Ak chceme rozdeľovať alpské štvortisícovky medzi ľahšie a ťažšie, tak Bishorn vo Walliských Alpách patrí medzi tie prvé. Je to vhodný kopec na aklimatizáciu pred výstupom napr. na Dóm, či Matterhorn.
Bishorn vysoký 4 159 metrov je ohraničený dolinami Matter a Val d´Anniviers. Výstup naň nie je technicky ani orientačne náročný. Východiskovou obcou pre výstup normálkou na Bishorn je Zinal. V Zinale sa nachádza sezónny dočasný kemp, ale my sme počas nášho týždňového pobytu vo Walliských Alpách využívali služby kempingu v Rande v údolí Matter, pretože väčšina našich aktivít sa odohrávala práve tam.
Chodník zo Zinalu sa spočiatku kľukatí po pasienkoch a horských lúkach a pomerne strmo smeruje k vodopádu pod skalou zvanou Roc de la Vache, ale potom sa hneď odkloní, takže krásy dravého vodného toku si veľmi nevychutnáte.
Výstup na Bishorn si väčšina návštevníkov rozdelí do dvoch dní, pričom využije pohostinnosť chaty Cabane de Tracuit. Prevýšenie z východiskovej obce po chatu je okolo 1500 metrov a nám výstup trval takmer päť hodín. Chodník tesne pod chatou aj koncom júla prechádzal niekoľkými snehovými poliami, posledný úsek k chate Cabane de Tracuit nachádzajúcej sa na skalnom prahu vo výške 3256 metrov je zabezpečený reťazami.
Chata je čerstvo rekonštruovaná a na vysokohorskú útulňu vyzerá až priveľmi luxusne. Z jedálne s veľkými oknami (dalo by sa povedať s presklenenou stenou) možno pozorovať úchvatný západ slnka na juhozápadnej stene 4506 metrov vysokého Weisshornu. V okolí chaty sa ešte dokončujú rekonštrukčné práce na terase, takže ticho horského prostredia pomerne často ruší vrtuľník privážajúci stavebný materiál. Ceny na chate sú pomerne vysoké, polievka (aspoň v deň nášho pobytu) nie príliš vydarená a ochota personálu ubytovať vás, rapídne klesá, ak nie ste ochotný zaplatiť si aj polpenziu. Našťastie, kúsok vyššie nad chatou sa dá aj kempovať.
Na vrchol Bishornu sa vyráža okolo šiestej ráno. Po sotva dvesto metroch východným smerom od chaty prichádzate na ľadovec Turtmanngletscher. Tu je vhodné obuť si mačky a naviazať sa na lano i keď ľadovec, či spočiatku len firnový svah, nevyzerá nebezpečne – nezdá sa, že by tu malo byť veľa trhlín. Po ľadovci Turtmanngletcher sa vystúpi do 3415 metrového sedla a pokračuje sa juhovýchodným smerom do sedielka medzi oboma vrcholmi Bishornu.
Hoci ľadovec vyzeral byť bezpečný, dodatočne, po návrate domov, som sa utvrdil v tom, že postup v lanovom družstve je nevyhnutnosť. Na youtube som totiž objavil dokumentárny, či skôr inštruktážny film o zásahu švajčiarskej horskej služby. Išlo o vyprostenie lezca padnutého do ľadovcovej trhliny. A trhlina sa nachádzala, kde inde, ak nie na juhovýchodnom svahu ľadovca Turtmanngletscher pod Bishornom. A hoci film pôsobil až príliš inštruktážne, v prípade postihnutého lezca očividne nešlo o nastraženého figuranta zabezpečujúceho úspešný priebeh záchranárskeho cvičenia. Podľa telesných tekutín prevažne červenej farby rinúcich sa zachránenému lezcovi z rôznych telových otvorom a poranení, zjavne išlo o reálny prípad.
V sedielku sa môžete rozhodnúť, či vystúpite na hlavný (4159 m) alebo na juhovýchodný vrchol, prípadne na obidva. Juhovýchodný vrchol je o 25 metrov nižší ako hlavný a nazýva sa Pointe Burnaby. Pomenovaný je po Elisabeth Fred Burnaby, anglickej prvovýstupkyni (1884), zakladateľke londýnskeho dámskeho Alpského klubu. Prevýšenie z chaty Cabane de Tracuit na vrchol je okolo 900 metrov a výstup trvá necelé tri hodiny.
Stúpame po ľadovci Turtmanngletscher
Z vrcholu Bishornu sa naskytá úchvatný pohľad na strmú severovýchodnú stenu Weisshornu, ale upúta aj skalnaté bralo Zinalrothhornu a severná stena Matterhornu.
Na vrchole Bishornu, v pozadí severovýchodná stena Weisshornu (4 506 m)
Ak ste na vrchol vyrazili o šiestej a počasie vám praje, niet sa kam ponáhľať, výhľady si môžete dostatočne užiť. Veď dolu do Zinalu sa dá pri troche snahy zostúpiť za necelých päť hodín. A ak ste si vyniesli na vrchol lyže, terén je veľmi vhodný na zlyžovanie – minimálne po chatu. Klesanie po vlastných vám však dá zabrať, dva a pol kilometrový výškový rozdiel budú vaše stehenné svaly cítiť ešte aj na druhý deň (ak nie aj na tretí…)
Praktické info:
Východisková obec: Zinal 1678 m
Camping v Zinale – Relais de la Tsoucdana (otvorené len VII a VIII) 2,50 CHF/os
Camping v Rande – Attermenzen, otvorený celoročne, 6 CHF/os. Z kempu je zabezpečená kyvadlová doprava do Zermattu
Chata Cabane de Tracuit – člen OEAV 25 CHF/os
Potrebné vybavenie: mačky, cepín, lano
Dobrý blog a krásne zábery. Alpy ...
Celá debata | RSS tejto debaty