Založ si blog

Príručka samovraha – 63. časť

Prehľad známych osobností,

ktoré ukončili svoj život samovraždou

 

Zastrelenie

 

Redl, Alfred Viktor (49) – rakúsko-uhorský vysoko postavený dôstojník a zároveň ruský špión. Redl sa narodil v roku 1864 vo Ľvove v židovskej rodine, ktorá konvertovala ku katolíctvu. Po maturite nastúpil do vojenskej školy (kadetky) v Brne. Po jej absolvovaní nasledoval Redlov rýchly postup, pretože bol organizačne mimoriadne zdatný, cenili si ho ako výborného vojaka ovládajúceho šesť jazykov.

V roku 1900 ho vymenovali za zástupcu náčelníka Vyzvedačského úradu Kundschaftstelle. Redl tu zaviedol niektoré nové metódy práce potrebné na odhaľovanie cudzích špiónov, napríklad používanie odtlačkov prstov, fotografickej dokumentácie o podozrivých a tiež začal využívať odpočúvania. Od roku 1912 bol náčelníkom generálneho štábu 8. zboru v Prahe.

Hoci bol vynikajúcim vojakom a v rakúsko-uhorskej armáde ho čakala sľubná budúcnosť, od roku 1905 začal pracovať pre Rusov. Stal sa ich špiónom. Rusi totiž odhalili jeho najväčšiu slabinu – homosexualitu. Keby vyšla najavo, mal by Redl v rakúsko-uhorskej armáde po kariére. Nenašiel by nijaké uplatnenie, úctu… Redl Rusom odovzdal mená rakúsko-uhorských agentov pôsobiacich na území cárskeho Ruska, šifrovacie systémy, plány pevností a iné informácie. V roku 1908 upozornil cársku ríšu na anexiu Bosny a Hercegoviny, čo viedlo ku spojenectvu Ruska a Srbska. Navyše Rusom odovzdával aj útočné plány Rakúsko-Uhorska zamerané proti ruskému cárstvu, čím podstatne ovplyvnil začiatok 1. svetovej vojny.

Neskôr vyšlo najavo, že nepracoval len pre ruskú špionáž, ale aj pre francúzsku a taliansku.

Velenie rakúsko-uhorskej armády tušilo, že nepriateľ útočné plány habsburského mocnárstva pozná. Odhaliť Redla im pomohla šťastná náhoda. Pri kontrole listov objavili dve zásielky, v ktorých sa nachádzali bez vysvetlenia vyššie sumy peňazí. Obe boli adresované istému Nikonovi Nicetasovi, čo by bolo celkom v poriadku, keby taký človek existoval. Polícia nastražila na adresáta pascu. Pri okienku, kde pošta vydávala listy, inštalovali tlačidlo, ktoré malo upozorniť ukrytých detektívov, keď si niekto príde vyzdvihnúť poštu adresovanú pánovi Nicetasovi. 24. mája 1913 naozaj ktosi po zásielky prišiel. Detektívi adresáta vystopovali až do hotela Klomser, kde odhalili, že s najväčšou pravdepodobnosťou ide o dôstojníka rakúsko-uhorskej armády Alfreda Redla.

Po zistení, že jeden z najlepších dôstojníkov armády je zradca, sa veliteľstvo vojsk rozhodlo, že nesmie prísť k pošpineniu vojenskej cti a že všetko ututlajú a Redla donútia k samovražde. Neskoro v noci v ten istý deň do Redlovej izby v hoteli Klomser zavítali štyri osoby a plukovník Redl sa im nakoniec priznal ku zrade. Jeden zo štvorice ruskému špiónovi odovzdal pištoľ a všetci odišli.

Dňa 25. mája 1913 ráno hotelový vrátnik našiel v izbe už len dôstojníkovu mŕtvolu. Na druhý deň sa obyvatelia mocnárstva mohli v novinách dočítať, že „tento veľmi nadaný dôstojník, ktorého čakala veľká kariéra spáchal samovraždu v náhlom pomätení zmyslov, pretože neustal tlak, ktorému bol pri výkone služby vystavený.“

 

Rohlíček, Rudolf (80) – slovenský a československý ekonóm, komunistický politik, minister financií a podpredseda vlády ČSSR.

24. júna 2009 spáchal samovraždu zastrelením. Telo našli v jeho dome v Modre. Krátko predtým zomrela v nemocnici Rohlíčkova manželka.

 

Romero, Jodon F. (33) – americký recidivista, porušujúci zákon krádežami automobilov, nedovoleným nosením zbrane a najmä prechovávaním drog.

