Založ si blog

Príručka samovraha – 71. časť

Prehľad známych osobností,

ktoré ukončili svoj život samovraždou

 

Otrava barbiturátmi, jedmi, alkoholom…

 

(V texte sú použité poznámky pod čiarou. Nachádzajú sa na konci článku)

 

Moon, Keith (32) – anglický rockový bubeník, člen skupiny The Who, známy deštrukciou hudobných nástrojov na záver pódiových vystúpení. Po ňom tento kúsok opakovalo viacero skupín, ale nikto nedokázal demolovať tak presvedčivo ako on.

Keith Moon bol deštruktívny človek, hádzal „piráty“ do záchodových mís, ničil autá, hotely, manželku, priateľku, dcéru, hocičo….

V septembri 1978 sa vrátil s priateľkou Annette z párty u Paula McCartneyho domov, do prenajatého bytu na londýnskom Curzon Place. Počas noci zomrel v spánku na následky predávkovania sa liekom clomethiazol, ktorý mal predpísaný na zmierňovanie abstinenčných príznakov. V tom čase sa totiž usiloval zbaviť alkoholizmu, no bál sa dať zavrieť na kliniku – skúšal to vlastnými silami. Lenže clomethiazol je kontraindikovaný na domácu alebo ambulantnú liečbu, pretože je silne návykový, znižuje toleranciu voči drogám a v kombinácii s alkoholom môže mať smrteľné následky. Lieky Moonovi predpísal jeho nový lekár doktor Dymond, ktorý nič netušil o pacientovej impulzívnej povahe a dlhoročnej závislosti od sedatív a iných psychofarmák. Dal Moonovi balenie obsahujúce sto tabliet clomethiazolu a povedal mu, aby si dal jednu vždy, keď dostane chuť na pohárik, ale nie viac ako tri denne. Netušil, že Moona chytá túžba po poháriku častejšie ako trikrát za deň…

Pitva ukázala, že v Moonovom tráviacom trakte sa nachádzalo 32 tabliet clomethiazolu, z toho šesť natrávených (tie spôsobili smrť) a ďalších 26 ešte nerozpustených.

 

Nakagava, Šoiči – (56) bývalý japonský minister financií. Odstúpiť z funkcie musel po tom, ako sa na tlačovej konferencii v Ríme zjavil podnapitý, zaspával a hovoril nezreteľne[1]. Na jeseň sa potom nedarilo ani jeho strane, ani jemu samotnému a po 25 rokoch musel opustiť parlament. Krátko nato spáchal samovraždu. Zopakoval sa tak osud svojho otca, Ičiro Nakagavu, ktorý bol tiež ministrom japonskej vlády a v roku 1983 sa obesil vo svojej hotelovej izbe.

Šoiči Nakagava zomrel 4. októbra 2009 vo svojom dome v tokijskej štvrti Setagaya Ward. Jeho telo našla ráno jeho 50-ročná manželka a približne o 8,30 hod. zalarmovala záchrannú službu. Exminister ležal na posteli tvárou nadol, mal na sebe polokošeľu a krátke nohavice, na jeho tele neboli nijaké zjavné vonkajšie zranenia. Podľa oddelenia metropolitnej polície sa v domácnosti nenašiel nijaký list na rozlúčku. K exministrovej smrti došlo pred najmenej ôsmimi hodinami. Na posteli sa našli stopy po zvratkoch a na stole a v jeho zásuvke balenia od tabletiek na spanie. Pitva naznačila, že Nakagava mohol zomrieť na obehové ochorenie, ktorým trpel, ale policajné zdroje potvrdili aj stopy alkoholu v jeho tele. Napriek decentnému zahmlievaniu príčiny smrti exministra financií, alkohol v krvi a prázdne balenia od tabliet na spanie ukazovali skôr na samovraždu.

 

Phoenix, River (23) – americký filmový herec, hudobník a ikona tínedžerov. Hoci bol zástancom zdravého životného štýlu, vegánom a vyznávačom holistickej medicíny, nedokázal odolať tvrdým drogám.

Na chodníku pre nočným klubom The Viper Room v Hollywoode, ktorého spolumajiteľom bol herec Johnny Deep, mu 31. októbra 1993 zlyhalo srdce v dôsledku predávkovania drogami. Pred smrťou užil tzv. speedball – zmes heroínu a kokaínu. Pri pitve mu však v tele našli aj stopy po iných delikatesách – sirupe proti kašľu, metamfetamínoch a marihuane. Z uvedeného vyplýva, že na zdravý životný štýl možno mať rozličné pohľady, zvlášť ak ste chodiaca chemická továreň.

 

Pišťanek, Peter (55) – slovenský spisovateľ, autor kultovej trilógie Rivers Of Babylon a spoluautor úspešnej zbierky Sekerou a nožom. Podľa jeho románu Rukojemník nakrútil režisér Juraj Nvota rovnomenný film s Milanom Lasicom v hlavnej úlohe. V 80. rokoch bol spoluzakladateľom kultovej hudobnej skupiny Devínska Nová Vec. Do roku 1988 vystriedal viacero zvláštnych zamestnaní, bol napríklad strážcom parkoviska.

Spisovateľa do bratislavskej Nemocnice sv. Cyrila a Metoda na Antolskej ulici priviezli 22. marca 2015 vo vážnom stave. Bol intoxikovaný a v bezvedomí. Napriek snahe lekárov ešte v ten večer zomrel. Pišťánek užil väčšie množstvo bližšie nešpecifikovaných liekov.

