Založ si blog

Správa o ceste do Marrákeša – 3. časť

V Marrákeši na každom kroku naďabíte na agentúry, ktoré ponúkajú výlety do okolia – či už do horských dediniek Atlasu, do púšte s ponukou jazdenia na ťavách, či do takmer dvesto kilometrov vzdialeného pobrežného mesta Essaouira.

Ten posledný z možných výletov sme si zvolili aj my. O cene výletu je dobré sa so sprostredkovateľom jednať. Ak je rozumný, dobre si uvedomuje, že inú sumu môže pýtať od Američana a inú od Slováka. Nás výlet stál 25 eur.

Náš mikrobus na námestí Jemaa el-Fna pripravený vyraziť do Essaouiry

Cesta mikrobusom smerom na západ k brehu Atlantického oceána je zaujímavá sama o sebe. Vidíte ako sa mení nielen ráz krajiny, ale aj stavebný štýl budov. V Marrakéši sú všetky budovy tehlovo červenej farby (veď preto sa Marrákešu hovorí aj Červené mesto). Čím viac na západ pribúda bielych fasád. Urbanizovaná krajina okolo Marrákeša postupne prechádza do púštneho typu krajiny, pripomínajúcej chvíľami Monument Valley v Arizone, ale čím bližšie k pobrežiu, tým pribúda viac zelene.

Na ceste do Essaouiry

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V pozadí pohorie Atlas

 

Popri ceste do Essaouiry rastú arganovníky a na nich sa pasú miestne kozy. Niežeby vyvrátili hlavu a obžierali lístie zo zeme, ony si na tie stromy vylezú! Neviem však posúdiť, či sa tam pasú úplne dobrovoľne, skôr mi to pripadá tak, že miestni chovatelia si z toho urobili biznis. Kozy na niektorých stromoch majú vytvorené „stojiská“, aby sa im lepšie pózovalo pri fotografovaní turistami. Na druhej strane, keď sme sa pri jednom z takých stromov zastavili, nikto od nás bakšiš za fotografovanie nevyžadoval.

 

 

O kus ďalej sme sa zastavili v podniku na spracovanie argánových orieškov. Ide o oriešky podobné pistáciovým, len sú tmavšie.

Argánové oriešky

Pútač pri ceste upozorňujúci na manufaktúru spracúvajúcu argánové oriešky

Počas „exkurzie“ nám ukázali ako tieto plody spracúvajú. Videli sme ženy, ktoré oriešky jeden po druhom roztĺkajú kameňom. Neviem, či to tak robia len pred turistami a kdesi vzadu majú na to nejakú mechanizáciu (vyzeralo to, že skôr nemajú), ale presne takúto prácu by som si vedel predstaviť ako náplň práce pre uväznených zločincov najťažšieho kalibru.

O kus ďalej iné ženy na kamenných mlynčekoch vytláčali z jadierok argánový olej. Nevidel som ich dlane, ale podľa mňa každá jedna z nich tam musí mať vypestovaný otlak tvrdosti korundu.

Roztĺkanie orieškov

Roztĺkanie orieškov

Mletie orieškov

Argánovému oleju sa hovorí „tekuté marocké zlato“. Obsahuje vitamíny A a E, esenciálne mastné kyseliny, karotenoidy, steroly a skvalén účinný pri kožných ochoreniach. Olej má schopnosť napnúť pokožku, vyhladiť vrásky, vhodný je aj na prevenciu a liečbu popálenín a preležanín.

K manufaktúre prináležala aj predajnička výrobkov z argánového oleja a ženská časť osádky mikrobusu si tu prišla na svoje.

 

 

Zdroj fotografií: autor textu

(všetky fotografie sa po kliknutí na ne zväčšia)

Priority bežného Slováka

09.04.2021

O Slovákoch sa hovorí, že je to holubičí národ. Neviem, kto to vymyslel (azda Ján Kollár?). Možno to voľakedy platilo, dnes už sotva. Odkedy sme vstúpili bez referenda do NATO (v tom čase prieskumy verejnej mienky hovorili, že 75% ľudí je proti), naši vojaci sa zúčastnili množstva misií, v ktorých buď podporovali agresívne chúťky hegemóna spoza oceánu (Irak, [...]

Mimozemšťania

26.03.2021

Na poli pri Orešanoch pristála kozmická loď. Vystúpila z nej čudná zelená postavička, ale nevolala sa Gréta. Protivzdušná obrana štátu narušenie vzdušného priestoru nezaznamenala, preto minister obrany začal súriť na nákup radarov. Hoci v nemocniciach chýbalo iné… O mimoriadnej udalosti sa dozvedel premiér. Prifrčal na obrovskej limuzíne, privítal Mimozemšťana a [...]

Reportáž z očkovania

13.03.2021

Tak som sa bol včera zaočkovať. Kde, to nie je podstatné. Bol som sa zaočkovať na základe esemesky z NCZI, ktorou ma predvolali na presne vymedzený čas: 13:20. Spočiatku to vyzeralo byť v pohode. Pred štadiónom postávalo okolo dvadsať ľudí v zodpovedných rozostupoch. Sestrička podchvíľou vyšla z dverí a pozvala dnu ľudí s termínom 12:30, 12,31, 12:32, 12.33, [...]

koronavírus, India

ONLINE: Niektoré ľudnaté krajiny desí ako vírus ničí Indiu

10.05.2021 07:00

Ľudnaté krajiny sveta, ktoré bojujú s rastúcim počtom prípadov nákazy koronavírusom, s obavami hľadia na katastrofu, ktorá teraz ničí Indiu.

Colorado, streľba

Muž zastrelil na oslave šesť ľudí, potom aj seba

10.05.2021 05:50

Šesť dospelých osôb vrátane svojej priateľky zastrelil muž v nedeľu skoro ráno na narodeninovej oslave v americkom štáte Colorado.

navaľný navalnyj

Hlavný lekár z nemocnice v Omsku, kde ležal Navaľnyj, je nezvestný

10.05.2021 05:30

Alexander Murachovskij, od novembra minulého roka minister zdravotníctva Omskej oblasti, sa v piatok nevrátil z poľovačky.

pocasie-10-5-2021

Týždeň kontrastov. Najskôr nás vyfúka horúci vzduch, potom poleje dážď

10.05.2021 00:00

Počasie počas týždňa bude mať dve tváre. Najskôr veľmi horúcu, potom zase mokrú. Kam až stúpnu teploty a kedy sa počasie zlomí?

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 303
Celková čítanosť: 1246645x
Priemerná čítanosť článkov: 4114x

Autor blogu