Währingersteig

Währingersteig je malá túrka v Gutensteinských Alpách, presnejšie v časti Hohe Wande.

 

Währingersteig

Währingersteig

(kliknutím na fotky sa obrázky zväčšia, autor blogu je autorom všetkých fotografií)

 

V minulosti sa ferata označovala ako Toni-Balzarek steig. Táto zaistená cesta jestvuje od roku 1934 a vedie exponovanou východnou stenou Hirnflitzsteinu. Vhodná je, ako doplnok pre tých, ktorí už v danej lokalite absolvovali niečo náročnejšie, ale ešte im zostali sily a trochu času na čosi menšie, skrátka nechce sa im ešte ísť domov.

Východisková obec pre túto túrku je obec Dreistetten, presnejšie jej západný okraj, kde sa nachádza štrkové parkovisko pre cca 20 áut. Priamo z parkoviska vedie k masívu Hirnflitzstein žltá značka, ktorá však udáva smer k jaskyni Einhornhöhle. Nástup na Währingersteig nie je nijako zvlášť označený. Zjednodušene by sa dalo povedať, že od jedinej lavičky, ktorá sa nachádza na okraji lesa doľava je Währingersteig a doprava sa dostanete k jaskyni.

Začiatok feraty

Začiatok feraty

 

Začiatok feraty

Začiatok feraty

 

Skalné okno odkiaľ sa prekračuje na žltý kovový rebrík

Skalné okno odkiaľ sa prekračuje na žltý kovový rebrík

Vo ferratových sprievodcoch býva Währingersteig klasifikovaný ako veľmi ťažký, ale pretože je veľmi solídne zabezpečený lanom a kramľami, nie je to až také náročné. V najstrmšom úseku sa nachádza kovový rebrík, do ktorého treba prekročiť zo zaujímavého skalného okna. Toto miesto (prekročenie) môže menej skúseným robiť trochu problém. Túrka je krátka, prevýšenie cca 50 metrov a na zostupe možno navštíviť malú jaskyňu Einhornhöhle (vstup je spoplatnený, návštevy sú so sprievodcom a na vstup treba najmenej 4 záujemcov)

Horný koniec rebríka

Horný koniec rebríka

Nad rebríkom

Nad rebríkom

Pohľad späť

Pohľad späť

 

Pohľad na úsek s rebríkom z terasy pri vstupe do jaskyne Einhornhöhle

Pohľad na úsek s rebríkom z terasy pri vstupe do jaskyne Einhornhöhle

Na nástupe do steigu ktosi na skalu zavesil toto...

Na nástupe do steigu ktosi na skalu zavesil toto…

 

Výlet do Nového Jorku – 6. časť

22.06.2026

Po návrate na Manhattan sme sa išli pozrieť do prístaviska trajektov smerujúcich na State Island. V budove trajektového prístaviska pri Battery parku si svoje ružové koncertné pódium rozložila mohutná ružová černoška. Spievala skvelo a asi len z pasie, pretože sa mi nezdalo, že by z tejto činnosti mohla prudko zbohatnúť. Do prístaviska sme nazreli len z toho [...]

Výlet do Nového Jorku – 5. časť

21.06.2026

Organizácia návštevy Liberty Islandu so Sochou slobody majú Amíci dobre zvládnutú, i keď sme tu neboli v plnej sezóne, takže vlastne neviem, či to zvládajú aj vtedy… Plavba z prístavu v Battery parku na ostrov trvá asi dvadsať minút. Socha slobody bola darom od Francúzska pri príležitosti 100. výročia nezávislosti SŠA. Jej autorom je Frédéric Auguste Bartholdi. [...]

Výlet do Nového Jorku – 4. časť

19.06.2026

Na ďalší deň sme mali kúpené vstupenky do Sochy slobody. To bol dôvod, prečo sme prvýkrát museli použiť newyorské metro. Červenou linkou od hotela sme sa prepravili až do konečnej stanice South Ferry, kde sa kúsok od nej v Castle Clinton nachádza kancelária, v ktorej sa dajú kúpiť vstupenky, resp. tie elektronické vymeniť za papierové. Na dôkaz, že ste ich vlastníkom [...]

Trump, Meloniová

Meloniová ukázala, ako na Trumpa. Staraj sa o seba, odkázala mu. Premiérka si to môže dovoliť

22.06.2026 18:00

Už to nepripomína ani len talianske manželstvo, skôr to vyzerá ako búrlivý rozvod. Premiérka Giorgia Meloniová sa sporí s prezidentom USA Donaldom Trumpom.

Putin a Horiaca Moskva

Prečo Putin stále mlčí o najväčšom útoku na Moskvu? Jeho ticho veľa naznačuje

22.06.2026 18:00

Putinovo ticho po útoku na Moskvu bije do očí. A zrejme nie náhodou.

Počasie / Horúčavy /

Horúčavy v Európe si vyberajú obete: Vo Francúzsku zomreli súrodenci v rozpálenom aute

22.06.2026 17:56

Vlna horúčav naďalej ochromuje viaceré európske krajiny.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 751
Celková čítanosť: 2841439x
Priemerná čítanosť článkov: 3784x

Autor blogu

Kategórie

Archív