Založ si blog

Priority bežného Slováka

O Slovákoch sa hovorí, že je to holubičí národ. Neviem, kto to vymyslel (azda Ján Kollár?). Možno to voľakedy platilo, dnes už sotva.

Odkedy sme vstúpili bez referenda do NATO (v tom čase prieskumy verejnej mienky hovorili, že 75% ľudí je proti), naši vojaci sa zúčastnili množstva misií, v ktorých buď podporovali agresívne chúťky hegemóna spoza oceánu (Irak, Afganistan) alebo sa aspoň pokúšali nahnevať si/znepriateliť si nejaký národ (Kosovo, provokácia Ruska vojenskou angažovanosťou v pobaltských štátoch).

Len v roku 2005 boli naši „holubičí“ vojaci nasadení v 14 zahraničných misiách. Od vzniku Slovenskej republiky v roku 1993 v nich zahynulo okolo 40 slovenských vojakov. Za čie záujmy?

Ale nie o tom som chcel….

Slováci si v dôsledku rozhodnutí nezrelých politikov na čele štátu, na jednej strane svojou agresívnou vojenskou angažovanosťou vytvárajú nepriateľov po celom svete, na strane druhej doma porazenecky hrbia chrbty a mlčky znášajú príkoria.

Veď, kde inde, ako u nás je dnes v uliciach taký pokoj? Správy z celého sveta ukazujú mohutné demonštrácie proti často nezmyselným a zle nadizajnovaným preventívnym proticovidovým opatreniam. Pritom len málokde sú také prísne ako u nás – potláčajúce základné ľudské práva. Nechcem tým spochybňovať proticovidové opatrenia, len som presvedčený, že sa dajú prijímať bez toho, aby dochádzalo k potláčaniu týchto práv.

Ale ani o tom som nechcel…

Pandémia covidu-19 dnes nie je ten hlavný problém ľudstva. Problém je to, čo sa deje na východe Ukrajiny, v Čiernom mori, v pobaltských štátoch… Zdochýnajúci hegemón so senilným starcom rozhodujúcim o máločom vo funkcii prezidenta, v poslednom záchveve síl dúfa, že vojnou sa udrží pri moci. Vyhrocuje situáciu až tak, že o kubánskej kríze z roku 1962 sa dnes hovorí, že to bol len slabý čaj v porovnaní s tým, k čomu sa schyľuje dnes.

Dnešné vojenské provokovanie Rusov môže skončiť veľmi, veľmi zle. Rusi už naozaj nemajú kam ustúpiť. Je priam komické, ak Klus, Korčok a podobní poskokovia biľakovského typu hovoria o tom, že Rusi provokujú tým, že ich vojská sa pohybujú na svojom území. Pritom americké vojská sa pohybujú ďaleko mimo svojho územia, v tesnej blízkosti ruských hraníc!

Je najvyšší čas, aby sa zmobilizovalo mierové hnutie, aby aj u nás sa uskutočnili protivojnové pochody, ako sa to udialo 15. februára 2003 v Bratislave kvôli vojne v Iraku.

Či sme holubičí alebo neholubičí národ, chrbty by sme nemali ohýbať. Mali by sme sa dokázať angažovať za svoje bytostné záujmy. A najdôležitejším bytostným záujmom je – mier!

Toto je problém dneška!

Nie to, či musíme na tvári nosiť rúško. S rúškom na tvári sa dá prežiť. S atómovým hríbom nad hlavou nie!

SIS pod novým riaditeľom sa pochlapila!

18.05.2021

Azda všetkých ľudí na celom Slovensku včera prekvapili a zároveň zarmútili tristné zábery z Rudna nad Hronom v okrese Žarnovica. Nad obcou sa pretrhla hrádza a prívalová vlna spláchla obec ako sanitárnu misu po stlačení splachovača. Žiaľ, povodeň priniesla aj jednu ľudskú obeť. Vybreženie Rudnianského potoka a prívalová vlna je o to nepochopiteľnejšia, že [...]

Návšteva v zoo

13.05.2021

Niet lepšieho nápadu, ako ísť s jeden a trištvrte ročným vnukom na návštevu zoologickej záhrady. zaplatíte 17 eur vstupného (čert to ber!) a poradie záujmu vášho vnuka je nasledovné: 1. Kovová otočná brána na vstupe do zoo 2. Kanálový poklop hneď za vchodom do zoo (a potom aj všetky ďalšie) 3. Mláka uprostred chodníka 4. Ďalšia mláka 5. Ešte jedna mláka [...]

Mimozemšťania

26.03.2021

Na poli pri Orešanoch pristála kozmická loď. Vystúpila z nej čudná zelená postavička, ale nevolala sa Gréta. Protivzdušná obrana štátu narušenie vzdušného priestoru nezaznamenala, preto minister obrany začal súriť na nákup radarov. Hoci v nemocniciach chýbalo iné… O mimoriadnej udalosti sa dozvedel premiér. Prifrčal na obrovskej limuzíne, privítal Mimozemšťana a [...]

karafa, Yun

Slováka, ktorý s partnerkou vraždil v Kanade, chytili v Budapešti

19.06.2021 11:10

Olivera Karafu a jeho partnerku Yun "Lucy" Lu Liovú prezýva kanadská tlač novodobí Bonnie a Clyde.

pád lietadla

Pád lietadla s parašutistami v Rusku si vyžiadal 7 obetí

19.06.2021 10:21

Ďalších 17 osôb utrpelo zranenia.

VW Slovakia očkovanie COVID-19

Pribudlo 49 nakazených a osem obetí, podali len 5-tisíc prvých dávok vakcín

19.06.2021 10:01, aktualizované: 10:36

Počet hospitalizovaných s ochorením COVID-19 alebo podozrením naň klesol o osem na 221.

Ebráhím Raísí

Iránske prezidentské voľby suverénne opanoval Raísí

19.06.2021 09:45

Doterajší šéf iránskej justície bol hlavným kandidátom stúpencov tvrdej línie.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 305
Celková čítanosť: 1273727x
Priemerná čítanosť článkov: 4176x

Autor blogu