Založ si blog

Vietnam slovom aj obrazom – 3. časť

Po návrate z Vlakovej ulice zamierime ešte k jazeru  Hồ Hoàn Kiếm  (Jazero vráteného meča). Jazero sa nachádza kúsok od nášho hotela v centre mesta. Vzniklo z ramena Červenej rieky. Jeho rozmery sú 700 x 250 metrov. Na vodnej ploche trónia dva ostrovy. Ten väčší pri severnom pobreží je s pevninou spojený dreveným mostom (Most vítania ranného slnka) a nachádza sa na ňom Chrám nefritovej hory. Malý chrám je zasvätený konfuciánskym a taoistickým filozofom a národnému hrdinovi Tran Hung Daovi. Most je večer efektne osvetlený červeným svetlom. Menší ostrov Tháp Rùa je známy aj ako Korytnačí ostrov, pretože v jazere vraj žili vzácne obrie endemické korytnačky, ale posledný exemplár uhynul v roku 2016.

Most vítania ranného slnka

Jazero patrí k obľúbeným výletným miestam Hanojčanov, ale aj návštevníkov mesta. Kráčajúc k jazeru sme spočiatku nechápali, čo sa deje, pretože doprava v priľahlých uličkách zhustla tak, že si to človek pochádzajúci z našich zemepisných šírok ani nevie predstaviť. Záľaha mopedov buď stála, alebo sa posúvala vpred doslova len po pár centimetroch. Pomedzi motorky sa preplietali chodci a museli si dávať veľký pozor, aby im mopedisti neprešli kolesom po prstoch. V tom zhluku by aj špendlík mal problém, ak by chcel prepadnúť až na zem. Jazero bolo obkolesené kovovými zábranami a dnu púšťali len ľudí s rúškami na tvári.

Všade za zábranami a okolo jazera prebiehala jedna obrovská fiesta, i keď mi je jasné, že toto slovo nie je v tunajších pomeroch práve najvhodnejšie, ale neviem nájsť iné vhodné. Vietnamci obľubujú karaoke. Karaoke bar možno nájsť doslova na každom kroku. Tu sa karaoke ponúkalo na ulici. Okrem toho tu vystupovalo pod šírym nebom množstvo individuálnych muzikantov, ale aj kapiel. Obkolesení kruhom prizerajúcich sa, Hanojčania tancovali o dušu klasické tance, pričom nešlo o nacvičené kreácie tanečných súborov, ale prosto každý, koho schytila chuť, zobral za rameno partnerku a oddal sa víru tanca. Vek nerozhodoval. Aj bielovlasí starci, o ktorých by si človek myslel, že už len v pokoji vyčkávajú na smrť a popritom si mažú kolená vietnamskou masťou, rezko zvŕtali svoje partnerky. Radosť a veselosť panovala všade vôkol.

 

Na inom mieste zas deti, ale aj dospelí aj za pomoci rebríkov skladali z drevených stavebníc čo najvyššiu stavbu.

K tomu pouličné kaviarničky s vonkajším sedením, či stánky s najrozmanitejším občerstvením, netradičnými druhmi ovocia, orieškami, nanukmi (ten s melónovou chuťou bol vynikajúci). Hanojčania sa prosto vedia baviť.

Teplo a dusno sa večer zmierňuje len nepatrne, a tak večer po návrate z mesta perieme prepotené tričká. V Hanoji zostávame tri dni a napriek tomu, že teploty sa celý čas pohybovali v rozmedzí 27 – 30 stupňov, tričká sú aj na tretí deň úplne vlhké. Svedčí to o vysokej vlhkosti tunajšieho vzduchu, ktorá spôsobuje nielen ťažšie schnutie vypratých vecí, ale znamená aj sťažené dýchanie a väčšiu únavu z obyčajnej chôdze ako vo vlasti.

(Všetky obrázky sa po kliknutí na ne zväčšia)

Zdroj fotografií: autor textu

Príručka samovraha – 68. časť

29.03.2023

Prehľad známych osobností, ktoré ukončili svoj život samovraždou Otrava barbiturátmi, jedmi, alkoholom… Carothers, Wallace Hume (41) – americký chemik a vynálezca. Šéfoval výskumu organickej chémie vo firme DuPont zameranému na polyméry. V roku 1930 vynašiel neoprén a v roku 1935 nylon. Vedec trpel chronickou depresiou a niekoľko rokov pred smrťou sa [...]

Migy migli na Ukrajinu

28.03.2023

Slovenčina má jedno pekné a momentálne aktuálne slovo – mignúť. Podľa Slovníka slovenského jazyka znamená: náhlivo opustiť nejaké miesto, vzdialiť sa, odísť, ujsť, prípadne zdrhnúť… Veľmi sa hodí v súvislosti so slovenskými stíhačkami, ktoré náhlivo a protiprávne migli na Ukrajinu. Migli tak rýchlo, že sa naše proamerické politické bábky ani nestihli [...]

Príručka samovraha – 67. časť

27.03.2023

Prehľad známych osobností, ktoré ukončili svoj život samovraždou Otrava barbiturátmi, jedmi, alkoholom… Adamov, Arthur (61) – francúzsky dramatik, jeden z najvýznamnejších predstaviteľov absurdného divadla. Narodil sa v Rusku, ale po revolúcii v roku 1917 rodina prišla o všetok majetok. Adamov utiekol do Francúzska a v roku 1924 sa presťahoval do Paríža, [...]

vojna na Ukrajine, vojaci

ONLINE: Kde sú Leopardy? Kyjev si ich chystá na ofenzívu

30.03.2023 06:15, aktualizované: 06:48

Ukrajine pribúdajú tanky Leopard z rôznych krajín. Kyjev ich chce použiť na pripravovanú ofenzívu, ktorú chystá, keď sa zlepší počasie.

Daniel Tupý

Trestný právnik Burda k vražde Tupého: Aj premlčanie má svoje dôvody, nejde o akt svojvôle

30.03.2023 06:00

Posun v prípade 21-ročného študenta nastal po dlhých 17 rokoch. Polícii sa podarilo zadržať možného páchateľa, no nechýbalo veľa a skutok mohol zostať nepotrestaný. Dôvod? Premlčanie.

Putin

Putinovi ľudia sa boja. Chystá sa šéf Kremľa na nekonečnú vojnu?

30.03.2023 05:35

Vojna bude trvať... Ako dlho? Rusko začalo inváziu na Ukrajinu pred viac ako rokom. Šéf Kremľa Vladimir Putin sa údajne pripravuje na nekonečnú vojnu.

USA Biden summit demokracia prejav

Biden oznámil vznik nového fondu na podporu svetovej demokracie

29.03.2023 22:20

Americký prezident to vyhlásil počas virtuálneho summitu, ktorý sám organizoval. Vystúpila na ňom aj Čaputová či Zelenskyj.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 482
Celková čítanosť: 1768121x
Priemerná čítanosť článkov: 3668x

Autor blogu

Kategórie