Rommel, Erwin (52) – nemecký poľný maršal, považovaný za jedného z najlepších poľných taktikov 2. svetovej vojny. Prezývali ho „Púštna líška“. Hodnosť poľného maršala dosiahol ako najmladší zo všetkých generálov nacistického Nemecka.

Preslávil ako veliteľ Afrikakorpsu počas bojov v severnej Afrike. Po porážke týchto síl ho menovali do funkcie inšpektora Atlantického valu, kde ako jeden z vyšších nemeckých veliteľov čelil invázii Spojencov.

19. marca 1944 podpísal Rommel spolu s ostatnými poľnými maršalmi vyhlásenie o vernosti vodcovi. 6. júna 1944 počas vylodenia Spojencov v Normandii bol Rommel na návšteve svojej rodiny v zázemí. Nepredpokladal totiž nepriateľské vylodenie za zlého počasia, ktoré vtedy panovalo na pobreží Atlantiku. Počas úvodnej fázy bojov preto nevelil svojim jednotkám priamo. 17. júna 1944 pri jednej z ciest po frontových líniách jeho automobil napadla britská stíhačka. Rommel utrpel viaceré ťažké zranenia, okrem iného aj niekoľkonásobnú fraktúru lebky, poranenie oka a otras mozgu.

Počas Rommelovej liečby sa uskutočnil Stauffenbergov pokus o atentát na Hitlera. Hitler, nadobudol podozrenie, že Rommel bol súčasťou príprav atentátu, preto poslal za presláveným poľným maršalom  svojich pobočníkov, generálporučíka Wilhelma Burgdorfa a generálmajora Ernsta Maisela, ktorí mu dali na výber: buď bude súdený pre vlastizradu a jeho rodina bude prenasledovaná, alebo spácha samovraždu. Rommel chcel zabrániť negatívnym dopadom na svoju rodinu. Rozhodol sa pre samovraždu. Spáchal ju 14. októbra 1944  pomocou kyanidovej kapsule. Ríša za oficiálnu príčinu jeho smrti vyhlásila infarkt spôsobený následkami zranení zo 17. júla 1944. Svojmu poľnému maršalovi zorganizovala štátny pohreb.

 

[1] Ak by sa toto praktikovalo aj v Národnej rade SR bolo by v tej budove ticho a prázdno ako v Mori pokoja (Mare Tranquillitatis) na Mesiaci.

Jordánskymi kaňonmi a púšťami – 5. časť

01.06.2023

Ráno, hneď po raňajkách, sme sa vydali do Petry. Urobili sme to rozumne, pretože sme do nej vošli zadným vchodom a navyše tak skoro, že väčšina atrakcií bola ešte ľudoprázdna – jednak kvôli skorému času, dvak kvôli tomu, že hlavná vlna ľudí, vchádzajúca hlavným vchodom ešte nestihla doraziť. Mnohé cestovky majú v programe návštevu Petry spojenú s [...]

Čo sa to stalo so Slovákmi?

30.05.2023

Podľa výsledkov prieskumu organizácie Globsec realizovaného koncom marca 2023 podpora členstva v NATO na Slovensku medziročne klesla zo 72 percent na 58 percent a členstva v Európskej únii zo 77 percent na 64 percent. Hlavnú zodpovednosť za vojnu na Ukrajine pripisuje Rusku 40 percent ľudí, najmenej spomedzi krajín strednej a východnej Európy. Tridsaťštyri percent vidí pôvodcu [...]

Jordánskymi kaňonmi a púšťami – 4. časť

30.05.2023

Ráno sme sa navliekli do polovysušených topánok a nedosušených odevov a vyrazili sme na ďalšiu časť treku. Obloha bola spočiatku zamračená, ale v priebehu dňa sa v súlade s predpoveďou počasia začalo vyjasňovať. Postupovali sme do pieskovcových skál a krajina začala byť bohatšia na vegetáciu. V teréne sme pozorovali pozostatky dávneho nabatejského osídlenia. [...]

prigožin

"Putinov mäsiar" Prigožin napísal a ilustroval knihu pre deti

02.06.2023 22:13

V čase, keď kniha vyšla, Prigožin úspešne podnikal v reštauračnom biznise a medzi jeho klientov patril aj ruský prezident Vladimir Putin.

Volodymyr Zelenskyj

Členstvo Ukrajiny v NATO je nemožné pred ukončením ruskej invázie, uznal Zelenskyj

02.06.2023 21:20

Ide o zriedkavé priznanie zo strany Zelenského, ktorý od začiatku ruskej invázie zintenzívnil tlak na NATO a EÚ, aby Ukrajine otvorili svoje dvere.

Boris Berezovskij

Francúzsko dáva do predaja zámok zosnulého Putinovho protivníka Berezovského

02.06.2023 20:53

Berezovskij bol považovaný za šedú eminenciu v čase vlády prvého postsovietskeho prezident Borisa Jeľcina.

William Burns

Riaditeľ CIA navštívil v tajnosti Čínu. Washington sa má obávať zhoršenia vzťahov s Pekingom

02.06.2023 20:00

Program šéfa americkej tajnej služby a exdiplomata Williama Burnsa bol tajný a CIA ani Biely dom udalosť oficiálne nekomentovali.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 513
Celková čítanosť: 1823783x
Priemerná čítanosť článkov: 3555x

Autor blogu

Kategórie