Založ si blog

Príručka samovraha – 34. časť

V texte sú použité poznámky pod čiarou, nachádzajú sa na konci článku)

Ak v byte nemáte vhodný hák, použiteľná väčšinou býva aj povala. Na nej sa nachádza množstvo všelijakých nosných trámov, a ak dom nie je v správe 1. bratislavskej komunálnej, tak je dosť možné, že niektorý z nich nebude prehnitý. Ak ste po vystúpení na najvyššie poschodie s prekvapením zistili, že povalu nemáte[1], môžete využiť stúpaním získanú nadmorskú výšku a operatívne zmeniť obeseneckú samovraždu za skokovú.

Ak sa vešiate v prírode, nevešajte sa priamo na značkovanom turistickom chodníku. Turistov, pred ktorými sa znenazdajky zjavia hompáľajúce sa nohy, by mohol trafiť šľak. Častý výskyt obesencov na turistických chodníkoch vo Vysokých Tatrách by mohol uškodiť ich povesti[2].

Ak nemáte povolenie z ministerstva životného prostredia, odboru posudzovania vplyvu na životné prostredie, v žiadnom prípade sa nevešajte na chránené stromy! Mohli by ste dostať pokutu[3]!

Športoví gymnasti, u ktorých bežnou súčasťou cvikovej zostavy býva vis na hrazde, majú už natrénované a ak by chceli so životom skoncovať, stačilo by im športový výkon len mierne modifikovať.

Ako už bolo spomenuté, pri samovražde obesením je najlepšie slučku umiestniť na hlavu. Iné časti tela nie sú príliš vhodné, i keď v hovorovej reči je nesmierne populárne:

„Obesím ťa za …. do prievanu!“

 

Pred samotným obesením sa odporúča vyrátať si tzv. BMI index podľa vzorca:

m

BMI =   —–

h2

pričom m = telesná hmotnosť v kilogramoch a h = telesná výška v metroch.

Na internete sa pomerne jednoducho dajú nájsť tzv. BMI kalkulačky na uľahčenie výpočtu. Na základe hodnoty, ktorá vám vyjde z uvedeného vzorca sa zaradíte do jednej 5 piatich kategórií:

  1.  do 18,5     podvýživa
  2.  18,5 – 25   ideálna, zdravá váha
  3.  25 – 30     mierna nadváha
  4.  30 – 40     obezita
  5.  nad 40      ťažká obezita (v hovorovom žargóne – tlstý jak sviňa)

 

Prečo je to dôležité?

Nuž preto, že pri obesení sa môžete buď zadusiť, alebo si zlámať väzy. Príjemnejšia a najmä rýchlejšia smrť nastáva bezpochyby pri zlámaných väzoch. O tom, či sa pri skoku do prázdna so slučkou na krku zadusíte alebo si zlámete väzy rozhoduje:

  1. výška skoku
  2. vaša telesná hmotnosť

Čím je vaša telesná hmotnosť vyššia, tým je väčšia šanca, že si väzy zlámete. Presnejšie povedané, ľudia s BMI indexom nad hodnotu 30 (obezita a ťažká obezita) majú takmer isté, že si ich pri vešaní zlámu. To je jediná výhoda nadváhy! Inak obezita prináša samé nevýhody: zvýšený krvný tlak, choroby srdca, choroby kĺbov, choroby ciev, neschopnosť prejsť dverami lodnej kajuty…

Ak patríte k zdravo žijúcim a teda chudým ľuďom a nechcete sa pri vešaní dusiť, môžete si pred skokom na nohy zavesiť nejakú záťaž. U človeka priemerného vzrastu, záťaž by mala vážiť minimálne 20 kilogramov.

Ak ste náruživý pivár môžete sa pokúsiť záťaž vyriešiť vypitím niekoľkých krígľov, hoci 20 kg = cca 40 pív… a to teda neviem, či ste až taký dobrý…

Ako záťaž si môžete o nohu priviazať prakticky čokoľvek, čo je skladné, teda menších rozmerov – ideálne sú kotúče nakladacej posilňovacej činky, vrece cementu, alebo nevýkonný kolega z práce, o ktorom sa váš riaditeľ vyjadril, že je pre podnik záťažou.

