Založ si blog

Potulky po Mauritánii 16. časť

V okolí hlavného mesta sa oplatí navštíviť najväčší ťaví trh v Západnej Afrike. Zhromaždené sú tu stovky zvierat vrátane mláďat a prebieha tu čulý obchodný ruch. Ťava má v mauritánskom živote veľký význam, nie je len zvieraťom pracovným, ale aj zdrojom mäsa, mlieka, ale aj koží. Ako už bolo spomenuté, jej cena sa pohybuje medzi 500 – 1 000 eurami. Mali sme možnosť ochutnať ťavie mäso, takmer vždy v kombinácii s kuskusom alebo ryžou. Nie je to nič, po čom by sa človek pachtil, ale vrcholom bolo ochutnanie sušeného ťavieho mäsa predávaného v niektorých lepších obchodoch –  arómou pripomínajúce krmivo pre akváriové rybičky. V priamom susedstve trhu sa nachádza bitúnok a v jeho okolí pracovníci napínajú a na slnku sušia vyčinené kože. Nie je to nič pre vaše zmysly – ani aromaticky, ani esteticky. Vedľa hŕby naukladaných vysušených koží sa týči hŕba ojazdených pneumatík a všade naokolo špina a plasty. Pomedzi ten bordel chodia mladí predavači občerstvenia s táckami na hlave a snažia sa urobiť aspoň nejaký biznis.

Dve komodity vedľa seba

Omnoho lahodnejšie na oko pôsobí rybársky trh v Nouakchotte. Je známy stovkami pestro pomaľovaných lodí, ktoré „zaparkované“ na brehu pôsobia veľmi malebne. Medzi farebnými ornamentmi dominuje znak futbalového klubu FC Barcelona, ale nájdete tu aj vyobrazenie Ernesta Che Guevaru.

Rybári sa na svojich lodiach odvážne púšťajú na rozbúrené more a pozorovať ich zručnosť by ste dokázali celé hodiny. Sledovať môžete, ako rybári prinášajú svoj denný úlovok do prístaviska tvoreného dlhou piesočnou plážou. Hemží sa to tu ľudskou činnosťou, keď rybári vlečú svoje ťažké siete alebo privážajú úlovok v pestro maľovaných člnoch. Nosiči vykladajú úlovok z člnov, debny s rybami nakladajú na vozíky ťahané oslom alebo ich dvíhajú nad hlavu a odnášajú do stánkov, kde ich vytriedia, vypitvajú, vyfiletujú, vystavia na ďalší predaj, či súšia.


Na improvizovaných predajných pultíkoch možno vidieť najrozmanitejšie druhy rýb, ktoré predavači na mieste spracúvajú. Vo vzduchu páchne (či vonia?) rybina. V okolitých čajovniach oddychujúci rybári popíjajú silný a presladený, sto krát prelievaný berberský čaj, podávaný v malých kalíškoch. Jeho príprava je doménou tunajších mužov. S ochranou životného prostredia si tu, tak ako aj inde po celej Mauritánii, nikto ťažkú hlavu nerobí. Dokumentuje to všadeprítomný plastový odpad a v okolí dvoch púmp, v ktorých rybári čerpajú naftu do motorov svojich člnov, porozhadzované a voľne do piesku vytekajúce fľaše od motorového oleja.

Pobrežie Atlantiku disponuje širokými piesočnými plážami, ktoré sú mimo rybársky trh takmer ľudoprázdne. Napriek tomu, že vonkajšie teploty sa pohybujú medzi 30-400 C, voda je veľmi studená a atlantické vlny mohutné. Na polihovanie pri mori to teda veľmi nie je, ale kto chce zažiť exotiku, v Nouakchotte je na tom pravom mieste.

 

Hlavné príjmy Mauritánie predstavuje vývoz železnej rudy a od roku 2001 vďaka novoobjaveným ložiskám aj vývoz ropy. Zanedbateľnou položkou nie je ani rybolov. Hoci sú pobrežné vody nadmerne bohaté na ryby, ich intenzívny výlov v posledných rokoch ohrozuje tento významný zdroj vývozných príjmov a aj dôležitý prostriedok obživy domáceho obyvateľstva.

Zdroj fotografií: autor textu (všetky fotografie sa po kliknutí na ne zväčšia)

Aktuálne zamyslenie

20.06.2022

Ľudia sa boja, že všetko stratia, preto mlčia. Nakoniec naozaj všetko stratia, lebo mlčia! (kdesi z netu) foto: autor blogu

Trajektória jednej nešťastnice. . .

17.06.2022

V posledných dňoch viacero signálov svedčí o tom, že tzv. progresívci, ale najmä ambasáda spoza plota definitívne pustili Zuzanu Čaputovú k vode. Do ďalších prezidentských volieb s ňou už nerátajú. A tak možno povedať, že trajektória tejto nešťastnice povedie zo skládky na skládku. V prieskumoch verejnej mienky (naposledy 25. 5. – 31. 5. 2022) jej [...]

Potulky po Mauritánii 17. časť

15.06.2022

Spiatočný let do Viedne s prestupom v Istanbule je tiež zaujímavý. Pomerne plné lietadlo má po hodine letu z Nouakchottu plánovanú technickú prestávku v senegalskom Dakare. Pri strmom štarte nemôžete nezaregistrovať čudný zvuk vychádzajúci z batožinového priestoru nad vašou hlavou. Znie ako presýpajúci sa piesok a je to zvuk pomerne vytrvalý. My, pravidelní diváci [...]

litva, rusko

Moskva ide ďalej: Po vyhrážkach spochybňuje hranice Litvy

25.06.2022 12:46

Rusko zákaz prepravy tovaru do Kaliningradskej oblasti označilo za "nelegálne".

Igor Matovič

Matovič svojim: Z hlasovania s fašistami nemusíte mať výčitky

25.06.2022 10:29

Matovič s Hegerom nechcú nechať rodiny v štichu. Svojich upokojujú, že hlasovanie o protiinflačnom balíčku aj s fašistami bolo správne.

Igor Matovič

V OĽaNO sú z nespokojných zrazu spokojní poslanci. Dokedy?

25.06.2022 09:00

Spolupráca s fašistami - či už z ĽS NS, alebo z Republiky - rozdeľuje parlament.

Srbsko / Putin / Rusko /

Za druhej svetovej tiež ľudia nehľadeli na výplatu, odkázal šéf ruským štrajkujúcim

25.06.2022 08:36

Niektorí zamestnanci svoje výplaty nevideli od januára.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 353
Celková čítanosť: 1472457x
Priemerná čítanosť článkov: 4171x

Autor blogu