Založ si blog

Mainstream opäť zlyhal. . .

Včera sa v Bratislave v hoteli Devín konal 1. ročník Medzinárodného mierového fóra „Zjednotení za mier“. To sa má stať protiváhou každoročného, zbrojárskymi firmami i našou vládou bohato dotovaného podujatia Globsec, ktoré nie je ničím iným ako stretnutím tých najagresívnejších militaristov. O podujatí samozrejme naše „demokratické“ mainstreamové média nepriniesli ani zmienku…

Pritom Medzinárodné mierové fórum vzniklo ešte v roku 2015 a medzi prvými signatármi výzvy boli napríklad bývalí prezidenti Slovenskej republiky Michal Kováč, Rudolf Schuster a Ivan Gašparovič, bývalý predseda Valného zhromaždenia OSN Jan Kavan, bývalý predseda vlády Ján Čarnogurský, diplomat Milan Dubček, či umelci ako Peter Lipa, Pavol Hammel, Božidara Turzonovová, Mária Kráľovičová, Juraj Jakubisko, Adriana Kučerová, Peter Jaroš, Anton Hykisch, Jozef Banáš…

Po hanebnom fiasku Spojených štátov v Afganistane, ktoré stálo bilióny dolárov a tisíce ľudských životov nevinných obetí by sa človek bol nazdal, že slovu mier sa predsa len prinavráti jeho dôležitosť a najmä, že sa začne opäť používať namiesto neustáleho zdôrazňovania ako musíme zbrojiť a zbrojiť pretože – Rusko a Čína. Slovenskí mainstreamoví novinári si však zjavne stoja na kábli, alebo naopak nechcú sa odstrihnúť od kábla, ktorým im pritekajú peniaze od ich chlebodarcov. O významnom mierovom podujatí nepriniesli ani čiarku.

Na podujatí sa nemohol pre chorobu zúčastniť exprezident Gašparovič (ale poslal svoje posolstvo). Svoje vystúpenie predniesli MUDr. Pavol Dubček, poslanec EP Robert Hajšel, predseda hnutia Socialisti.sk Artúr Bekmatov, Eduard Chmelár, docent Branislav Fábry – častý a významný prispievateľ aj do tohto pravdistického blogu, Ján Čarnogurský, generál Svetozár Naďovič, ktorý riadil odchod sovietskych okupačných vojsk, cez telemost sa pripojila známa česká ekonómka Ilona Švihlíková a ďalší.

Keď sme vstupovali do NATO politici nám tvrdili, že tento krok zníži naše náklady na obranu. Opak je však pravdou! Minister obrany Naď sa vychvaľuje, že už minulý rok Slovensko dosiahlo nezmyselný cieľ dávať 2% HDP na zbrojenie a prezidentka Čaputová by dokonca chcela dávať ešte viac! Pred pár dňami naša vláda schválila nákup vojenskej techniky za dve miliardy eur, čo je najväčší vojenský výdavok Slovenska v histórii! A to v časoch, keď zdravotníctvo pod vplyvom covidovej pandémie takmer kolabuje a zdravotníci húfne odchádzajú z rezortu, drvivá väčšina mostov je v dezolátnom stave, rovnako ako školstvo či kultúra.

Účastníci Medzinárodného mierového fóra konštatovali, že dnešnú bezpečnostnú hrozbu nepredstavuje Rusko, či Čína, ako nám to politici sústavne tvrdia, ale sú to v prvom rade kyberhrozby, klimatická zmena a problematika ochrany jadrových elektrární a inej kľúčovej infraštruktúry pred terorizmom. A ak by aj bezpečnostnou hrozbou mala byť napr. Čína, komicky vyznieva predstava, že pár kusmi zastaralej americkej vojenskej techniky, ktorú sme nútení v rámci svojho vazalstva od Američanov nakúpiť, sa miliardovej Číne ubránime.

Účastníci Medzinárodného mierového fóra vyjadrili obavy z narastajúcej militarizácie Európskej únie, ako aj z narastajúceho ohrozenia svetového mieru. Poukázali na čoraz jasnejšiu súvislosť medzi obchodom so zbraňami, vojnami a nútenou migráciou.

