Založ si blog

Zápas o slovenské zdravotníctvo

Na včerajšom nočnom rokovaní s Lekárskym odborovým zväzom išlo vraj podľa Hegera, Matoviča a Lengvarského lekárom najmä o platy.

Neviem, nebol som tam, nemyslím si to.

Bývalý poradca ministra zdravotníctva Lengvarského Peter Komínek pred dvomi dňami na facebooku napísal:

„Ako bývalý poradca ministra zdravotníctva Lengvarského konštatujem, že kroky ministra vedú ku kolapsu nemocníc. Zakázal nemocniciam čerpať financie z plánu obnovy a výpovede lekárov mu tiež vyhovujú. Je to čisto lobista Penty, ktorej dá peniaze z plánu obnovy aj lekárov zo štátnych nemocníc. Mám obavu, že čoskoro bude nemocnice prevádzkovať iba Penta a zdravotná starostlivosť bude iba pre vyvolených. Jediná možná záchrana nemocníc je výmena ministra.“

 

Myslím si, že štrajkujúci lekári vidia aj toto. A nie je im to po vôli. Lengvarský koná v prospech Penty. V tejto krajine sa v oblasti zdravotníctva dlhodobo porušuje ústava. V piatom oddiele, článku 40 Ústavy SR sa hovorí: „Na základe zdravotného poistenia majú občania právo na bezplatnú zdravotnú starostlivosť“.

Naše zdravotníctvo sa amerikanizuje. Znamená to, že stále viac ľudí bude chodiť s pokazeným chrupom, stále viac ľudí bude z finančných dôvodov zanedbávať svoje zdravie a zvyšovať sa budú aj odvrátiteľné úmrtia.

 

Dať zdravotníctvo Pente a zvýšiť počet odvrátiteľných úmrtí, to je presne opak toho, čo malo najmä  OĽANO, ale aj celá vládna koalícia vo svojom volebnom programe.

Kedy sa otvoria oči aj zvyšku podporovateľov OĽANO a vládnej koalície?

Myslím si, že treba podporiť dnešný protest LOZ s názvom „Zachráňme zdravotníctvo“, ktorý sa uskutoční na bratislavskom Námestí Slobody o 12:30.

Jeden smutný deň slovenského dôchodcu

23.03.2023

Deň som spolu s manželkou začal, ako inak v tomto veku, návštevou lekára. Sídli v nemocnici v centre mesta. Budova je ošarpaná, pripomína zábery niekde z Donbasu ostreľovaného ukrajinskými vládnymi vojskami. Fasáda Univerzitnej nemocnice(!) je zaopatrená tabuľkami: „Pozor padá omietka!“ Nabáda to k domnienke, že výučbová nemocnica nemá dostatok pacientov na [...]

Príručka samovraha – 65. časť

22.03.2023

Prehľad známych osobností, ktoré ukončili svoj život samovraždou Zastrelenie Thompson, Hunter Stockton (67) – americký novinár a spisovateľ, významná postava kontrakultúry 60. rokov, napísal Rumový denník (1998). Bol legendárnym predstaviteľom „gonzo žurnalistiky“, vyznačujúcej sa extrémne subjektívnym pohľadom na reportované udalosti. Žil rýchle [...]

Príručka samovraha – 64. časť

21.03.2023

Prehľad známych osobností, ktoré ukončili svoj život samovraždou Zastrelenie (v texte sú použité poznámky pod čiarou nachádzajúce sa na konci článku) Roque, Jacqueline (60) – inšpiračná múza a druhá manželka významného španielskeho maliara a sochára Pabla Picassa. Počas ich 11 rokov trvajúceho manželstva Picasso vytvoril viac ako 400 Jacquelininych [...]

auta, pr

Nemecko a Európska komisia urovnali spor o koniec spaľovacích motorov. V čom je háčik?

25.03.2023 11:24

Po roku 2035 bude ďalej možné nanovo registrovať vozidlá so spaľovacími motormi, ak budú tankovať uhlíkovo neutrálne palivá.

rusko vojaci mobilizácia

Kremeľ nariadil obliecť do uniforiem ďalších 400-tisíc Rusov. Je to reálne?

25.03.2023 11:18

Rusko spúšťa masívnu náborovú kampaň na doplnenie vyčerpaných inváznych síl na Ukrajine, kde podľa západných údajov prišlo o viac ako 200-tisíc vojakov.

zmena času

V noci zo soboty na nedeľu začne platiť stredoeurópsky letný čas

25.03.2023 10:33

O 2.00 h stredoeurópskeho času (SEČ) sa hodinky posunú o hodinu dopredu na 3.00 h stredoeurópskeho letného času (SELČ).

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 478
Celková čítanosť: 1759106x
Priemerná čítanosť článkov: 3680x

Autor blogu

Kategórie