Založ si blog

Článok pre mužov nad päťdesiat – časť prvá

 

Tento článok je určený chlapom nad päťdesiat.

Päťdesiat rokov! Vážiť môžu, koľko chcú…

A spomedzi chlapov nad päťdesiat je určený najmä tým, ktorí to ešte nikdy nezažili.

Ak vám napadlo čokoľvek iné, ste na omyle. Reč bude o kolonoskopii.

Chlapom, začínajúcim druhú polstoročnicu života obvodní lekári, ministerstvo zdravotníctva aj Svetová zdravotná organizácia odporúča urobiť si test na okultné krvácanie. Nemá to nič spoločné s okultizmom, hoci pri samotnom vykonávaní tohto testu možno naozaj budete chvíľami vyzerať ako alchymisticky podkutý vyvolávač duchov.

K úspešnému vykonaniu testu potrebujete vzorku matérie opúšťajúcej vaše telo, ktorá do vás pred 30 – 40 hodinami vstúpila v podobe sviečkovej na smotane, šamrole z lístkového cesta, či bravčového bôčika, v prípade fakírov a cirkusových umelcov v podobe mečov a klincov a v prípade Mariána Kočnera v podobe prehltnutých motákov.

Ďalšími potrebnými vecami na vykonanie tohto vyšetrenia sú záchodová misa a samotný testovací set.

Žiaľ, medzi vyššie spomínanými zdravotníckymi autoritami a výrobcami záchodových mís nedošlo k predchádzajúcej koordinácii vzájomných požiadaviek. A tak dnes drvivá väčšina toaletných mís nedisponuje plošinkou (horolezci hovoria policou) na spočinutie onej matérie, ale sú konštruované tak, že matéria po šikmine nezadržateľne skĺzne (horolezci hovoria lavína) do vody, kde zmizne pod hladinou nenávratne ako Titanik. Čiže, ak ste aj pripravený na vykonanie testu, teda máte testovací set a aj WC misu, chýba vám to najdôležitejšie.

Nebudem tu zachádzať do nepublikovateľných podrobností, aby som vám ozrejmil, ako som tento problém vyriešil ja, ale tú lopatu na odhŕňanie snehu som vzápätí zahodil do kontajneru určeného na tuhý odpad.

Keď už teda matériu nejako získate, postupujte podľa návodu priloženého k testu. Je nesmierne podrobný a rozsiahly, jeho autorom bol pravdepodobne Victor Hugo (Bedári – cca 1500 strán).

Pri odbere vzoriek sa bude dariť zvlášť tým, ktorí majú skúsenosť so zapichávaním sviečok, či vlajočiek do narodeninových tort. Úkon, tvar aj farba matérie je v oboch prípadoch veľmi podobná.

Podobne ako pri tehotenskom teste aj tu sa za pozitívny výsledok považuje, ak máte dve paličky:

 

Ak vám vyjdú dve paličky, znamená to, že v stolici je krv, ale netreba hneď myslieť na najhoršie. Pravdepodobnejšie ako zhubný nádor hrubého čreva je, že vám včera vo vašej obľúbenej krčme dal niekto päsťou do nosa a kým ste krvácanie zastavili, trochu krvi stieklo aj do pažeráka. Alebo že máte tak, ako naši spravodliví privatizéri kdesi na južnom konci Afriky alebo aspoň na južnom konci tráviaceho traktu vlastnú zlatú žilu. Tá zvykne občas krvácať.

Ak vám vyjdú štyri a viac paličiek, neznamená to, že ste omnoho viac pozitívny! Znamená to len to, že ste test vykonali pod vplyvom.

V každom prípade, ak je test pozitívny, je dobré navštíviť gastroenterológa, aby vykonal kolonoskopiu. O tom však nabudúce…

 

Foto: autor článkov

Fico a rozšírenie vojny

19.05.2024

V minulých dňoch vyšlo najavo, že v nemeckom parlamente prebieha diskusia o tom, aby sa presadila obrana Ukrajiny vedená z územia krajín s ňou susediacich – teda z Poľska, Slovenska a Maďarska. Prišiel s tým Rolf Mützenich, líder parlamentnej frakcie SPD. Aj poslanci ostatných dvoch koaličných strán – Zelených a FDP, už skôr vyjadrili sympatie k návrhu [...]

Postrehy z koncertu

13.05.2024

Hoci Jean-Michel Jarre nie je úplne „moja šialka kávy“ ako by povedala Darinka, kedysi Rolincová, vybral som sa včera večer predsa len k bratislavskej Inchebe. Musím uznať, že to bol celkom zážitok! Počúvateľné skladby boli pekné, nepočúvateľné sme pretrpeli. Svetelná, pyrotechnická a dronová show bola veľkolepá. Ale nie o tom som chcel. Na koncerte, ktorý vybavil [...]

Zážitok z dnešného dňa. . .

25.04.2024

Vybral som sa dnes na Miestny úrad Bratislava – Staré Mesto, aby som tam, ako budúci člen okrskovej volebnej komisie v eurovoľbách, podpísal potrebné dokumenty. Prechádzal som cez Hviezdoslavovo námestie a už diaľky som zbadal pred americkou ambasádou veľký zhluk ľudí. Prekvapilo ma to, pretože som nevedel o žiadnej protestnej, ani inej akcii a väčšinou o nich [...]

Kaliňák, Šutaj Eštok,  Gašpar

Jednou z verzií vyšetrovania atentátu na Fica je, že útočník nebol osamelým vlkom

19.05.2024 16:38, aktualizované: 17:04

Šutaj Eštok upozornil, že spolupáchateľmi neboli dvaja ľudia z Handlovej, ako sa šírilo na sociálnych sieťach.

irán.  Ebráhí Raísí

V Iráne havaroval jeden z prezidentských vrtuľníkov

19.05.2024 16:04

Spolu s Raísím cestoval aj iránsky minister zahraničných vecí a ďalší predstavitelia. Ich stav je nejasný.

danko, majerský

Danko: Za okrúhly stôl by si mali sadnúť médiá a vládna koalícia. Líder KDH avizuje nové pravidlá aj mediálny úrad

19.05.2024 15:30

Podľa lídra KDH Milana Majerského by sa nad sebou mali zamyslieť aj novinári, no „zošnurovať“ médiá podľa neho nie je najlepší spôsob.

Elon Musk

Elon Musk spustil v Indonézii satelitný internet Starlink

19.05.2024 15:01

Poskytuje ju Muskova spoločnosť SpaceX pre národný zdravotnícky sektor a cieľom je tiež zlepšiť prístup na internet v odľahlých častiach súostrovia.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 595
Celková čítanosť: 2143822x
Priemerná čítanosť článkov: 3603x

Autor blogu

Kategórie