Účastníci požadujú lepšie legislatívne zakotvenie práva na mier (veľmi hodnotný príspevok  k tejto téme predniesol doc. JUDr. Branislav Fábry PhD z Právnickej fakulty UK), trvajú na zákaze rozmiestnenia cudzích vojsk na území Slovenska a požadujú aj prijatie Medzinárodného dohovoru o zákaze jadrových zbraní, ktorý Slovenská republika dodnes nepodpísala.

Prvý ročník Medzinárodného mierového fóra „Zjednotení za mier“ sa nezaobišiel bez drobných detských chýb, ale napriek tomu bol úspešný. Cieľom však je, aby o rok bolo podujatie ešte väčšie a nechýba ani ambícia pozvať na budúci rok bývalého gréckeho ministra financií a kritika skostnatenej EÚ Janisa Varoufakisa či bývalého vodcu Labouristickej strany Jeremyho Corbyna.

Je smutné, že o takúto tému naši novinári nemajú záujem a občania sa o takejto aktivite veľmi nemajú ako dozvedieť, pretože finančne zabezpečených zbrojárskych lobistov môže zastaviť len masívny odpor miliónov ľudí, ktorí takými financiami na svoj boj za mier nedisponujú.

 

Odkaz na iniciatívu:http://www.zjednotenizamier.sk/zjednoteni-za-mier/

 

Aká je lojalita Armády SR voči Ficovej vláde?

27.02.2024

Pre nasledujúci text nemám jednoznačné dôkazy, takže netvrdím, že sa nemôžem mýliť, ale vysvetlím, prečo si myslím, že omyl je vysoko nepravdepodobný. Dňa 24. februára 2024 som letel do cyperskej Larnaky. Let Ryainair č. 708, odlet z Viedne o 16,00. (Tieto presné údaje píšem pre prípadnú potrebu ministra obrany R. Kaliňáka). Lietadlo bolo plné. Okrem množstva [...]

Volyň na indexe?

24.02.2024

Dnes svoju trilógiu článkov venovaných filmu zakončím poslednou časťou. Včera som si premietol film Wojciecha Smarzowskeho Volyň. Ide o dve a pol hodiny trvajúcu historickú vojnovú drámu nakrútenú v roku 2016, teda ešte pred ruskou špeciálnou vojenskou operáciou na Ukrajine. Človeku sa až prieči pri takomto filme, z ktorého priam hmatateľne tryská zlo, napísať, že [...]

Ako sa vychovávajú progresívci?

23.02.2024

Nová filmová a televízna tvorba sa usiluje nenápadne a podprahovo vychovávať a formovať nového progresívneho človeka. Niekedy mi tá snaha pripomína až budovateľské filmy z 50. rokov minulého storočia, len teraz je trochu inteligentnejšie podaná. A nielenže nové diela chcú nenápadne vychovávať nového progresívneho človeka, ale dávajú si za úlohu aj vštepovať najmä [...]

Pellegrini, Fico, Danko

Danko: Parlament bude kvôli voľbám mŕtvy, pretože Pellegrini o to požiadal Fica

29.02.2024 23:39

Danko aj Naď kritizujú, že najbližšia riadna schôdza NR SR má byť až v polovici apríla.

Grasalkovičov Prezidentský palác

Pellegrini sa v druhom kole volieb môže spoľahnúť na Harabina, hlas by mu dalo vyše 60 percent jeho voličov

29.02.2024 22:50

Agentúra zisťovala, koho by voliči neúspešných kandidátov volili v druhom kole prezidentských volieb.

Vladimir Putin

Kremľu sa míňajú rezervy, Putin oznámil zvýšenie daní pre občanov a firmy

29.02.2024 20:00

Putin neuviedol, aká bude po novom výška dane pre lepšie zarábajúcich občanov.

fico, susko

Lipšicova prokuratúra končí. Podľa odborníkov to nie je definitívne, Fico hovorí o splnení misie

29.02.2024 18:40, aktualizované: 20:25

Nečakaná zhoda. Vládna koalícia považuje rozhodnutie ÚS za úspech, rovnako aj prezidentka a opozícia.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 581
Celková čítanosť: 2076935x
Priemerná čítanosť článkov: 3575x

Autor blogu

Kategórie