Ak ste pred činom na upokojenie zhltli tabletku nejakého sedatíva a teraz z neho máte ťažké viečka, nespoliehajte sa na to, že práve tie budú onou dostatočnou záťažou.

V bežnej obeseneckej praxi sa vyskytli aj úmrtia u ľudí, ktorí sa obesili za iné časti tela. Známe sú napríklad prípady horolezcov, ktorí vypadli zo steny a ostali visieť na lane v sedacom a hrudnom úväze a hoci nezranení, nedokázali sa priblížiť naspäť k stene. Kým prišiel na pomoc vrtuľník so záchranármi, v dôsledku kolapsu obehovej sústavy priškrtenej popruhmi sedacieho úväzu došlo k fatálnemu koncu. Ako však už bolo spomenuté, týchto ľudí nemožno považovať za samovrahov, hoci niektorí ľudia si to o nich myslia.

[1] Týka sa to obyvateľov paneláku, ktorí po celý svoj život neboli v dome vyššie, ako na vlastnom poschodí…

[2] Povesti Tatier, nie aktérov samovraždy – aby bolo jasné!

[3] K žiadosti o povolenie treba priložiť 5 eurový kolok! Vybavením potrebného povolenia sa vyhnete 2 000 eurovej pokute!

Fico a rozšírenie vojny

19.05.2024

V minulých dňoch vyšlo najavo, že v nemeckom parlamente prebieha diskusia o tom, aby sa presadila obrana Ukrajiny vedená z územia krajín s ňou susediacich – teda z Poľska, Slovenska a Maďarska. Prišiel s tým Rolf Mützenich, líder parlamentnej frakcie SPD. Aj poslanci ostatných dvoch koaličných strán – Zelených a FDP, už skôr vyjadrili sympatie k návrhu [...]

Postrehy z koncertu

13.05.2024

Hoci Jean-Michel Jarre nie je úplne „moja šialka kávy“ ako by povedala Darinka, kedysi Rolincová, vybral som sa včera večer predsa len k bratislavskej Inchebe. Musím uznať, že to bol celkom zážitok! Počúvateľné skladby boli pekné, nepočúvateľné sme pretrpeli. Svetelná, pyrotechnická a dronová show bola veľkolepá. Ale nie o tom som chcel. Na koncerte, ktorý vybavil [...]

Zážitok z dnešného dňa. . .

25.04.2024

Vybral som sa dnes na Miestny úrad Bratislava – Staré Mesto, aby som tam, ako budúci člen okrskovej volebnej komisie v eurovoľbách, podpísal potrebné dokumenty. Prechádzal som cez Hviezdoslavovo námestie a už diaľky som zbadal pred americkou ambasádou veľký zhluk ľudí. Prekvapilo ma to, pretože som nevedel o žiadnej protestnej, ani inej akcii a väčšinou o nich [...]

danko, majerský

Danko: Za okrúhly stôl by si mali sadnúť médiá a vládna koalícia. Líder KDH avizuje nové pravidlá aj mediálny úrad

19.05.2024 15:30

Podľa lídra KDH Milana Majerského by sa nad sebou mali zamyslieť aj novinári, no „zošnurovať“ médiá podľa neho nie je najlepší spôsob.

Elon Musk

Elon Musk spustil v Indonézii satelitný internet Starlink

19.05.2024 15:01

Poskytuje ju Muskova spoločnosť SpaceX pre národný zdravotnícky sektor a cieľom je tiež zlepšiť prístup na internet v odľahlých častiach súostrovia.

medveď

V katastri obce Kľačno sa medveď hnedý dobýjal do kurína

19.05.2024 14:13

Zásahový tím medveďa monitoruje. Polícia vyzvala občanov o opatrnosť.

KDR vojaci kongo

Ozbrojené sily Konžskej demokratickej republiky zmarili pokus o štátny prevrat

19.05.2024 14:02

K pokusu o prevrat tak došlo uprostred krízy, ktorá zasiahla vládnucu stranu prezidenta Tshisekediho v súvislosti s voľbami do vedenia parlamentu.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 595
Celková čítanosť: 2143252x
Priemerná čítanosť článkov: 3602x

Autor blogu

Kategórie