Založ si blog

Štefánik, Ekvádor a slovenské parlamentné voľby 2020

Milan Rastislav Štefánik sa na svojich cestách za hviezdami dostal aj do Quita. Hoci sa v astronomickom observatóriu nachádzajúcom sa v Parque Alameda venoval aj tejto činnosti, jeho pravým poslaním hlavnom meste Ekvádoru nebolo štúdium hviezd, ale presadenie francúzskeho bezdrôtového telegrafného systému T.S.F. a francúzskeho vplyvu vôbec, čo sa mu napokon aj podarilo. O budúcnosti tejto rovníkovej krajiny Štefánik hovoril:

 

„Záujmom Francie je, aby existovalo silné, frankofilné Equador, ktoré by zastavilo výbojné Spojené štáty na jejich ceste k juhu…“,

pretože:

Spojené štáty sú prirodzeným nepriateľom Equadoru. Jednou rukou ho objímajú, druhou čiahajú do kapsy.“

 

Nuž, Ekvádor sa nadlho spod vplyvu USA nevymanil. V 60.rokoch 20. storočia patril k typickým banánovým republikám, kde o osude nielen exportu banánov, ale aj iných komodít a udalostí rozhodovali United Fruit, General Electric, Standard Oil a ďalšie severoamerické koncerny. Hospodársky vývoj sprevádzali krachy bánk, vývoz kapitálu z krajiny rôznymi nepoctivcami viedol k sérii devalvácií miestnej meny sucre. Až napokon v roku 2000 vláda vykonala dolarizáciu ekvádorskej ekonomiky a prezident Jamil Mahuad podpísal s USA 10-ročnú dohodu o poskytnutí leteckej základne Eloy Alfaro pre potreby amerického vojenského letectva (pod zámienkou boja s kolumbijskou narkomafiou).

Až za prezidentovania Rafaela Correu (2007-2017) došlo v Ekvádore k obratu najmä v zahraničnej politike. Krajina sa stala v roku 2009 členom združenia ALBA (ľavicovo orientované štáty južnej a strednej Ameriky stojace v opozícii proti USA – založil ho Hugo Chávez). Correa poskytol na ekvádorskom veľvyslanectve v Londýne azyl zakladateľovi servera Wikileaks Julianovi Assangeovi, neobnovil dohodu s USA o využívaní leteckej základne Eloy Alfaro v Mante a donútil Američanov odísť z krajiny. Zrušil dolarizáciu ekvádorskej ekonomiky, zvýšil výdaje na vzdelanie, zdravotníctvo, reformoval súdnictvo a školstvo a v zahraničnom obchode začal upriamovať pozornosť na Rusko a Čínu. Dvakrát bol opätovne zvolený do funkcie prezidenta, čo len naznačuje, že ekvádorskí voliči zvolený trend jeho politiky podporovali.

Vo voľbách v roku 2017 (v ktorých už Correa nemohol kandidovať) zvíťazil Correov dlhoročný viceprezident Lenín Moreno, ktorý počas volebnej kampane sľúbil pokračovať v kurze predchádzajúceho ľavicového prezidenta. Hneď po voľbách sa však výrazne odklonil od dovtedajšieho ľavicového kurzu. Na Morenov popud ekvádorské veľvyslanectvo vyhostilo Juliana Assangea. Ten sedí odvtedy v britskom väzení a čaká na súd, ktorý ho s najväčšou pravdepodobnosťou vydá do USA, kde mu hrozí dlhoročné väzenie. Prezident Moreno nasmeroval krajinu opäť k úsporným opatreniam a neoliberálnym reformám, ktoré tvrdo dopadajú na bedrá prostého ľudu. A nielenže opäť poskytol leteckú základňu v Mante americkej armáde, ale vyšlo najavo, že pod podobnými zámienkami ako na Slovensku (obnova pristávacích dráh, doplnenie leteckej infraštruktúry) sa pripravuje aj poskytnutie leteckej základne San Cristobal na jednom z ostrovov Galapágskeho súostrovia, ktoré je známe ako unikátny ekosystém s viacerými endemickými druhmi zvierat. Ekvádorský minister obrany Oswaldo Jarrín pritom argumentuje podobne ako sa argumentuje na Slovensku tým, že všetky náklady uhradia Spojené štáty, nepôjde o trvalý pobyt amerických vojakov…

Gretu Thunbergovú – momentálne najväčšiu EKOhviezdu, ale uhlíková stopa amerických vojenských lietadiel priamo v srdci jednej z najcennejším prírodných lokalít (svetové dedičstvo UNESCO) zjavne netrápi, rovnako ako väčšinu obhajcov amerického „líderstva“.

Koncom minulého roka Moreno zrušil dotácie na pohonné hmoty a pohár trpezlivosti Ekvádorčanov pretiekol. Vypukli masové nepokoje a prezident bol donútený v krajine vyhlásiť výnimočný stav. Nespokojnosť obyvateľstva rastie.

