Založ si blog

Príručka samovraha – 34. časť

V texte sú použité poznámky pod čiarou, nachádzajú sa na konci článku)

Ak v byte nemáte vhodný hák, použiteľná väčšinou býva aj povala. Na nej sa nachádza množstvo všelijakých nosných trámov, a ak dom nie je v správe 1. bratislavskej komunálnej, tak je dosť možné, že niektorý z nich nebude prehnitý. Ak ste po vystúpení na najvyššie poschodie s prekvapením zistili, že povalu nemáte[1], môžete využiť stúpaním získanú nadmorskú výšku a operatívne zmeniť obeseneckú samovraždu za skokovú.

Ak sa vešiate v prírode, nevešajte sa priamo na značkovanom turistickom chodníku. Turistov, pred ktorými sa znenazdajky zjavia hompáľajúce sa nohy, by mohol trafiť šľak. Častý výskyt obesencov na turistických chodníkoch vo Vysokých Tatrách by mohol uškodiť ich povesti[2].

Ak nemáte povolenie z ministerstva životného prostredia, odboru posudzovania vplyvu na životné prostredie, v žiadnom prípade sa nevešajte na chránené stromy! Mohli by ste dostať pokutu[3]!

Športoví gymnasti, u ktorých bežnou súčasťou cvikovej zostavy býva vis na hrazde, majú už natrénované a ak by chceli so životom skoncovať, stačilo by im športový výkon len mierne modifikovať.

Ako už bolo spomenuté, pri samovražde obesením je najlepšie slučku umiestniť na hlavu. Iné časti tela nie sú príliš vhodné, i keď v hovorovej reči je nesmierne populárne:

„Obesím ťa za …. do prievanu!“

 

Pred samotným obesením sa odporúča vyrátať si tzv. BMI index podľa vzorca:

m

BMI =   —–

h2

pričom m = telesná hmotnosť v kilogramoch a h = telesná výška v metroch.

Na internete sa pomerne jednoducho dajú nájsť tzv. BMI kalkulačky na uľahčenie výpočtu. Na základe hodnoty, ktorá vám vyjde z uvedeného vzorca sa zaradíte do jednej 5 piatich kategórií:

  1.  do 18,5     podvýživa
  2.  18,5 – 25   ideálna, zdravá váha
  3.  25 – 30     mierna nadváha
  4.  30 – 40     obezita
  5.  nad 40      ťažká obezita (v hovorovom žargóne – tlstý jak sviňa)

 

Prečo je to dôležité?

Nuž preto, že pri obesení sa môžete buď zadusiť, alebo si zlámať väzy. Príjemnejšia a najmä rýchlejšia smrť nastáva bezpochyby pri zlámaných väzoch. O tom, či sa pri skoku do prázdna so slučkou na krku zadusíte alebo si zlámete väzy rozhoduje:

  1. výška skoku
  2. vaša telesná hmotnosť

Čím je vaša telesná hmotnosť vyššia, tým je väčšia šanca, že si väzy zlámete. Presnejšie povedané, ľudia s BMI indexom nad hodnotu 30 (obezita a ťažká obezita) majú takmer isté, že si ich pri vešaní zlámu. To je jediná výhoda nadváhy! Inak obezita prináša samé nevýhody: zvýšený krvný tlak, choroby srdca, choroby kĺbov, choroby ciev, neschopnosť prejsť dverami lodnej kajuty…

Ak patríte k zdravo žijúcim a teda chudým ľuďom a nechcete sa pri vešaní dusiť, môžete si pred skokom na nohy zavesiť nejakú záťaž. U človeka priemerného vzrastu, záťaž by mala vážiť minimálne 20 kilogramov.

Ak ste náruživý pivár môžete sa pokúsiť záťaž vyriešiť vypitím niekoľkých krígľov, hoci 20 kg = cca 40 pív… a to teda neviem, či ste až taký dobrý…

Ako záťaž si môžete o nohu priviazať prakticky čokoľvek, čo je skladné, teda menších rozmerov – ideálne sú kotúče nakladacej posilňovacej činky, vrece cementu, alebo nevýkonný kolega z práce, o ktorom sa váš riaditeľ vyjadril, že je pre podnik záťažou.

