Potulky po Mauritánii 16. časť

V okolí hlavného mesta sa oplatí navštíviť najväčší ťaví trh v Západnej Afrike. Zhromaždené sú tu stovky zvierat vrátane mláďat a prebieha tu čulý obchodný ruch. Ťava má v mauritánskom živote veľký význam, nie je len zvieraťom pracovným, ale aj zdrojom mäsa, mlieka, ale aj koží. Ako už bolo spomenuté, jej cena sa pohybuje medzi 500 – 1 000 eurami. Mali sme možnosť ochutnať ťavie mäso, takmer vždy v kombinácii s kuskusom alebo ryžou. Nie je to nič, po čom by sa človek pachtil, ale vrcholom bolo ochutnanie sušeného ťavieho mäsa predávaného v niektorých lepších obchodoch –  arómou pripomínajúce krmivo pre akváriové rybičky. V priamom susedstve trhu sa nachádza bitúnok a v jeho okolí pracovníci napínajú a na slnku sušia vyčinené kože. Nie je to nič pre vaše zmysly – ani aromaticky, ani esteticky. Vedľa hŕby naukladaných vysušených koží sa týči hŕba ojazdených pneumatík a všade naokolo špina a plasty. Pomedzi ten bordel chodia mladí predavači občerstvenia s táckami na hlave a snažia sa urobiť aspoň nejaký biznis.

Dve komodity vedľa seba

Omnoho lahodnejšie na oko pôsobí rybársky trh v Nouakchotte. Je známy stovkami pestro pomaľovaných lodí, ktoré „zaparkované“ na brehu pôsobia veľmi malebne. Medzi farebnými ornamentmi dominuje znak futbalového klubu FC Barcelona, ale nájdete tu aj vyobrazenie Ernesta Che Guevaru.

Rybári sa na svojich lodiach odvážne púšťajú na rozbúrené more a pozorovať ich zručnosť by ste dokázali celé hodiny. Sledovať môžete, ako rybári prinášajú svoj denný úlovok do prístaviska tvoreného dlhou piesočnou plážou. Hemží sa to tu ľudskou činnosťou, keď rybári vlečú svoje ťažké siete alebo privážajú úlovok v pestro maľovaných člnoch. Nosiči vykladajú úlovok z člnov, debny s rybami nakladajú na vozíky ťahané oslom alebo ich dvíhajú nad hlavu a odnášajú do stánkov, kde ich vytriedia, vypitvajú, vyfiletujú, vystavia na ďalší predaj, či súšia.


Na improvizovaných predajných pultíkoch možno vidieť najrozmanitejšie druhy rýb, ktoré predavači na mieste spracúvajú. Vo vzduchu páchne (či vonia?) rybina. V okolitých čajovniach oddychujúci rybári popíjajú silný a presladený, sto krát prelievaný berberský čaj, podávaný v malých kalíškoch. Jeho príprava je doménou tunajších mužov. S ochranou životného prostredia si tu, tak ako aj inde po celej Mauritánii, nikto ťažkú hlavu nerobí. Dokumentuje to všadeprítomný plastový odpad a v okolí dvoch púmp, v ktorých rybári čerpajú naftu do motorov svojich člnov, porozhadzované a voľne do piesku vytekajúce fľaše od motorového oleja.

Pobrežie Atlantiku disponuje širokými piesočnými plážami, ktoré sú mimo rybársky trh takmer ľudoprázdne. Napriek tomu, že vonkajšie teploty sa pohybujú medzi 30-400 C, voda je veľmi studená a atlantické vlny mohutné. Na polihovanie pri mori to teda veľmi nie je, ale kto chce zažiť exotiku, v Nouakchotte je na tom pravom mieste.

 

Hlavné príjmy Mauritánie predstavuje vývoz železnej rudy a od roku 2001 vďaka novoobjaveným ložiskám aj vývoz ropy. Zanedbateľnou položkou nie je ani rybolov. Hoci sú pobrežné vody nadmerne bohaté na ryby, ich intenzívny výlov v posledných rokoch ohrozuje tento významný zdroj vývozných príjmov a aj dôležitý prostriedok obživy domáceho obyvateľstva.

Zdroj fotografií: autor textu (všetky fotografie sa po kliknutí na ne zväčšia)

Ešte o slintačke

02.04.2025

V minulom článku uverejnenom v Hlavných správach (link: TU) som písal o svojich podozreniach, akým spôsobom mohlo dôjsť k vzniku slintačkového (slintačka a krívačka, ďalej len SLAK) ohniska v Kisbajcsi v Maďarsku blízko slovenských hraníc. Až po napísaní článku som sa dozvedel, že na farme v Kisbajcsi pracovali egyptskí dojiči. A teda logicky, namiesto mojich trošku [...]

Krátka správa z cesty

27.03.2025

Včera som sa vrátil z výletu do Barcelony a Andorry, ktorý bol kratší, ako by sa mi žiadalo… Bolo tam fajn. Okrem iného aj preto, lebo ani v Barcelone, ani v Andorre som nevidel jedinú ukrajinskú vlajku. Akurát v Andorre som zazrel vtáčie búdky pre ukrajinských sťahovavých vtákov vyhotovené nielenže v národných farbách, ale aj v ich správnom poradí… Zazrel [...]

Malá príhodka zo života

17.03.2025

Včera som bol na Žabotovej ulici pod schodmi čakať na manželkin vlak. Zaparkoval som pri ošarpanej výmenníčke a sedel v aute. Zrazu z Palárikovej ulice prudko vyrazil asi štyridsaťročný chodec a krútil imaginárnym volantom. Pred reštauráciou Moree prudko zaflekoval, pozrel sa do imaginárneho spätného zrkadielka a otočil imaginárne auto do protismeru – bolo tam totiž [...]

medveď hnedý

Medvedica napadla turistu v poľských horách, prežil so zranením

02.04.2025 22:41

Skorá jar je obdobím, keď sú medvede hladné, podráždené a mimoriadne nebezpečné.

Benjamin Netanjahu

Izrael vykonal vzdušný úder v damašskej štvrti Barzá, píšu agentúry

02.04.2025 20:44, aktualizované: 21:19

Izraelská armáda doteraz vec nekomentovala.

Ruské jadrové manévre / Bombardér / Tu-22M3 /

V Irkutskej oblasti na Sibíri sa zrútil ruský bombardér, zahynul jeden pilot

02.04.2025 20:33

Stroj podľa neho havaroval pravdepodobne v dôsledku technickej poruchy.

prílet F16 Kuchyňa

Vzdušný priestor by sme si mohli strážiť sami už v lete, prišli ďalšie F-16. Do Kuchyne leteli na etapy

02.04.2025 20:05

Obe lietadlá boli dodané letecky v dvoch etapách, letom cez Atlantik na leteckú základňu Morón v Španielsku a následným preletom na letisko v Kuchyni.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 675
Celková čítanosť: 2438678x
Priemerná čítanosť článkov: 3613x

Autor blogu

Kategórie

Archív