Voči bývalému ľavicovému prezidentovi Correovi, ktorý sa z krajiny presťahoval do Belgicka (jeho manželka je Belgičanka) vedie Morenova administratíva viacero súdnych procesov pre údajnú spreneveru. Jediná konkrétna suma Correovej sprenevery, ktorá bola zverejnená je 6 000 dolárov, čo je mimochodom menej ako polovica mesačného prezidentského platu Zuzany Čaputovej. Nehovoriac o tom, že Correa obvinenia aj z takejto vskutku smiešnej sprenevery odmieta a tvrdí, že šesťtisícovú pôžičku zo straníckeho fondu solidarity do posledného centa vrátil. Vzhľadom na to, že Correa zvažuje v roku 2021 opäť kandidovať, je zrejmé o čo ide. Ekvádorské súdnictvo pod vplyvom terajšieho prezidenta Lenína Morena robí všetko preto, aby obľúbenému bývalému prezidentovi čo najviac sťažil návrat do krajiny a aj do funkcie.

No a teraz si namiesto mena Correa dosaďte meno Fico, namiesto mena Moreno dosaďte meno Pellegrini a namiesto mena rovníkovej krajiny dosaďte Slovensko. A to je všetko, čo som chcel dnes napísať.

P.S. Ak by tento text niekto považoval za obhajobu Fica, tak to tak určite nebolo myslené. Autor chcel len naznačiť, že scenár a cieľ ZMENY je jasný, preto treba veľmi dobre zvážiť komu to vo februárových voľbách hodíme. Ja to dám Socialistom.sk.

Observatórium v ekvádorskom hlavnom meste Quito, v ktorom pracoval M. R. Štefánik.

Observatórium v ekvádorskom hlavnom meste Quito, v ktorom pracoval M. R. Štefánik.

Štefánikova pamätná tabuľa v observatóriu v Quito

Ozbrojenci v ekvádorských uliciach

Ozbrojenci v ekvádorských uliciach

Ozbrojenci v ekvádorských uliciach

Ozbrojenci v ekvádorských uliciach

Zdroj fotografií: autor textu

Jeden smutný deň slovenského dôchodcu

23.03.2023

Deň som spolu s manželkou začal, ako inak v tomto veku, návštevou lekára. Sídli v nemocnici v centre mesta. Budova je ošarpaná, pripomína zábery niekde z Donbasu ostreľovaného ukrajinskými vládnymi vojskami. Fasáda Univerzitnej nemocnice(!) je zaopatrená tabuľkami: „Pozor padá omietka!“ Nabáda to k domnienke, že výučbová nemocnica nemá dostatok pacientov na [...]

Príručka samovraha – 65. časť

22.03.2023

Prehľad známych osobností, ktoré ukončili svoj život samovraždou Zastrelenie Thompson, Hunter Stockton (67) – americký novinár a spisovateľ, významná postava kontrakultúry 60. rokov, napísal Rumový denník (1998). Bol legendárnym predstaviteľom „gonzo žurnalistiky“, vyznačujúcej sa extrémne subjektívnym pohľadom na reportované udalosti. Žil rýchle [...]

Príručka samovraha – 64. časť

21.03.2023

Prehľad známych osobností, ktoré ukončili svoj život samovraždou Zastrelenie (v texte sú použité poznámky pod čiarou nachádzajúce sa na konci článku) Roque, Jacqueline (60) – inšpiračná múza a druhá manželka významného španielskeho maliara a sochára Pabla Picassa. Počas ich 11 rokov trvajúceho manželstva Picasso vytvoril viac ako 400 Jacquelininych [...]

auta, pr

Nemecko a Európska komisia urovnali spor o koniec spaľovacích motorov. V čom je háčik?

25.03.2023 11:24

Po roku 2035 bude ďalej možné nanovo registrovať vozidlá so spaľovacími motormi, ak budú tankovať uhlíkovo neutrálne palivá.

zmena času

V noci zo soboty na nedeľu začne platiť stredoeurópsky letný čas

25.03.2023 10:33

O 2.00 h stredoeurópskeho času (SEČ) sa hodinky posunú o hodinu dopredu na 3.00 h stredoeurópskeho letného času (SELČ).

hodina zeme, sviečky, noc, tma

V sobotu bude Hodina Zeme, na známych budovách sa vypnú svetlá

25.03.2023 10:27

Svetový fond na ochranu prírody vyzýva ľudí, aby počas dňa sami "vypli" a strávili hodinu tým, že urobia niečo pozitívne pre planétu.

sviečková manifestácia

Heger: Sviečková manifestácia pripomína význam trvania na hodnotách demokracie

25.03.2023 09:59

Sviečková manifestácia bola jedným z najvýznamnejších verejných vystúpení proti komunistickej moci na Slovensku.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 478
Celková čítanosť: 1758995x
Priemerná čítanosť článkov: 3680x

Autor blogu

Kategórie