Ak ste pred činom na upokojenie zhltli tabletku nejakého sedatíva a teraz z neho máte ťažké viečka, nespoliehajte sa na to, že práve tie budú onou dostatočnou záťažou.

V bežnej obeseneckej praxi sa vyskytli aj úmrtia u ľudí, ktorí sa obesili za iné časti tela. Známe sú napríklad prípady horolezcov, ktorí vypadli zo steny a ostali visieť na lane v sedacom a hrudnom úväze a hoci nezranení, nedokázali sa priblížiť naspäť k stene. Kým prišiel na pomoc vrtuľník so záchranármi, v dôsledku kolapsu obehovej sústavy priškrtenej popruhmi sedacieho úväzu došlo k fatálnemu koncu. Ako však už bolo spomenuté, týchto ľudí nemožno považovať za samovrahov, hoci niektorí ľudia si to o nich myslia.

[1] Týka sa to obyvateľov paneláku, ktorí po celý svoj život neboli v dome vyššie, ako na vlastnom poschodí…

[2] Povesti Tatier, nie aktérov samovraždy – aby bolo jasné!

[3] K žiadosti o povolenie treba priložiť 5 eurový kolok! Vybavením potrebného povolenia sa vyhnete 2 000 eurovej pokute!

Jeden smutný deň slovenského dôchodcu

23.03.2023

Deň som spolu s manželkou začal, ako inak v tomto veku, návštevou lekára. Sídli v nemocnici v centre mesta. Budova je ošarpaná, pripomína zábery niekde z Donbasu ostreľovaného ukrajinskými vládnymi vojskami. Fasáda Univerzitnej nemocnice(!) je zaopatrená tabuľkami: „Pozor padá omietka!“ Nabáda to k domnienke, že výučbová nemocnica nemá dostatok pacientov na [...]

Príručka samovraha – 65. časť

22.03.2023

Prehľad známych osobností, ktoré ukončili svoj život samovraždou Zastrelenie Thompson, Hunter Stockton (67) – americký novinár a spisovateľ, významná postava kontrakultúry 60. rokov, napísal Rumový denník (1998). Bol legendárnym predstaviteľom „gonzo žurnalistiky“, vyznačujúcej sa extrémne subjektívnym pohľadom na reportované udalosti. Žil rýchle [...]

Príručka samovraha – 64. časť

21.03.2023

Prehľad známych osobností, ktoré ukončili svoj život samovraždou Zastrelenie (v texte sú použité poznámky pod čiarou nachádzajúce sa na konci článku) Roque, Jacqueline (60) – inšpiračná múza a druhá manželka významného španielskeho maliara a sochára Pabla Picassa. Počas ich 11 rokov trvajúceho manželstva Picasso vytvoril viac ako 400 Jacquelininych [...]

auta, pr

Nemecko a Európska komisia urovnali spor o koniec spaľovacích motorov. V čom je háčik?

25.03.2023 11:24

Po roku 2035 bude ďalej možné nanovo registrovať vozidlá so spaľovacími motormi, ak budú tankovať uhlíkovo neutrálne palivá.

zmena času

V noci zo soboty na nedeľu začne platiť stredoeurópsky letný čas

25.03.2023 10:33

O 2.00 h stredoeurópskeho času (SEČ) sa hodinky posunú o hodinu dopredu na 3.00 h stredoeurópskeho letného času (SELČ).

hodina zeme, sviečky, noc, tma

V sobotu bude Hodina Zeme, na známych budovách sa vypnú svetlá

25.03.2023 10:27

Svetový fond na ochranu prírody vyzýva ľudí, aby počas dňa sami "vypli" a strávili hodinu tým, že urobia niečo pozitívne pre planétu.

sviečková manifestácia

Heger: Sviečková manifestácia pripomína význam trvania na hodnotách demokracie

25.03.2023 09:59

Sviečková manifestácia bola jedným z najvýznamnejších verejných vystúpení proti komunistickej moci na Slovensku.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 478
Celková čítanosť: 1758970x
Priemerná čítanosť článkov: 3680x

Autor blogu

Kategórie