Založ si blog

Príručka samovraha – 70. časť

Prehľad známych osobností,

ktoré ukončili svoj život samovraždou

 

Otrava barbiturátmi, jedmi, alkoholom…

 

(v texte sa používajú poznámky pod čiarou. nachádzajú sa na konci textu)

 

Kelley, Edward (41) – alchymista na dvore Rudolfa II. Otrávil sa po neúspešnom úteku z väzenia. Známy šarlatán anglického pôvodu Edward Kelley[1] to vôbec nemal ľahké. Po uplynutí obdobia Rudolfovej priazne ho cisár dal v roku 1591 väzniť na hradoch Křivoklát a Hněvín. Dôvod bol prostý: chcel z neho vymámiť nejestvujúce tajomstvo kameňa mudrcov[2]. Kelley sa niekoľkokrát pokúsil o útek z väzenia. Pri prvom pokuse si zlomil nohu, ale je možné aj to, že bol chromý odjakživa.[3] Vďaka tomu, že sa nemohol so zlomenou nohou hýbať, ho chytili a uväznili, vďaka tomu, že trieštivú zlomeninu nevedeli ošetriť, nohu mu amputovali. Pri ďalšom neúspešnom úteku si opäť zlomil nohu[4]. Znovu ho chytili a uväznili. Nakoniec s genialitou vlastnou len alchymistickým šarlatánom vymyslel plán, ako definitívne a natrvalo opustiť väzenskú celu.[5]

 

Kohlová, Hannelore (68) – prvá manželka nemeckého štátnika Helmuta Kohla, ktorý bol nemeckým kancelárom dlhých 16 rokov (1982 – 1998).

V roku 1993 dostala Hannelore chrípku a užívala penicilín. V dôsledku toho sa u nej rozvinula zriedkavá choroba – alergia na svetlo. Spôsobovala jej utrpenie fyzické aj psychické – obavu z kontaktu s denným svetlom. Kvôli tomuto hendikepu sa odsťahovala z vtedajšieho sídelného mesta nemeckej vlády Bonnu späť do Ludwigshafenu. Keďže rodina sa rozhodla o chorobe prvej dámy nehovoriť, mnohí novinári sa domnievali, že Kohlovci sa rozišli. Hannelore sa na verejnosti objavovala stále menej a menej a s novinármi sa stretávala v nočnom čase. Rok a pol pred smrťou sa jej choroba ešte zhoršila. Vo ludwighafenskej vile mala celé dni spustené žalúzie a udržovala minimálnu teplotu. Von vychádzala len v noci. Nebolo lekára, ktorý by jej vedel pomôcť. Užívala silné lieky, hlavne morfín. Pre svoju chorobu sa nemohla zúčastniť ani svadby mladšieho syna s Turkyňou Elif Sözen v Istanbule.

5. júla 2001 Hannelore Kohlová spáchala samovraždu. Mŕtve telo našla nasledujúci deň o 11,15 hod. manželka šoféra a domáca gazdiná Kohlovcov, Hilde Zeebergová. Na dverách izby, v ktorej sa nachádzalo našla pripevnený lístok s textom:

„Včera som išla neskoro spať. Prosím nerušiť, chcem sa vyspať.“

Gazdiná okamžite zalarmovala políciu. Kohl sa o manželkinej smrti dozvedel na zasadaní Spolkového snemu. Za čosi viac ako hodinu priletel do Ludwigshafenu. V Hannelorinom rozlúčkovom liste adresovanom Kohlovi stálo: „Vždy som ťa milovala. A ďakujem za všetko, čo si pre mňa urobil.“ Svojho manžela požiadala, aby verejnosť presvedčil, že zahynula pri autonehode. Lenže to sa už po zainteresovaní polície Hilde Zeebergovou nedalo.

Hannelore Kohlová zanechala celkom osem listov, okrem toho pre manžela, ešte dva listy pre každého zo synov a pre niektorých priateľov. Ich obsah nikto z nich nikdy neprezradil. Zanechala ešte jeden voľný list, ktorý položila na viditeľné miesto, aby ho mohol prečítať prvý, kto do miestnosti vojde. Vyšetrovanie potvrdilo, že Kohlová spáchala samovraždu, keď pomiešala lieky na spanie s morfínom a zmes vypila cez slamku. Úrady aj rodina odmietli pitvu. O tom, že išlo o samovraždu nikto nepochyboval. Kancelária Helmuta Kohla v oficiálnom vyhlásení uviedla:

„Hannelore Kohlová odišla dobrovoľne zo života, lebo nemohla ďalej znášať trýznivú bolesť spôsobenú alergiou na svetlo.“

 

London, Jack (40) – americký spisovateľ. Bol robustnej postavy, napriek tomu trpel viacerými vážnymi chorobami. Na Klondiku si nahonobil skorbut. Na ďalších cestách bližšie nešpecifikované tropické choroby. V čase svojej smrti trpel úplavicou, pokročilým alkoholizmom a urémiou. Na silné bolesti užíval morfín.

