Založ si blog

Štefánik, Ekvádor a slovenské parlamentné voľby 2020

Milan Rastislav Štefánik sa na svojich cestách za hviezdami dostal aj do Quita. Hoci sa v astronomickom observatóriu nachádzajúcom sa v Parque Alameda venoval aj tejto činnosti, jeho pravým poslaním hlavnom meste Ekvádoru nebolo štúdium hviezd, ale presadenie francúzskeho bezdrôtového telegrafného systému T.S.F. a francúzskeho vplyvu vôbec, čo sa mu napokon aj podarilo. O budúcnosti tejto rovníkovej krajiny Štefánik hovoril:

 

„Záujmom Francie je, aby existovalo silné, frankofilné Equador, ktoré by zastavilo výbojné Spojené štáty na jejich ceste k juhu…“,

pretože:

Spojené štáty sú prirodzeným nepriateľom Equadoru. Jednou rukou ho objímajú, druhou čiahajú do kapsy.“

 

Nuž, Ekvádor sa nadlho spod vplyvu USA nevymanil. V 60.rokoch 20. storočia patril k typickým banánovým republikám, kde o osude nielen exportu banánov, ale aj iných komodít a udalostí rozhodovali United Fruit, General Electric, Standard Oil a ďalšie severoamerické koncerny. Hospodársky vývoj sprevádzali krachy bánk, vývoz kapitálu z krajiny rôznymi nepoctivcami viedol k sérii devalvácií miestnej meny sucre. Až napokon v roku 2000 vláda vykonala dolarizáciu ekvádorskej ekonomiky a prezident Jamil Mahuad podpísal s USA 10-ročnú dohodu o poskytnutí leteckej základne Eloy Alfaro pre potreby amerického vojenského letectva (pod zámienkou boja s kolumbijskou narkomafiou).

Až za prezidentovania Rafaela Correu (2007-2017) došlo v Ekvádore k obratu najmä v zahraničnej politike. Krajina sa stala v roku 2009 členom združenia ALBA (ľavicovo orientované štáty južnej a strednej Ameriky stojace v opozícii proti USA – založil ho Hugo Chávez). Correa poskytol na ekvádorskom veľvyslanectve v Londýne azyl zakladateľovi servera Wikileaks Julianovi Assangeovi, neobnovil dohodu s USA o využívaní leteckej základne Eloy Alfaro v Mante a donútil Američanov odísť z krajiny. Zrušil dolarizáciu ekvádorskej ekonomiky, zvýšil výdaje na vzdelanie, zdravotníctvo, reformoval súdnictvo a školstvo a v zahraničnom obchode začal upriamovať pozornosť na Rusko a Čínu. Dvakrát bol opätovne zvolený do funkcie prezidenta, čo len naznačuje, že ekvádorskí voliči zvolený trend jeho politiky podporovali.

Vo voľbách v roku 2017 (v ktorých už Correa nemohol kandidovať) zvíťazil Correov dlhoročný viceprezident Lenín Moreno, ktorý počas volebnej kampane sľúbil pokračovať v kurze predchádzajúceho ľavicového prezidenta. Hneď po voľbách sa však výrazne odklonil od dovtedajšieho ľavicového kurzu. Na Morenov popud ekvádorské veľvyslanectvo vyhostilo Juliana Assangea. Ten sedí odvtedy v britskom väzení a čaká na súd, ktorý ho s najväčšou pravdepodobnosťou vydá do USA, kde mu hrozí dlhoročné väzenie. Prezident Moreno nasmeroval krajinu opäť k úsporným opatreniam a neoliberálnym reformám, ktoré tvrdo dopadajú na bedrá prostého ľudu. A nielenže opäť poskytol leteckú základňu v Mante americkej armáde, ale vyšlo najavo, že pod podobnými zámienkami ako na Slovensku (obnova pristávacích dráh, doplnenie leteckej infraštruktúry) sa pripravuje aj poskytnutie leteckej základne San Cristobal na jednom z ostrovov Galapágskeho súostrovia, ktoré je známe ako unikátny ekosystém s viacerými endemickými druhmi zvierat. Ekvádorský minister obrany Oswaldo Jarrín pritom argumentuje podobne ako sa argumentuje na Slovensku tým, že všetky náklady uhradia Spojené štáty, nepôjde o trvalý pobyt amerických vojakov…

Gretu Thunbergovú – momentálne najväčšiu EKOhviezdu, ale uhlíková stopa amerických vojenských lietadiel priamo v srdci jednej z najcennejším prírodných lokalít (svetové dedičstvo UNESCO) zjavne netrápi, rovnako ako väčšinu obhajcov amerického „líderstva“.

Koncom minulého roka Moreno zrušil dotácie na pohonné hmoty a pohár trpezlivosti Ekvádorčanov pretiekol. Vypukli masové nepokoje a prezident bol donútený v krajine vyhlásiť výnimočný stav. Nespokojnosť obyvateľstva rastie.

