Štefánik, Ekvádor a slovenské parlamentné voľby 2020

Milan Rastislav Štefánik sa na svojich cestách za hviezdami dostal aj do Quita. Hoci sa v astronomickom observatóriu nachádzajúcom sa v Parque Alameda venoval aj tejto činnosti, jeho pravým poslaním hlavnom meste Ekvádoru nebolo štúdium hviezd, ale presadenie francúzskeho bezdrôtového telegrafného systému T.S.F. a francúzskeho vplyvu vôbec, čo sa mu napokon aj podarilo. O budúcnosti tejto rovníkovej krajiny Štefánik hovoril:

 

„Záujmom Francie je, aby existovalo silné, frankofilné Equador, ktoré by zastavilo výbojné Spojené štáty na jejich ceste k juhu…“,

pretože:

Spojené štáty sú prirodzeným nepriateľom Equadoru. Jednou rukou ho objímajú, druhou čiahajú do kapsy.“

 

Nuž, Ekvádor sa nadlho spod vplyvu USA nevymanil. V 60.rokoch 20. storočia patril k typickým banánovým republikám, kde o osude nielen exportu banánov, ale aj iných komodít a udalostí rozhodovali United Fruit, General Electric, Standard Oil a ďalšie severoamerické koncerny. Hospodársky vývoj sprevádzali krachy bánk, vývoz kapitálu z krajiny rôznymi nepoctivcami viedol k sérii devalvácií miestnej meny sucre. Až napokon v roku 2000 vláda vykonala dolarizáciu ekvádorskej ekonomiky a prezident Jamil Mahuad podpísal s USA 10-ročnú dohodu o poskytnutí leteckej základne Eloy Alfaro pre potreby amerického vojenského letectva (pod zámienkou boja s kolumbijskou narkomafiou).

Až za prezidentovania Rafaela Correu (2007-2017) došlo v Ekvádore k obratu najmä v zahraničnej politike. Krajina sa stala v roku 2009 členom združenia ALBA (ľavicovo orientované štáty južnej a strednej Ameriky stojace v opozícii proti USA – založil ho Hugo Chávez). Correa poskytol na ekvádorskom veľvyslanectve v Londýne azyl zakladateľovi servera Wikileaks Julianovi Assangeovi, neobnovil dohodu s USA o využívaní leteckej základne Eloy Alfaro v Mante a donútil Američanov odísť z krajiny. Zrušil dolarizáciu ekvádorskej ekonomiky, zvýšil výdaje na vzdelanie, zdravotníctvo, reformoval súdnictvo a školstvo a v zahraničnom obchode začal upriamovať pozornosť na Rusko a Čínu. Dvakrát bol opätovne zvolený do funkcie prezidenta, čo len naznačuje, že ekvádorskí voliči zvolený trend jeho politiky podporovali.

Vo voľbách v roku 2017 (v ktorých už Correa nemohol kandidovať) zvíťazil Correov dlhoročný viceprezident Lenín Moreno, ktorý počas volebnej kampane sľúbil pokračovať v kurze predchádzajúceho ľavicového prezidenta. Hneď po voľbách sa však výrazne odklonil od dovtedajšieho ľavicového kurzu. Na Morenov popud ekvádorské veľvyslanectvo vyhostilo Juliana Assangea. Ten sedí odvtedy v britskom väzení a čaká na súd, ktorý ho s najväčšou pravdepodobnosťou vydá do USA, kde mu hrozí dlhoročné väzenie. Prezident Moreno nasmeroval krajinu opäť k úsporným opatreniam a neoliberálnym reformám, ktoré tvrdo dopadajú na bedrá prostého ľudu. A nielenže opäť poskytol leteckú základňu v Mante americkej armáde, ale vyšlo najavo, že pod podobnými zámienkami ako na Slovensku (obnova pristávacích dráh, doplnenie leteckej infraštruktúry) sa pripravuje aj poskytnutie leteckej základne San Cristobal na jednom z ostrovov Galapágskeho súostrovia, ktoré je známe ako unikátny ekosystém s viacerými endemickými druhmi zvierat. Ekvádorský minister obrany Oswaldo Jarrín pritom argumentuje podobne ako sa argumentuje na Slovensku tým, že všetky náklady uhradia Spojené štáty, nepôjde o trvalý pobyt amerických vojakov…

Gretu Thunbergovú – momentálne najväčšiu EKOhviezdu, ale uhlíková stopa amerických vojenských lietadiel priamo v srdci jednej z najcennejším prírodných lokalít (svetové dedičstvo UNESCO) zjavne netrápi, rovnako ako väčšinu obhajcov amerického „líderstva“.

Koncom minulého roka Moreno zrušil dotácie na pohonné hmoty a pohár trpezlivosti Ekvádorčanov pretiekol. Vypukli masové nepokoje a prezident bol donútený v krajine vyhlásiť výnimočný stav. Nespokojnosť obyvateľstva rastie.

