Založ si blog

Správa o ceste do Marrákeša – 3. časť

V Marrákeši na každom kroku naďabíte na agentúry, ktoré ponúkajú výlety do okolia – či už do horských dediniek Atlasu, do púšte s ponukou jazdenia na ťavách, či do takmer dvesto kilometrov vzdialeného pobrežného mesta Essaouira.

Ten posledný z možných výletov sme si zvolili aj my. O cene výletu je dobré sa so sprostredkovateľom jednať. Ak je rozumný, dobre si uvedomuje, že inú sumu môže pýtať od Američana a inú od Slováka. Nás výlet stál 25 eur.

Náš mikrobus na námestí Jemaa el-Fna pripravený vyraziť do Essaouiry

Cesta mikrobusom smerom na západ k brehu Atlantického oceána je zaujímavá sama o sebe. Vidíte ako sa mení nielen ráz krajiny, ale aj stavebný štýl budov. V Marrakéši sú všetky budovy tehlovo červenej farby (veď preto sa Marrákešu hovorí aj Červené mesto). Čím viac na západ pribúda bielych fasád. Urbanizovaná krajina okolo Marrákeša postupne prechádza do púštneho typu krajiny, pripomínajúcej chvíľami Monument Valley v Arizone, ale čím bližšie k pobrežiu, tým pribúda viac zelene.

Na ceste do Essaouiry

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V pozadí pohorie Atlas

 

Popri ceste do Essaouiry rastú arganovníky a na nich sa pasú miestne kozy. Niežeby vyvrátili hlavu a obžierali lístie zo zeme, ony si na tie stromy vylezú! Neviem však posúdiť, či sa tam pasú úplne dobrovoľne, skôr mi to pripadá tak, že miestni chovatelia si z toho urobili biznis. Kozy na niektorých stromoch majú vytvorené „stojiská“, aby sa im lepšie pózovalo pri fotografovaní turistami. Na druhej strane, keď sme sa pri jednom z takých stromov zastavili, nikto od nás bakšiš za fotografovanie nevyžadoval.

 

 

O kus ďalej sme sa zastavili v podniku na spracovanie argánových orieškov. Ide o oriešky podobné pistáciovým, len sú tmavšie.

Argánové oriešky

Pútač pri ceste upozorňujúci na manufaktúru spracúvajúcu argánové oriešky

Počas „exkurzie“ nám ukázali ako tieto plody spracúvajú. Videli sme ženy, ktoré oriešky jeden po druhom roztĺkajú kameňom. Neviem, či to tak robia len pred turistami a kdesi vzadu majú na to nejakú mechanizáciu (vyzeralo to, že skôr nemajú), ale presne takúto prácu by som si vedel predstaviť ako náplň práce pre uväznených zločincov najťažšieho kalibru.

O kus ďalej iné ženy na kamenných mlynčekoch vytláčali z jadierok argánový olej. Nevidel som ich dlane, ale podľa mňa každá jedna z nich tam musí mať vypestovaný otlak tvrdosti korundu.

Roztĺkanie orieškov

Roztĺkanie orieškov

Mletie orieškov

Argánovému oleju sa hovorí „tekuté marocké zlato“. Obsahuje vitamíny A a E, esenciálne mastné kyseliny, karotenoidy, steroly a skvalén účinný pri kožných ochoreniach. Olej má schopnosť napnúť pokožku, vyhladiť vrásky, vhodný je aj na prevenciu a liečbu popálenín a preležanín.

K manufaktúre prináležala aj predajnička výrobkov z argánového oleja a ženská časť osádky mikrobusu si tu prišla na svoje.

 

 

Zdroj fotografií: autor textu

(všetky fotografie sa po kliknutí na ne zväčšia)

Progresívne Slovensko sa posilnilo o kresťanské krídlo

20.02.2024

Predvčerom (18.2. 2024) britské noviny The Times a The Telepraph uverejnili článok s nadpisom Mlieko transrodovej ženy je rovnako dobré ako materské mlieko matky, uviedol trust NHS. (NHS je Národná zdravotná služba, ktorá zastrešuje systémy zdravotnej starostlivosti financované z verejných zdrojov Spojeného kráľovstva.) [...]

Príďte v utorok podporiť Assangea!

19.02.2024

Zajtra a pozajtra bude londýnsky súd rozhodovať o osude novinára Juliana Assangea. Assangeovi hrozí v USA v horšom prípade smrť, v „lepšom“ prípade doživotné väzenie za zverejnenie tisícok tajných vojenských a diplomatických dokumentov svedčiacich o amerických vojnových zločinoch. K zverejneniu došlo v roku 2010. Hneď po zverejnení vláda Spojených štátov [...]

Ačohentizmus a dvojakometrizmus

07.02.2024

Tak sa nám tu rozmohol taký nešvár… ačohentizmus. Ačohentizmus je charakterizovaný ako spôsob diskutéra nezvládajúceho argumentovať, odkloniť pozornosť na niečo iné. Hovorí sa, že je to nástroj lenivého diskutéra. Možno by však bolo lepšie povedať, že ide o nástroj nedostatočne argumentačne fundovaného diskutéra. Klasickým a teraz aktuálnym príkladom je, [...]

SR Vrátna lyžovačka jarné prázdniny crtur ZAX

Jar vo februári. Slovensko zažíva extrémne dlhú sériu veľmi teplých dní

21.02.2024 19:12

Podľa meteorológov je vysoko pravdepodobné, že vo štvrtok padne nový rekord.

Leopard 2A4

Slovensko pomoc Ukrajine stoplo, Česko nie. Nemci ako poďakovanie ponúkli 15 Leopardov

21.02.2024 18:53

Česko už v minulosti od Nemecka dostalo 15 týchto tankov.

Netanjahu

Izraelský parlament je proti jednostrannému vyhláseniu palestínskeho štátu

21.02.2024 17:56

Organizácia Spojených národov udelila v roku 2012 Palestíne štatút pozorovateľského štátu.

SR Bratislava Kuciak Kušnírová vražda výročie zhromaždeni

V Bratislave spomínali na Kuciaka tisíce ľudí. Rodičia žiadajú od Fica meno vraha

21.02.2024 17:50, aktualizované: 19:02

V Bruseli sa zase na spomienka zišlo vyše 70 Slovákov.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 577
Celková čítanosť: 2064405x
Priemerná čítanosť článkov: 3578x

Autor blogu

Kategórie