Virgula pre každého (návod na jej použitie)

 

Možno ste už niekedy potrebovali vykopať studňu, a tak ste si zavolali prútikára. Urobili ste múdro, väčšina ľudí to robí tak. Je teda predpoklad, že konajú správne. Hoci väčšina pozerá aj Šeherezádu…

Pravda je však taká, že rovnako ste si mohli zavolať predavača kebabu, letového dispečera alebo policajného prezidenta Spišiaka. Ten by na promptne usporiadanej tlačovke komótnym hlasom oznámil, že vie presne kde je voda, ale nemôže to prezradiť, pretože by to mohlo ohroziť ďalší postup vášho pitného režimu. Skrátka je jedno, koho by ste si na hľadanie vody pozvali. Výsledok by bol ten istý. V populárnej vedomostnej súťaži sa tomu hovorilo: päťdesiat na päťdesiat.

Prútikár príde s veľkým sebavedomím a malou virgulou. Začne sa chaoticky motať po záhrade akoby trpel Alzheimerom alebo sa pohyboval podľa orientačných značiek pre turistov inštalovaných v bratislavskom Starom Meste. Skrátka, krúti sa nekoordinovane raz napravo, raz naľavo, podľa toho, ako mu reaguje virgula. A ten kúsok zázračného drôtu mu v ruke reaguje podľa toho, ako nebadane s ním dokáže pohybovať. Šikovní prútikári manipulujú s drôtom rovnako nebadane ako nebadane odtekali štátne peniaze z biatlonového areálu v Osrblí.

Po označení miesta bohatého na vodu prútikár zhrabne peniažky a odíde. Ak sa na označenom mieste skutočne nájde, jeho sláva stúpa do nebies. Ak nie, už len po manželke odkáže, že aj vedecké štúdie najpreslávenejších svetových prútikárov  udávajú tolerovanú chybovosť – 50 percent. A tiež odkáže, že peniaze v žiadnom prípade nevráti.

Pes sa tiež niekedy správa ako prútikár. Rozbehne sa po trávniku, začne sa krútiť, zrazu zistí, že to nie je to pravé miesto, šialene sa rozbehne inde, krúti sa, hrbí sa a… opäť nie! Letí ako zmyslov zbavený inde. Krúti sa ako politik, keď sa ho pýtajú, kedy svoj čudne nadobudnutý byt odovzdá charite, tak, ako to kedysi verejne sľúbil. Psie krútenie môže trvať aj polhodinu a vy za ním beháte s mikroténovým vreckom na ruke ako splašená koza.

Virgula v rukách štátnych orgánov funguje rovnako nepresvedčivo. Ak sa aj sem-tam podarí označiť niekoho, ako naposledy v kauze Osrblie, výsledkom (ako sme sa už neraz presvedčili pri kauzách iných „do basy súcich veľkopodnikateľov“) je ten istý produkt, ako pri svojom krútení vyprodukuje pes.

Písané pre časopis Šarm.

Sto gramov Štúra

20.01.2026

Z filmov režisérky Mariany Čengel Solčanskej som dosiaľ videl len Legendu o lietajúcom Cypriánovi. Jej agitpropy Únos a Sviňa som naozaj vidieť netúžil a dosť sa čudujem, že sa na takú prácu dala. Vzhľadom na to, že politické a ideologické nastavenie pani režisérky je všeobecne známe, do kina na jej najnovší film Štúr som sa vybral s istými (a nemalými) [...]

Dva roky s premiérom

19.01.2026

Pred Vianocami sa kníhkupectvách zjavila nová kniha od Magdy Pospíšilovej Dva roky s premiérom. No… zjavila. Neviem, ako kde, ale v bratislavských kníhkupectvách som ju dosť musel hľadať. Najpoprednejšie pulty sú tu zasypané produkciou vydavateľstva denníka N, všelijakými tými vagovičmi, šimečkovcami a bárdyovcami, pričom slovo bárdyovcami nechtiac naznačuje aj [...]

Pho bò ngon nhất ở Bratislava

16.01.2026

Mám rád pho bo. Kto by to náhodou nevedel – ide o vietnamskú hovädziu polievku. Pretože jestvuje aj pho ga – vietnamská kuracia polievka (bo znamená hovädzie, ga kuracie). Preto mi príde komické, keď som neraz v našich vietnamských bistrách počul zákazníka: „Prosím si jedno pho bo. Ale hovädzie!“ Dlhé roky pre mňa kráľovnou bratislavských podnikov ponúkajúcich [...]

Iran Protests

Režim v Teheráne prvýkrát uviedol oficiálny počet ľudí zabitých pri protestoch

22.01.2026 11:47

Irán v minulosti počty obetí protivládnych demonštrácií podhodnocoval či vôbec neoznamoval.

Rusko nehoda vlak vykoľajenie rušeň

Systém ETCS do vlakov si vyžiada 108 miliónov eur, železničiari žiadajú pomoc štátu

22.01.2026 11:32

Podľa AROS bude preto potrebné dovybaviť ešte 44 elektrických a 108 dieselových rušňov.

Trump

Európa nie je pri Grónsku bezmocná. Proti Trumpovi dokáže vytiahnuť obranu aj obchod

22.01.2026 11:30

Americká invázia do Grónska sa nekoná. Aspoň to tak zatiaľ vyzerá.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 730
Celková čítanosť: 2695261x
Priemerná čítanosť článkov: 3692x

Autor blogu

Kategórie

Archív