcou našu plavbu v zátoke Ha Long. Isté je, že jeden z kruhových objazdov na Tuan Chau sme spoznali tak dôverne, ako máloktorý Vietnamec. Z neustáleho opakovaného krúženia po ňom sa u slabších jedincov začali dostavovať všetky príznaky kinetózy a pneumatiky na ľavej strane vozidla určite nadobudli znaky väčšieho opotrebovania ako na pravej strane. Na ospravedlnenie blúdiaceho šoféra možno povedať, že táto lokalita  mohutnou výstavbou očividne prudko mení svoj výzor takmer z hodiny na hodinu. Tuan Chau sa stalo obľúbeným výletným miestom turistov z Číny a čínske spoločnosti evidentne investujú do turistického biznisu.

Tuan Chau

Tuan Chau

Tuan Chau

Tuan Chau

Je tu vybudovaná úplne nová hotelová promenáda s niektorými objektami dokončenými, niektorými len v stave hrubej stavby a niektorými tesne pred dokončením. Samozrejme, Číňania si neodpustili aj vybudovanie zábavného parku. Na vstupe doň dominuje obrovská nevkusná socha King Konga, ktorému z papule padá vodopád. O tom, že aj tento projekt je ešte veľmi čerstvý, svedčí aj to, že na google mapách v sekcii Street View sochu filmového opičiaka ešte nevidno, len rozostavaný areál. Padajúci vodopád z papule King Konga vo mne evokoval skôr zvracanie z toho nevkusu…

Keď si náš šofér teatrálne začal trhať vlasy a do mobilu na agentku ziapal fistulou, zapojili sme sa do hľadania aj my nevietnamci a za chvíľu sme zaparkovali na mieste určenia. V prístave kotvilo množstvo výletných lodí. K dispozícii boli obrovské čakárne, ale ako som už spomínal, prišli sme sem v tesne pokaranténnom období, navyše v časoch, keď covid vyčíňal v Číne, takže všetka tá turistická infraštruktúra bola, našťastie, takmer ľudoprázdna.

 

(Všetky fotografie sa po kliknutí na ne zväčšia)

Zdroj fotografií: autor textu

 

Roman Kaliský a jeho storočnica

23.09.2022

Včera sa na pôde Matice slovenskej konalo Spomienkové kolokvium k stému výročiu narodenia novinára, spisovateľa a kultúrneho dejateľa Romana Kaliského. Dnes by sa táto významná slovenská osobnosť dožila sto rokov. Roman Kaliský (aktívny účastník SNP, v ktorom bol zranený) dlhé roky pracoval v novinách, vo filme aj v televízii až kým ho odtiaľ na začiatku [...]

Ďalšia hanba verejnoprávneho rozhlasu

22.09.2022

Včerajší deň, 21. september, bol Medzinárodným dňom mieru. Zároveň aj Svetovým dňom Alzheimerovej choroby. Čo myslíte, čomu sa venovali vo verejnoprávnom rozhlase? „Populárnej“ chorobe sa venovali do sýtosti, ale akosi som nezaznamenal, že by pripomenuli Medzinárodný deň mieru. Pritom, čo je dnes aktuálnejšie ako mier? Vo verejnoprávnom rozhlase asi trpia práve [...]

Mierový pochod MIER NA PRVOM MIESTE!

19.09.2022

Tohtoročný Medzinárodný deň mieru Zjednotení za mier oslávia 21.9.2022 o 17:00 na Hodžovom (býv. Mierovom) námestí mierovým pochodom, na ktorý ste všetci pozvaní! Cieľom tohto pochodu je výzva predstaviteľom našich štátov, osobitne vládam Slovenskej a Českej republiky, aby namiesto posielania zbraní, predlžovania vojny a ďalšieho krviprelievania vyvinuli maximálny tlak [...]

Vladimír Pčolinský

Súd odmietol obžalobu podanú na exšéfa SIS Pčolinského

28.09.2022 15:35

Pčolinského obvinili z toho, že on a bývalý námestník SIS Boris Beňa mali prijať úplatok od konkurzného právnika Zoroslava Kollára.

Volodymyr Zelenskyj, Izium

Zelenskyj hromží na Izrael. Hnev padá aj na Nemecko

28.09.2022 15:30

Vyspelá vojenská technika z Izraela a Nemecka by určite pomohla ukrajinskej armáde. no napadnutý štát sa stretáva s odmietaním a s otáľaním.

rekonstruovany albatros1

Ocenili vynovenú vlečku z nebies

28.09.2022 15:00

Prúdové vlečné lietadlo typu Aero L-39V Albatros prinieslo Vojenskému historickému ústavu v kategórii reštaurovanie víťaznú výročnú cenu.

Jaroslav Naď,

Naď: Rezort obrany získal z fondov USA 205,8 milióna dolárov

28.09.2022 13:29

"Peniaze musíme použiť na tú techniku, ktorá je v používaní ozbrojených síl USA," priblížil minister.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 387
Celková čítanosť: 1587943x
Priemerná čítanosť článkov: 4103x

Autor blogu