Potulky po Mauritánii 6. časť

Nocovali sme v kempe Dolphine na brehu zálivu Baie de l’Étoile. Na stavanie stanov sme rezignovali (čím dlhšie ich človek udrží nezapieskované, tým lepšie). Majiteľ kempu nám totiž umožnil nocovať na verande reštaurácie, kde boli k dispozícii aj matrace, takže stačilo vybaliť spacáky. Vzhľadom na to, že sme boli jediní návštevníci, zaujať priestor reštaurácie vyvolalo určite menší celosvetový rozruch ako zaujať Krym.

Na pobreží v okolí kempu pútali pozornosť nevšedné geologické útvary a opustené, resp. nedostavané  turistické objekty. A tu som – okolo tretej v noci, keď som si vyšiel uľaviť môjmu močovému mechúru – absolvoval aj svoje jediné, ale o to intenzívnejšie stretnutie s fenekom ušatým. Neviem, čo ho tak fascinovalo, ale fakt je, že sme sa vzájomne zvedavo po celý čas úkonu z päťmetrovej vzdialenosti pozorovali.

Na druhý deň nás čakala jazda nákladným vlakom, ktorý je vo svete známy pod názvom iron train. To však až popoludní.

Doobeda sme sa dali toyotami odviezť najprv k najväčšiemu cintorínu lodí na svete, potom na najjužnejší cíp polostrova Cap Blanc.

A ako cintorín vznikol?

Finančné problémy krajiny viedli úrady k tomu, že privierali oči pred majiteľmi lodí, ktorí ponúkali úplatky za uskladnenie použitých plavidiel v prístave. Tak sa tu postupe nazhromaždilo okolo tristo skorodovaných vrakov.

K hromadeniu starých plavidiel v nouadhibouskom prístave prispel aj fakt, že Mauritánci kupovali staršie lode od medzinárodných prepravcov v nádeji, že budú prevádzkovať vlastnú lodnú dopravu. Keď sa však ukázalo, že plavidlá neboli ekonomicky konkurencieschopné a náklady na údržbu a opravy boli príliš vysoké, podnikatelia skrachovali a lode ponechali napospas vlnám.

Prvou loďou zanechanou v zálive bol krížnik francúzskeho námorníctva, Chasseloup-Laubat. Neskôr sa v 20. rokoch 20. storočia používal ako plávajúce javisko.

Cintorín sa stal veľkým zdrojom príjmov aj pre mnohých obyvateľov Nouadhibou. Miestne spoločnosti im platili za záchranu čohokoľvek, čo malo z plavidiel hodnotu. Najatí mechanici odstraňovali častí motorov a elektrikári získavali opraviteľné elektronické zariadenia. Dnes sa už v zátoke na vlnách pohupuje len niekoľko lodných vrakov. Miestne autority si uvedomili, že takto to ďalej nejde. Lenže pobrežie okolo zátoky je stále skladiskom množstva najmä plastového odpadu a tekutina  obmývajúca piesčitý breh sa podobá skôr na naftu ako na vodu.

 

Na najjužnejšom cípe polostrova samozrejme nechýba impozantný maják. Pomocou fixného lana možno zbehnúť zo skalného útesu na pobrežie a prekvapiť svojou prítomnosťou tisíce čajok. Neďaleko majáka sa nachádza skromná budova návštevníckeho centra mauritánskeho oceánografického inštitútu, ktorý sa venuje záchrane tuleňov mníšskych. V návštevníckom centre toho na pozeranie nie je veľa, ale pozoruhodné sú dvere s nápisom „Kto je zodpovedný za ochranu prírody?“ Keď ich otvoríte, vo veľkom zrkadle, ktoré sa za nimi nachádza, uzriete sám seba.

 

Zdroj fotografií: autor textu (všetky fotografie sa po kliknutí na ne zväčšia)

Latinskoamerické čriepky- 20. časť

22.01.2025

Copacabana je mestečko na južnom brehu jazera Titicaca na bolívijskej strane. Odtiaľto plávajú lode na ostrov Isla del Sol. Tunajšia katedrála z rokov 1605-1820 bola postavená v maurskom slohu. Preslávila ju drevená socha madony Virgen de Copacabana, vyrezaná domorodým umelcom Franciscom Tito Yupanquim, ktorá je dnes svätou patrónkou celej Bolívie. Vďaka jej zázračnému [...]

Latinskoamerické čriepky- 19. časť

21.01.2025

Prístavné mesto Arica s takmer 200 000 obyvateľmi je hlavným mestom najsevernejšieho regiónu Čile. Čiľania mu prisúdili prívlastok „mesto večnej jari“. Arica bývala už predinkských časoch križovatkou obchodných ciest. Po príchode Španielov v šestnástom storočí sa stala významným prístavom pre vývoz striebra z Potosí. Len 18 kilometrov delí Aricu od hranice [...]

Smerujeme k totalite, ale uvedomujú si to asi len tí, čo ju už zažili

20.01.2025

Do kontaktu s nemeckou organizáciou Campact som sa prvýkrát dostal niekedy v roku 2016. Už sa nepamätám, ako sa to stalo. Najpravdepodobnejšie sa mi jej výzva objavila na Facebooku. Vtedy organizovala celoeurópsku podpisovú akciu proti zmluve TTIP (medzinárodná dohoda zakladajúca tzv. Transatlantické partnerstvo v oblasti obchodu a investícií) Eduard Chmelár sa vtedy o tejto [...]

hmla, Ovčiarsko, dedina, mReportér

Zábery na valiacu sa hmlu, ktorá sa prehnala severným Slovenskom. Pozrite si, ako nádherne to vyzeralo

23.01.2025 05:00

Pekné zábery zachytila mReportérka Ľubomíra Šeroňová.

Israel Palestinians

Izraelskí vojaci v Pásme Gazy zabili militanta, podľa armády ohrozoval prímerie

22.01.2025 22:06

Vojaci operujúci v južnej časti Pásma Gazy "identifikovali niekoľko ozbrojených osôb, ktoré predstavovali hrozbu", tvrdí Izrael.

francúzsko, polícia

Francúzski policajti zastrelili nahého muža, ktorý sa nožom mrzačil v kostole a útočil na ostatných

22.01.2025 21:58

O mužovi bolo v meste známe, že trpí schizofréniou, píšu média.

USA streľba škola  police

Mladík na škole v USA zastrelil študentku a potom seba. V budove boli školskí policajti

22.01.2025 21:14

Keď sa streľba začala, boli podľa Aarona v budove dvaja školskí policajti.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 663
Celková čítanosť: 2381825x
Priemerná čítanosť článkov: 3592x

Autor blogu

Kategórie

Archív