Voči bývalému ľavicovému prezidentovi Correovi, ktorý sa z krajiny presťahoval do Belgicka (jeho manželka je Belgičanka) vedie Morenova administratíva viacero súdnych procesov pre údajnú spreneveru. Jediná konkrétna suma Correovej sprenevery, ktorá bola zverejnená je 6 000 dolárov, čo je mimochodom menej ako polovica mesačného prezidentského platu Zuzany Čaputovej. Nehovoriac o tom, že Correa obvinenia aj z takejto vskutku smiešnej sprenevery odmieta a tvrdí, že šesťtisícovú pôžičku zo straníckeho fondu solidarity do posledného centa vrátil. Vzhľadom na to, že Correa zvažuje v roku 2021 opäť kandidovať, je zrejmé o čo ide. Ekvádorské súdnictvo pod vplyvom terajšieho prezidenta Lenína Morena robí všetko preto, aby obľúbenému bývalému prezidentovi čo najviac sťažil návrat do krajiny a aj do funkcie.

No a teraz si namiesto mena Correa dosaďte meno Fico, namiesto mena Moreno dosaďte meno Pellegrini a namiesto mena rovníkovej krajiny dosaďte Slovensko. A to je všetko, čo som chcel dnes napísať.

P.S. Ak by tento text niekto považoval za obhajobu Fica, tak to tak určite nebolo myslené. Autor chcel len naznačiť, že scenár a cieľ ZMENY je jasný, preto treba veľmi dobre zvážiť komu to vo februárových voľbách hodíme. Ja to dám Socialistom.sk.

Observatórium v ekvádorskom hlavnom meste Quito, v ktorom pracoval M. R. Štefánik.

Observatórium v ekvádorskom hlavnom meste Quito, v ktorom pracoval M. R. Štefánik.

Štefánikova pamätná tabuľa v observatóriu v Quito

Ozbrojenci v ekvádorských uliciach

Ozbrojenci v ekvádorských uliciach

Ozbrojenci v ekvádorských uliciach

Ozbrojenci v ekvádorských uliciach

Zdroj fotografií: autor textu

Dobrý výkon JUDr. Fico, Ing. Takáč a MVDr. Chudý!

21.05.2025

Stalo sa už „dobrým“ zvykom, že naši novinári tzv. hlavného prúdu, čiže mainstreamoví dennodenne prinášajú negatívne správy o činoch vlády premiéra Roberta Fica. Netvrdím, že Fico robí všetko dobre. Žiadna vláda nerobí všetko dobre. Každá vláda sa dá kritizovať, ale títo, tzv. žurnalisti, dennodenne programovo kydajú na vládu aj kvôli hocijakým [...]

DNES!

13.05.2025

Krátka správa o včerajšej prechádzke po meste

26.04.2025

Včera som sa trochu prechádzal po našom hlavnom meste. Upútali ma dve veci, dva pamätníky. Prvým bola pamätná tabuľa Svetozára Miletiča na rovnomennej ulici. Čo je na nej napísané, sa mi podarilo prečítať až po cca piatich minútach intenzívneho lúštenia vyblednutého písma. Pritom Miletič je významnou osobnosťou (aj) našich dejín. Tento vojvodinský Srb bol žiakom [...]

turecko, dohoda, obilie, ukrajina, vojna na ukrajine, obilná dohoda, loď, čierne more

Dohoda o exporte ruských potravín a hnojív nebude po 22. júli predĺžená

12.07.2025 06:09

Pre nezhody medzi zmluvnými stranami nebude dohoda predĺžená a vyprší 22. júla – tri roky po svojom podpise.

Istropolis

Komunistické „veľdielo“ v centre Bratislavy definitívne skončilo. Na jeho mieste vyrastie moderná štvrť pre ľudí

12.07.2025 05:00

Toto sú najlepšie videá týždňa, ktoré zachytili naši mReportéri.

india

Prečo spadlo lietadlo Air India? Vyšetrovatelia sa teraz sústreďujú na dve veci

11.07.2025 22:51

Americké úrady, ktoré sa na vyšetrovaní tiež podieľajú, uvádzajú, že nehodu nespôsobila technická porucha lietadla alebo motorov.

Národné obranné sily - výcvikový deň

VIDEO: Budíček 5:30, celodenný program. Pellegrini, Kaliňák a ďalší dobrovoľníci prežili druhý deň výcviku NOS

11.07.2025 21:50

Pre politikov a influencerov aj ďalších dobrovoľníkov v Národných obranných silách sa začal skutočný výcvik.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 681
Celková čítanosť: 2503063x
Priemerná čítanosť článkov: 3676x

Autor blogu

Kategórie

Archív