Založ si blog

Príručka samovraha – 66. časť

Prehľad známych osobností,

ktoré ukončili svoj život samovraždou

 

Zastrelenie

 

(V texte sú použité poznámky pod čiarou. Nachádzajú sa na konci článku)/

 

Vrabec, Ján (56) – slovenský medzinárodne uznávaný sexuológ, riaditeľ Inštitútu lekárskej sexuológie, dlhoročný predseda Slovenskej sexuologickej spoločnosti. 15. júna 2006 sa zastrelil legálne držanou zbraňou v suteréne svojho domu na Beckovskej ulici v Bratislave.

Podľa ľudí, ktorí ho poznali, najpravdepodobnejšou príčinou samovraždy sa javia rodinné problémy, ktoré známy sexuológ „liečil“ tým najhorším spôsobom – alkoholom a liekmi.

Lekár mal za sebou škandalózne rozvodové konanie a následné hádky o majetok s manželkou Hanou. Viac, ako strata manželky známeho sexuológa vraj trápilo odcudzenie vlastných detí. Údajne nevedel, že syn promoval, ani to, že dcéra sa vydala – dozvedal sa to od cudzích. Ťažko vraj niesol aj otcovu smrť, ku ktorej došlo rok pred samovraždou a ktorého navštevoval takmer každý deň.

Známy sexuológ mal vlastného psychiatra, ktorého navštevoval so svojimi problémami, lenže ten zomrel pár dní pred Vrabcovou samovraždou.

 

Yngve, Ohlin Per (22) – švédsky spevák, známy ako vokalista nórskej black metalovej skupiny Mayhem. Vystupoval pod umeleckým menom Dead (Mŕtvy). Ako dieťa mal veľké zdravotné problémy, trpel poruchami spánku. Desaťročného ho postihlo silné krvácanie sleziny po úraze na lyžiach. Po prevoze do nemocnice ho vyhlásili za mŕtveho, ale napokon sa prebral. Odvtedy bol psychicky nevyrovnaný a obdivoval smrť. Kvôli svojim psychickým problémom sa stal obeťou šikany zo strany spolužiakov, ktorí ho mlátili. Spolužiakov údajne rozčuľovala Ohlinova záľuba vo smrti.

V roku 1986 založil deadmetalovú skupinu, ktorej dal[1] názov Morbid. Z kapely ale čoskoro odišiel a pridal sa ku skupine Mayhem[2]. Tam sa zoznámil s gitaristom Euronymousom, s ktorým si dobre rozumel (Deadova záľuba v smrti sa hodila k Euronymousovej záľube v okultizme). S Deadom sa začalo najslávnejšie obdobie skupiny Mayhem. Dead svoje spevácke výkony vylepšoval čudnými kúskami – niekoľkokrát sa na javisku porezal, nosil šaty, ktoré predtým na niekoľko týždňov zahrabal pod zem[3]… Mimo javiska bol vraj introvertný a uzavretý.

Neskôr si Dead s Euronymousom spoločne kúpili dom neďaleko Kråkstadu. Euronymousa však začalo Deadovo bláznovstvo štvať. Začali sa hádať. V roku 1991, pár dní pred samovraždou, Dead požiadal spoluhráča Varga Vikernesa o niekoľko nábojov do svojej brokovnice. Dead zvykol poľovať v lese pri svojom dome, takže Varg, ktorý kolegu poznal len ako hudobníka a nevedel o jeho samovražedných sklonoch mu požadované náboje dal. Dňa 8. apríla 1991 to na Deada „prišlo“. Najprv sa pokúsil podrezať, ale nôž bol príliš tupý, tak zmenil svoju samovražednú pomôcku a zastrelil sa brokovnicou. V liste na rozlúčku sa ospravedlnil za krv.

Keď Euronymous Deadovo telo našiel, neotáľal a vydal sa do obchodu kúpiť fotoaparát. Po návrate Deadovo telo spolu s rôznymi predmetmi nainštaloval do fotografickej kompozície  a niekoľkokrát stlačil spúšť. Až potom zavolal políciu. Euronymous sa staval k Deadovej samovražde veľmi chladne a využil ju k ešte väčšej publicite okolo kapely. Fotografiu s detailom prestrelenej hlavy a vytečeného Deadovho mozgu použil na obal platne skupiny Mayhem Dawn of the Black Hearts.

O dva roky neskôr sa Euronymous, ktorý hlásil k satanizmu a bol autorom mnohých extrémne mizantropických vyhlásení stal obeťou vraždy. Zabil ho už spomínaný hudobník Varg Vikernes, bývalý spoluhráč z kapely. Vikernesa zatkli a v nasledujúcom súdnom procese mu vymerali trest odňatia slobody vo výške 21 rokov, čo je v Nórsku maximálna možná doba väzenia. Dôvodom bolo uznanie viny aj v prípadoch vypálenia drevených kostolov Åsane church v Bergene, Skjold Church vo Vindafjorde, Holmenkollen Chapel v Oslo ako aj  v prípade pokusu o vypálenie Storetveit Church v Bergene.

[1] Úplne nečakane…

[2] To nebol oveľa lepší názov pre skupinu, vo švédčine to slovo znamená chaos.

[3] Ináč bol v poriadku…

Ako to bolo včera pred DPOH

07.09.2023

Bol som sa pozrieť na protest Matice slovenskej pred divadlom DPOH. Išiel som tam na bicykli, takže som musel ostať trochu na okraji diania. S bicyklom pretláčať sa do stredu zhromaždenia je oštara. Matica slovenská svoje zhromaždenie ohlásila, tak ako to ukladá zákon. To znamená, že na tom istom mieste sa nesmie konať a ani sa nesmie povoliť nijaké iné zhromaždenie. Zrazu [...]

Čo prinesie prípadné víťazstvo Progresívneho Slovenska. . .

06.09.2023

Trochu to preženiem, ale nebude to ďaleko od pravdy. Samozrejme, nebudú to robiť takto okato a na hulváta. Ale salámovou metódou to budú robiť pomaly a vytrvalo… Niektoré literárne, filmové a hudobné diela pôjdu opäť do trezoru. Že preháňam? Na Západe (napr. v Anglicku) sa to už deje! Historické postavy belochov hrajú černosi, sochy historických postáv [...]

fico, pellegrini, šimečka, rtvs

Strety lídrov pokračovali aj v poslednej diskusii. Fico, Šimečka a Pellegrini debatovali o potrebe rastu i suverénneho štátu

27.09.2023 22:06

Pellegrini zopakoval, že Hlas má bližšie k Ficovmu Smeru a Šimečku pozná len z televíznych diskusií.

Počúvajte pravdu, víkendový podcast

Budú voliči zachraňovať strany v ohrození? Výsledky volieb môžu byť najtesnejšie v histórii Slovenska

27.09.2023 21:13

Je to pol na pol medzi Ficom a Šimečkom, naznačujú prieskumy. Reálny výsledok však môže stále prekvapiť

voľby 2023, urny

Strany minuli v závere kampane rekordné sumy. Analytici ich za viaceré rozhodnutia kritizujú

27.09.2023 21:00

Rekordne drahá kampaň. Na čo strany míňali najviac?

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 537
Celková čítanosť: 1948689x
Priemerná čítanosť článkov: 3629x

Autor blogu

Kategórie