O žongléroch nielen na Patrónke

V ďalšej jazde ma na Patrónke zastavila červená na semafore. Na opačnej strane križovatky sa v tom momente zdvihol z trávy mladý muž – podľa viacerých znakov cudzinec, zobral do ruky tri cirkusové kužele, odkráčal pred húf áut čakajúcich na zelenú, uklonil sa a začal žonglovať. Išlo mu to celkom dobre. Čas mal presne odrátaný. Počas červenej stihol dokončiť svoje krátke vystúpenie, opäť sa ukloniť a vydať sa k autám vyberať „vstupné“. Neviem, či bol hladný a potreboval si čosi kúpiť pod zub, či bol závislý od takto získaných peňazí alebo to robil len z akejsi pasie, či recesie. Želaný efekt mu to však neprinieslo. Neotvorilo sa ani jedno jediné okienko a nikto mu nedal ani cent. Potom naskočila zelená a prúd áut na oboch stranách ulice sa opäť rozbehol v ústrety bratislavskému dopravnému chaosu.

Smeroval som do centra a rozmýšľal nad tým, prečo mu nikto nedal ani niklák. To nikoho svojim šikovným žonglovaním neoslovil, neočaril? Vzápätí som si aj odpovedal: Cudzokrajný príležitostný artista si zvolil zlý spôsob zarábania peňazí. Tu nejaké žonglovanie nikoho neohúri. Na Slovensku každý mesiac žongluje so svojim starobným dôchodkom viac ako milión dôchodcov a s minimálnou mzdou ďalších vyše 360 000 ľudí. Prežívajú len zázrakom. Slovensko je krajina skúsených žonglérov.

Koho tu už len môže nejaké – čo ako šikovné – žonglovanie ohúriť a kto tu môže čakať, že za to žonglovanie ešte dostane nejakú odmenu?

 

Prosba o podporu

06.10.2025

Vážení čitatelia môjho blogu, dnes sa na Váš obraciam s prosbou o podporu. Som autorom desiatich vydaných kníh. Moju ostatnú knihu hovoriacu o Matovičovom riadení pandemickej krízy (k napísaniu ktorej ma oprávňovalo moje medicínske vzdelanie a osobná skúsenosť s riešením epizoócií) som vydal vo vydavateľstve, ktorého meno sa nesmie spomínať. Odvtedy som ponúkol [...]

Kam to až povedie?

02.10.2025

Najprv s tým začala IKEA. V škatuli vám predala obývačkovú stenu či sedačku a vy ste si ju mali doma poskladať sami. Potom prišli potravinové hypermarkety s tým, aby ste si sami nablokovali nákup. Najnovšie, ak si kúpite vložky do topánok, dajú vám ich pekne zabalené v celofáne, ale vystrihnúť do požadovanej veľkosti a tvaru si ich musíte sami. Už len čakám, kedy [...]

Ako som (ne)cestoval do Kaliningradu – 5. časť

27.09.2025

V posledný deň pobytu som si za 90 zlotých kúpil vyše polhodinovú plavbu na polostrov Westterplate pri ústí rieky Motława do Gdaňského zálivu. Westterplate sa stalo symbolickým miestom, kde sa začala druhá svetová vojna. video z plavby: https://www.youtube.com/watch?v=l1dJ02wHP-Y https://www.youtube.com/watch?v=DhNkGK3oz7M Väčšina ľudí si možno ako počiatok [...]

Trump Ukraine Zelenskyy

Zelenskyj s prázdnymi rukami nestráca nádej, že Trump mu poskytne rakety proti Putinovi

19.10.2025 06:00

Nemecký kancelár Friedrich Medz povedal, že stretnutie Volodymyra Zelenského s Donaldom Trumpom neprebehlo tak, ako si ukrajinský líder predstavoval.

Polyfunkcny komplex Novy trh Zdroj INTRADE Financial Investments

Ružinov sa búraniu nevyhol: kontroverzný projekt Nový trh zmení povahu obľúbeného trhoviska

19.10.2025 06:00

Extravagantný projekt Nový trh v Ružinove zmení tvár Miletičovej ulice napriek odporu. Budovu Kovoprojektu nahradí bývanie aj nákupná pasáž.

Kolumbia, protest

Kolumbijský prezident obvinil USA z vniknutia do pobrežných vôd a zabitia rybára

19.10.2025 05:55

Petro už v septembri vyzval OSN na stíhanie amerického prezidenta Donalda Trumpa za útoky na lode v Karibiku.

pátranie, polícia

VIDEO: Senior sa stratil pri zbere gaštanov na Havrane, vypátral ho dron

18.10.2025 21:40

79-ročný muža sa stratil večer počas zberu gaštanov pri Piešťanoch.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 693
Celková čítanosť: 2577594x
Priemerná čítanosť článkov: 3719x

Autor blogu

Kategórie

Archív