Založ si blog

Správa o ceste do Marrákeša – 3. časť

V Marrákeši na každom kroku naďabíte na agentúry, ktoré ponúkajú výlety do okolia – či už do horských dediniek Atlasu, do púšte s ponukou jazdenia na ťavách, či do takmer dvesto kilometrov vzdialeného pobrežného mesta Essaouira.

Ten posledný z možných výletov sme si zvolili aj my. O cene výletu je dobré sa so sprostredkovateľom jednať. Ak je rozumný, dobre si uvedomuje, že inú sumu môže pýtať od Američana a inú od Slováka. Nás výlet stál 25 eur.

Náš mikrobus na námestí Jemaa el-Fna pripravený vyraziť do Essaouiry

Cesta mikrobusom smerom na západ k brehu Atlantického oceána je zaujímavá sama o sebe. Vidíte ako sa mení nielen ráz krajiny, ale aj stavebný štýl budov. V Marrakéši sú všetky budovy tehlovo červenej farby (veď preto sa Marrákešu hovorí aj Červené mesto). Čím viac na západ pribúda bielych fasád. Urbanizovaná krajina okolo Marrákeša postupne prechádza do púštneho typu krajiny, pripomínajúcej chvíľami Monument Valley v Arizone, ale čím bližšie k pobrežiu, tým pribúda viac zelene.

Na ceste do Essaouiry

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V pozadí pohorie Atlas

 

Popri ceste do Essaouiry rastú arganovníky a na nich sa pasú miestne kozy. Niežeby vyvrátili hlavu a obžierali lístie zo zeme, ony si na tie stromy vylezú! Neviem však posúdiť, či sa tam pasú úplne dobrovoľne, skôr mi to pripadá tak, že miestni chovatelia si z toho urobili biznis. Kozy na niektorých stromoch majú vytvorené „stojiská“, aby sa im lepšie pózovalo pri fotografovaní turistami. Na druhej strane, keď sme sa pri jednom z takých stromov zastavili, nikto od nás bakšiš za fotografovanie nevyžadoval.

 

 

O kus ďalej sme sa zastavili v podniku na spracovanie argánových orieškov. Ide o oriešky podobné pistáciovým, len sú tmavšie.

Argánové oriešky

Pútač pri ceste upozorňujúci na manufaktúru spracúvajúcu argánové oriešky

Počas „exkurzie“ nám ukázali ako tieto plody spracúvajú. Videli sme ženy, ktoré oriešky jeden po druhom roztĺkajú kameňom. Neviem, či to tak robia len pred turistami a kdesi vzadu majú na to nejakú mechanizáciu (vyzeralo to, že skôr nemajú), ale presne takúto prácu by som si vedel predstaviť ako náplň práce pre uväznených zločincov najťažšieho kalibru.

O kus ďalej iné ženy na kamenných mlynčekoch vytláčali z jadierok argánový olej. Nevidel som ich dlane, ale podľa mňa každá jedna z nich tam musí mať vypestovaný otlak tvrdosti korundu.

Roztĺkanie orieškov

Roztĺkanie orieškov

Mletie orieškov

Argánovému oleju sa hovorí „tekuté marocké zlato“. Obsahuje vitamíny A a E, esenciálne mastné kyseliny, karotenoidy, steroly a skvalén účinný pri kožných ochoreniach. Olej má schopnosť napnúť pokožku, vyhladiť vrásky, vhodný je aj na prevenciu a liečbu popálenín a preležanín.

K manufaktúre prináležala aj predajnička výrobkov z argánového oleja a ženská časť osádky mikrobusu si tu prišla na svoje.

 

 

Zdroj fotografií: autor textu

(všetky fotografie sa po kliknutí na ne zväčšia)

Jeden smutný deň slovenského dôchodcu

23.03.2023

Deň som spolu s manželkou začal, ako inak v tomto veku, návštevou lekára. Sídli v nemocnici v centre mesta. Budova je ošarpaná, pripomína zábery niekde z Donbasu ostreľovaného ukrajinskými vládnymi vojskami. Fasáda Univerzitnej nemocnice(!) je zaopatrená tabuľkami: „Pozor padá omietka!“ Nabáda to k domnienke, že výučbová nemocnica nemá dostatok pacientov na [...]

Príručka samovraha – 65. časť

22.03.2023

Prehľad známych osobností, ktoré ukončili svoj život samovraždou Zastrelenie Thompson, Hunter Stockton (67) – americký novinár a spisovateľ, významná postava kontrakultúry 60. rokov, napísal Rumový denník (1998). Bol legendárnym predstaviteľom „gonzo žurnalistiky“, vyznačujúcej sa extrémne subjektívnym pohľadom na reportované udalosti. Žil rýchle [...]

Príručka samovraha – 64. časť

21.03.2023

Prehľad známych osobností, ktoré ukončili svoj život samovraždou Zastrelenie (v texte sú použité poznámky pod čiarou nachádzajúce sa na konci článku) Roque, Jacqueline (60) – inšpiračná múza a druhá manželka významného španielskeho maliara a sochára Pabla Picassa. Počas ich 11 rokov trvajúceho manželstva Picasso vytvoril viac ako 400 Jacquelininych [...]

auta, pr

Nemecko a Európska komisia urovnali spor o koniec spaľovacích motorov. V čom je háčik?

25.03.2023 11:24

Po roku 2035 bude ďalej možné nanovo registrovať vozidlá so spaľovacími motormi, ak budú tankovať uhlíkovo neutrálne palivá.

rusko vojaci mobilizácia

Kremeľ nariadil obliecť do uniforiem ďalších 400-tisíc Rusov. Je to reálne?

25.03.2023 11:18

Rusko spúšťa masívnu náborovú kampaň na doplnenie vyčerpaných inváznych síl na Ukrajine, kde podľa západných údajov prišlo o viac ako 200-tisíc vojakov.

zmena času

V noci zo soboty na nedeľu začne platiť stredoeurópsky letný čas

25.03.2023 10:33

O 2.00 h stredoeurópskeho času (SEČ) sa hodinky posunú o hodinu dopredu na 3.00 h stredoeurópskeho letného času (SELČ).

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 478
Celková čítanosť: 1759092x
Priemerná čítanosť článkov: 3680x

Autor blogu

Kategórie