Zomrel 22. novembra 1916 na verande chaty na svojom ranči v kalifornskom Glen Ellene. Úmrtný list uvádza ako príčinu smrti urémiu po akútnej obličkovej kolike, v skutočnosti sa na vrchole slávy otrávil kombináciou morfia a atropínu. Niektorí bádatelia tvrdia, že zomrel na urémiu zhoršenú náhodným predávkovaním morfínom. Nech je pravda taká, či onaká, faktom zostáva, že zomrel v časoch, keď bol najznámejším a najlepšie plateným svetovým spisovateľom.

 

Manole, Madalina (43) – rumunská speváčka, skladateľka, inštrumentalistka. Zomrela v deň svojich 43 narodenín. Speváčku našiel mŕtvu jej manžel v kúpeľni ich domu na ulici Grivitei v Otopeni. Ležala v kaluži krvi a pitva potvrdila masívne krvácanie do mozgu. Madalina spáchala samovraždu vypitím pol litra vysokotoxického pesticídneho prípravku na báze karbofuránu. Zomrela počas niekoľkých minút, len niekoľko hodín po tom, čo opustila štúdio, kde mala skúšku. Speváčka v poslednom období trpela depresiami, ktoré ju niekoľko týždňov pred smrťou doviedli k pokusu o samovraždu predávkovaním ibuprofénom a paracetamolom.

Monroe, Marilyn (36) – americká filmová herečka, sexuálny symbol 50. rokov 20. storočia.

Väčšinu detstva strávila v pestúnskej starostlivosti a v detskom domove. Predtým, ako sa stala slávnou hereckou hviezdou, pracovala v továrni, kde kontrolovala padáky a maľovala trupy lietadiel. Tu ju objavil vojenský fotograf David Conover a vďaka nemu sa dostala na výslnie. Po kariére modelky sa z nej stala filmová hviezda. Za prvý film dostala síce len 125 dolárov, ale film Niekto to rád horúce už zarobil neuveriteľné 4 milióny dolárov. Zahrala si vo filmoch ako Páni majú radšej blondínky či v Slamenom vdovcovi, kde v ikonickej scéne s neposlušnou sukňou ukázala spodnú bielizeň.

Marilyn bola trikrát vydatá. Prvýkrát za policajta Jamesa Doughertyho, druhýkrát za bejzbalovú legendu Joea DiMaggia, tretíkrát za spisovateľa Arthura Millera,  no ich manželstvo nevydržalo ani päť rokov. Hlavným dôvodom bola márna snaha o dieťa a herečkina psychická labilita. O dieťa sa pokúšala viackrát, ale vždy potratila.

Krásna herečka, z ktorej tryskal sex-appeal na všetky strany mala údajne vzťah aj s americkým prezidentom Johnom F. Kennedym. Konšpirátori tvrdia, že herečka sa známemu ženatému štátnikovi vyhrážala, že o ich zakázanom pomere prehovorí verejne. Vďaka tomuto vzťahu vraj poznala aj niektoré štátne tajomstvá. Prezidentov brat, minister spravodlivosti Robert Kennedy sa herečke pokúšal jej úmysel zverejniť vzťah s prezidentom vyhovoriť a podľa svedectva herečkinej gazdinky ju večer predtým, než bolo nájdené jej mŕtve telo dokonca navštívil. V súvislosti so smrťou slávnej herečky dodnes koluje množstvo konšpiračných teórii, najčastejšie koketujúcich s tým, že Kennedyovci mali prsty v Marylininej náhlej smrti.

