Ďalší tip na výletík pre Bratislavčanov, ale nielen pre nich poskytuje Malý Dunaj. Malý Dunaj je vlastne 128 kilometrov dlhé rameno svojho väčšieho menovca. Od hlavného toku Dunaja sa oddeľuje pri Slovnafte, meandruje Podunajskou nížinou a ohraničuje najrozsiahlejší riečny ostrov v Európe – Žitný ostrov.
Viaceré agentúry ponúkajú záujemcom splav časti tohto toku.
My sme sa nalodili neďaleko obce Nový Život (miestna časť Eliašovce) pod mostom nesúcim cestu č. 510 z Nového Života do Jelky. Agentúra poskytuje kajaky i väčšie pramice. Samozrejmosťou sú záchranné plávacie vesty. Akurát som nepochopil, prečo za miesto, kde sme sa naloďovali, zvolili tesnú blízkosť kanalizačnej výpuste. Ovzdušie tam pripomínalo ani nechcem napísať, čo… Cyklisti pendlujúci po dunajskej hrádzi z Bratislavy do Rusoviec tú arómu dobre poznajú, pretože cyklochodník vedie v tesnej blízkosti najväčšej slovenskej miešačky hov… (ČOV).
Ak však disponujete dostatočnými námornícko-dobrodružno-objaviteľskými génmi, ani takýto úvod akcie vás nemôže odradiť. Môže vás to primäť len k tomu, že rýchlejšie vyštartujete po prúde rieky, aby ste sa od zápachu vzdialili.
Malý Dunaj sa krúti úrodným Žitným ostrovom a vy nemusíte pri pádlovaní vynaložiť ani štvrtinovú intenzitu Michala Martikána. Okolo vás sa rozlieha spev vtáctva, a duša sa dostáva do stavu nirvány. Takmer isto uzriete ladne sa vznášajúce volavky, bociany, či lysky a labute. Ak sa zadarí, tak aj nejaké vydry, ondatry či nutrie.
Ak nie ste trénovaný človek, po troch hodinách liknavého pádlovania predsa len nadobudnete pocit, že by ste si mohli oddýchnuť. Ľudia z agentúry to vedia, a tak na pravom brehu Malého Dunaja pre vás v improvizovanom táborisku už varia guláš a chladia najrozličnejšie tekutiny. Také, ktorým holdujú praví námorníci, ale aj také, aké pijú ľudia typu Dr. Ľubomír Okruhlica, či Dr. Igor Bukovský.
Po lukulských hodoch na brehu Malého Dunaja, čím nemám na mysli komáre, ktoré vás tu môžu hojne atakovať, sa vydáte na zvyšný úsek plavby.
Celkový čas splavovania sa, samozrejme, odvíja aj od vášho vesliarskeho nasadenia. Nikto z účastníkov plavby však netúži zažiť to, čo zažívali trestanci prikovaní k veslám na stredovekých galérach, takže ležérnym veslovaním úsek do Jelky zvládnete v čistom čase okolo štyroch hodín.
Miesto pristátia, na rozdiel od miesta štartu, agentúra vybrala omnoho lepšie. V Jelke pristanete na brehu v tesnej blízkosti dvoch výletných reštaurácií neďaleko malebného vodného mlyna.
Kolový mlyn v Jelke resp. Némethov mlyn patrí medzi pozoruhodné technické pamiatky a je považovaný za stredoeurópsku raritu. Za bagateľu podobné vstupné (1 euro) si môžete prezrieť jeho interiér a pán s komickým, ale miestne príslušným prízvukom, vám ochotne vysvetlí, čo vás bude zaujímať.
Cestou domov (v prípade, že sa vraciate do Bratislavy) odporúčam zastaviť sa na zmrzlinu v Dunajskej Lužnej (blízko pri Hlavnej ceste, oproti pizzérii San Marco). Takú skvelú majú len málokde! Je to vhodná sladká bodka za dnešným skvelým dňom.
Celá debata | RSS tejto debaty