Voči bývalému ľavicovému prezidentovi Correovi, ktorý sa z krajiny presťahoval do Belgicka (jeho manželka je Belgičanka) vedie Morenova administratíva viacero súdnych procesov pre údajnú spreneveru. Jediná konkrétna suma Correovej sprenevery, ktorá bola zverejnená je 6 000 dolárov, čo je mimochodom menej ako polovica mesačného prezidentského platu Zuzany Čaputovej. Nehovoriac o tom, že Correa obvinenia aj z takejto vskutku smiešnej sprenevery odmieta a tvrdí, že šesťtisícovú pôžičku zo straníckeho fondu solidarity do posledného centa vrátil. Vzhľadom na to, že Correa zvažuje v roku 2021 opäť kandidovať, je zrejmé o čo ide. Ekvádorské súdnictvo pod vplyvom terajšieho prezidenta Lenína Morena robí všetko preto, aby obľúbenému bývalému prezidentovi čo najviac sťažil návrat do krajiny a aj do funkcie.

No a teraz si namiesto mena Correa dosaďte meno Fico, namiesto mena Moreno dosaďte meno Pellegrini a namiesto mena rovníkovej krajiny dosaďte Slovensko. A to je všetko, čo som chcel dnes napísať.

P.S. Ak by tento text niekto považoval za obhajobu Fica, tak to tak určite nebolo myslené. Autor chcel len naznačiť, že scenár a cieľ ZMENY je jasný, preto treba veľmi dobre zvážiť komu to vo februárových voľbách hodíme. Ja to dám Socialistom.sk.

Observatórium v ekvádorskom hlavnom meste Quito, v ktorom pracoval M. R. Štefánik.

Observatórium v ekvádorskom hlavnom meste Quito, v ktorom pracoval M. R. Štefánik.

Štefánikova pamätná tabuľa v observatóriu v Quito

Ozbrojenci v ekvádorských uliciach

Ozbrojenci v ekvádorských uliciach

Ozbrojenci v ekvádorských uliciach

Ozbrojenci v ekvádorských uliciach

Zdroj fotografií: autor textu

Progresívne Slovensko sa posilnilo o kresťanské krídlo

20.02.2024

Predvčerom (18.2. 2024) britské noviny The Times a The Telepraph uverejnili článok s nadpisom Mlieko transrodovej ženy je rovnako dobré ako materské mlieko matky, uviedol trust NHS. (NHS je Národná zdravotná služba, ktorá zastrešuje systémy zdravotnej starostlivosti financované z verejných zdrojov Spojeného kráľovstva.) [...]

Príďte v utorok podporiť Assangea!

19.02.2024

Zajtra a pozajtra bude londýnsky súd rozhodovať o osude novinára Juliana Assangea. Assangeovi hrozí v USA v horšom prípade smrť, v „lepšom“ prípade doživotné väzenie za zverejnenie tisícok tajných vojenských a diplomatických dokumentov svedčiacich o amerických vojnových zločinoch. K zverejneniu došlo v roku 2010. Hneď po zverejnení vláda Spojených štátov [...]

Ačohentizmus a dvojakometrizmus

07.02.2024

Tak sa nám tu rozmohol taký nešvár… ačohentizmus. Ačohentizmus je charakterizovaný ako spôsob diskutéra nezvládajúceho argumentovať, odkloniť pozornosť na niečo iné. Hovorí sa, že je to nástroj lenivého diskutéra. Možno by však bolo lepšie povedať, že ide o nástroj nedostatočne argumentačne fundovaného diskutéra. Klasickým a teraz aktuálnym príkladom je, [...]

Leopard 2A4

Slovensko pomoc Ukrajine stoplo, Česko nie. Nemci ako poďakovanie ponúkli 15 Leopardov

21.02.2024 18:53

Česko už v minulosti od Nemecka dostalo 15 týchto tankov.

Netanjahu

Izraelský parlament je proti jednostrannému vyhláseniu palestínskeho štátu

21.02.2024 17:56

Organizácia Spojených národov udelila v roku 2012 Palestíne štatút pozorovateľského štátu.

SR Bratislava Kuciak Kušnírová vražda výročie zhromaždeni

Šesť rokov od vraždy Kuciaka: V Bratislave sa zišli tisíce ľudí

21.02.2024 17:50, aktualizované: 18:20

V Bruseli sa zase na spomienka zišlo vyše 70 Slovákov.

Murz, Andrej Morozov,

Donútil ma Solovjov. Ruský poddôstojník a bloger sa zastrelil, zverejnil počty zabitých pri Avdijivke

21.02.2024 16:40

Bol som k tomu donútený politickými prostitútkami na čele s Vladimirom Solovjovom, ktoré boli nasraté a chceli samé stlačiť spúšť, píše v príspevku.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 577
Celková čítanosť: 2064350x
Priemerná čítanosť článkov: 3578x

Autor blogu

Kategórie