Dňa 4. augusta 1962 sa herečkina gazdiná Eunice Murrayová rozhodla, že zostane v dome cez noc. Nadránom 5. augusta sa prebudila s pocitom, že v dome niečo nie je v poriadku. Spod dverí herečkinej spálne prenikalo svetlo, dvere však boli zamknuté. Marilyn na jej klopanie neodpovedala. Murrayová preto zavolala herečkinmu psychiatrovi Ralphovi Greensonovi, ktorý prišiel do domu krátko po zavolaní a do spálne vnikol oknom. V izbe našiel Marilyn Monroe ležať mŕtvu v posteli. Okolo 3,50 hod. ráno prišiel lekár, doktor Hyman Engelberg, ktorý oficiálne potvrdil jej úmrtie. Marilyn Monroe zomrela dňa 4. augusta 1962 niekedy medzi 20,30–22,30 hod. Toxikologické vyšetrenie potvrdilo ako príčinu smrti otravu barbiturátmi. V herečkinej krvi bolo 8 miligramov na 100 mililitrov (mg%) chloralhydrátu, 4,5 mg% pentobarbitalu (Nembutal) a 13 mg% pentobarbitalu mala aj v pečeni. Vedľa postele ležali prázdne fľaštičky od liekov. Lieky zapila šampanským. Možnosť, že sa by Marilyn Monroe náhodne predávkovala, bola vylúčená, pretože dávky, ktoré sa nachádzali v jej tele, boli niekoľkokrát väčšie ako je smrteľná dávka.

Osobný lekár Marilyn Monroe potvrdil, že herečka mávala záchvaty strachu a časté depresie spolu s nepredvídateľnými náhlymi zmenami nálad a tiež to, že sa už aj v minulosti veľmi pravdepodobne úmyselne niekoľkokrát predávkovala liekmi. Kauzu preto uzavreli ako samovraždu.

Po jej smrti sa údajne v Los Angeles zdvojnásobil počet samovražedných prípadov.

 

[1] V skutočnosti sa volal Talbot. Aj to už niečo naznačuje o jeho šarlatánstve, nie?

[2] Od cisára to nebolo celkom korektné.

[3] Vždy pôsobil dojmom čaptoša.

[4] Pochopiteľne druhú, neamputovanú.

[5] Vypil smrteľnú dávku jedu.

Jordánskymi kaňonmi a púšťami – 5. časť

01.06.2023

Ráno, hneď po raňajkách, sme sa vydali do Petry. Urobili sme to rozumne, pretože sme do nej vošli zadným vchodom a navyše tak skoro, že väčšina atrakcií bola ešte ľudoprázdna – jednak kvôli skorému času, dvak kvôli tomu, že hlavná vlna ľudí, vchádzajúca hlavným vchodom ešte nestihla doraziť. Mnohé cestovky majú v programe návštevu Petry spojenú s [...]

Čo sa to stalo so Slovákmi?

30.05.2023

Podľa výsledkov prieskumu organizácie Globsec realizovaného koncom marca 2023 podpora členstva v NATO na Slovensku medziročne klesla zo 72 percent na 58 percent a členstva v Európskej únii zo 77 percent na 64 percent. Hlavnú zodpovednosť za vojnu na Ukrajine pripisuje Rusku 40 percent ľudí, najmenej spomedzi krajín strednej a východnej Európy. Tridsaťštyri percent vidí pôvodcu [...]

Jordánskymi kaňonmi a púšťami – 4. časť

30.05.2023

Ráno sme sa navliekli do polovysušených topánok a nedosušených odevov a vyrazili sme na ďalšiu časť treku. Obloha bola spočiatku zamračená, ale v priebehu dňa sa v súlade s predpoveďou počasia začalo vyjasňovať. Postupovali sme do pieskovcových skál a krajina začala byť bohatšia na vegetáciu. V teréne sme pozorovali pozostatky dávneho nabatejského osídlenia. [...]

prigožin

"Putinov mäsiar" Prigožin napísal a ilustroval knihu pre deti

02.06.2023 22:13

V čase, keď kniha vyšla, Prigožin úspešne podnikal v reštauračnom biznise a medzi jeho klientov patril aj ruský prezident Vladimir Putin.

Volodymyr Zelenskyj

Členstvo Ukrajiny v NATO je nemožné pred ukončením ruskej invázie, uznal Zelenskyj

02.06.2023 21:20

Ide o zriedkavé priznanie zo strany Zelenského, ktorý od začiatku ruskej invázie zintenzívnil tlak na NATO a EÚ, aby Ukrajine otvorili svoje dvere.

Boris Berezovskij

Francúzsko dáva do predaja zámok zosnulého Putinovho protivníka Berezovského

02.06.2023 20:53

Berezovskij bol považovaný za šedú eminenciu v čase vlády prvého postsovietskeho prezident Borisa Jeľcina.

William Burns

Riaditeľ CIA navštívil v tajnosti Čínu. Washington sa má obávať zhoršenia vzťahov s Pekingom

02.06.2023 20:00

Program šéfa americkej tajnej služby a exdiplomata Williama Burnsa bol tajný a CIA ani Biely dom udalosť oficiálne nekomentovali.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 513
Celková čítanosť: 1823842x
Priemerná čítanosť článkov: 3555x

Autor blogu

Kategórie