Dňa 28. septembra 2012 sa posledným zločinom otca troch detí Jodona F. Romera stala krádež auta. Zalarmovaná polícia ho začala prenasledovať. Policajná naháňačka s prestrelkami trvala hodinu a takmer celú ju priamym prenosom vysielala televízna stanica Fox News Chanel pomocou záberov z vrtuľníka. Po hodine zabočil Romero ukradnutým autom z medzištátnej cesty západne od Phoenixu do púšte. Na konci naháňačky Romero vystúpil z auta, namieril zbraň proti sebe a strelil si do hlavy. Spomenutá televízna stanica odvysielala naživo aj Romerovu nečakanú samovraždu. Vďaka tomu ju na obrazovke videlo aj niekoľko detí, ktoré sa o nej neskôr rozprávali so spolužiakmi v škole. Vzbudili pozornosť Romerových detí, ktoré boli zvedavé a chceli celú akciu vidieť tiež. Hneď ako prišli domov, vyhľadali si prenos na internete a pustili si ho. Už po niekoľkých sekundách zistili, že sa pozerajú na koniec života vlastného otca…

Televízna stanica Fox neskôr záznam samovraždy z netu stiahla a za živé odvysielanie tohto činu sa ospravedlnila. Televízny prenos označila za vážne ľudské pochybenie. Vdova a matka Romerových detí Angela Rodriguezová zažalovala televíznu stanicu, pretože jej deti podľa nej utrpeli silnú traumu a majú príznaky posttraumatickej stresovej poruchy vrátane porúch spánku.

Jordánskymi kaňonmi a púšťami – 5. časť

01.06.2023

Ráno, hneď po raňajkách, sme sa vydali do Petry. Urobili sme to rozumne, pretože sme do nej vošli zadným vchodom a navyše tak skoro, že väčšina atrakcií bola ešte ľudoprázdna – jednak kvôli skorému času, dvak kvôli tomu, že hlavná vlna ľudí, vchádzajúca hlavným vchodom ešte nestihla doraziť. Mnohé cestovky majú v programe návštevu Petry spojenú s [...]

Čo sa to stalo so Slovákmi?

30.05.2023

Podľa výsledkov prieskumu organizácie Globsec realizovaného koncom marca 2023 podpora členstva v NATO na Slovensku medziročne klesla zo 72 percent na 58 percent a členstva v Európskej únii zo 77 percent na 64 percent. Hlavnú zodpovednosť za vojnu na Ukrajine pripisuje Rusku 40 percent ľudí, najmenej spomedzi krajín strednej a východnej Európy. Tridsaťštyri percent vidí pôvodcu [...]

Jordánskymi kaňonmi a púšťami – 4. časť

30.05.2023

Ráno sme sa navliekli do polovysušených topánok a nedosušených odevov a vyrazili sme na ďalšiu časť treku. Obloha bola spočiatku zamračená, ale v priebehu dňa sa v súlade s predpoveďou počasia začalo vyjasňovať. Postupovali sme do pieskovcových skál a krajina začala byť bohatšia na vegetáciu. V teréne sme pozorovali pozostatky dávneho nabatejského osídlenia. [...]

prigožin

"Putinov mäsiar" Prigožin napísal a ilustroval knihu pre deti

02.06.2023 22:13

V čase, keď kniha vyšla, Prigožin úspešne podnikal v reštauračnom biznise a medzi jeho klientov patril aj ruský prezident Vladimir Putin.

Volodymyr Zelenskyj

Členstvo Ukrajiny v NATO je nemožné pred ukončením ruskej invázie, uznal Zelenskyj

02.06.2023 21:20

Ide o zriedkavé priznanie zo strany Zelenského, ktorý od začiatku ruskej invázie zintenzívnil tlak na NATO a EÚ, aby Ukrajine otvorili svoje dvere.

Boris Berezovskij

Francúzsko dáva do predaja zámok zosnulého Putinovho protivníka Berezovského

02.06.2023 20:53

Berezovskij bol považovaný za šedú eminenciu v čase vlády prvého postsovietskeho prezident Borisa Jeľcina.

William Burns

Riaditeľ CIA navštívil v tajnosti Čínu. Washington sa má obávať zhoršenia vzťahov s Pekingom

02.06.2023 20:00

Program šéfa americkej tajnej služby a exdiplomata Williama Burnsa bol tajný a CIA ani Biely dom udalosť oficiálne nekomentovali.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 513
Celková čítanosť: 1823781x
Priemerná čítanosť článkov: 3555x

Autor blogu

Kategórie