Založ si blog

Príručka samovraha – 66. časť

Prehľad známych osobností,

ktoré ukončili svoj život samovraždou

 

Zastrelenie

 

(V texte sú použité poznámky pod čiarou. Nachádzajú sa na konci článku)/

 

Vrabec, Ján (56) – slovenský medzinárodne uznávaný sexuológ, riaditeľ Inštitútu lekárskej sexuológie, dlhoročný predseda Slovenskej sexuologickej spoločnosti. 15. júna 2006 sa zastrelil legálne držanou zbraňou v suteréne svojho domu na Beckovskej ulici v Bratislave.

Podľa ľudí, ktorí ho poznali, najpravdepodobnejšou príčinou samovraždy sa javia rodinné problémy, ktoré známy sexuológ „liečil“ tým najhorším spôsobom – alkoholom a liekmi.

Lekár mal za sebou škandalózne rozvodové konanie a následné hádky o majetok s manželkou Hanou. Viac, ako strata manželky známeho sexuológa vraj trápilo odcudzenie vlastných detí. Údajne nevedel, že syn promoval, ani to, že dcéra sa vydala – dozvedal sa to od cudzích. Ťažko vraj niesol aj otcovu smrť, ku ktorej došlo rok pred samovraždou a ktorého navštevoval takmer každý deň.

Známy sexuológ mal vlastného psychiatra, ktorého navštevoval so svojimi problémami, lenže ten zomrel pár dní pred Vrabcovou samovraždou.

 

Yngve, Ohlin Per (22) – švédsky spevák, známy ako vokalista nórskej black metalovej skupiny Mayhem. Vystupoval pod umeleckým menom Dead (Mŕtvy). Ako dieťa mal veľké zdravotné problémy, trpel poruchami spánku. Desaťročného ho postihlo silné krvácanie sleziny po úraze na lyžiach. Po prevoze do nemocnice ho vyhlásili za mŕtveho, ale napokon sa prebral. Odvtedy bol psychicky nevyrovnaný a obdivoval smrť. Kvôli svojim psychickým problémom sa stal obeťou šikany zo strany spolužiakov, ktorí ho mlátili. Spolužiakov údajne rozčuľovala Ohlinova záľuba vo smrti.

V roku 1986 založil deadmetalovú skupinu, ktorej dal[1] názov Morbid. Z kapely ale čoskoro odišiel a pridal sa ku skupine Mayhem[2]. Tam sa zoznámil s gitaristom Euronymousom, s ktorým si dobre rozumel (Deadova záľuba v smrti sa hodila k Euronymousovej záľube v okultizme). S Deadom sa začalo najslávnejšie obdobie skupiny Mayhem. Dead svoje spevácke výkony vylepšoval čudnými kúskami – niekoľkokrát sa na javisku porezal, nosil šaty, ktoré predtým na niekoľko týždňov zahrabal pod zem[3]… Mimo javiska bol vraj introvertný a uzavretý.

Neskôr si Dead s Euronymousom spoločne kúpili dom neďaleko Kråkstadu. Euronymousa však začalo Deadovo bláznovstvo štvať. Začali sa hádať. V roku 1991, pár dní pred samovraždou, Dead požiadal spoluhráča Varga Vikernesa o niekoľko nábojov do svojej brokovnice. Dead zvykol poľovať v lese pri svojom dome, takže Varg, ktorý kolegu poznal len ako hudobníka a nevedel o jeho samovražedných sklonoch mu požadované náboje dal. Dňa 8. apríla 1991 to na Deada „prišlo“. Najprv sa pokúsil podrezať, ale nôž bol príliš tupý, tak zmenil svoju samovražednú pomôcku a zastrelil sa brokovnicou. V liste na rozlúčku sa ospravedlnil za krv.

Keď Euronymous Deadovo telo našiel, neotáľal a vydal sa do obchodu kúpiť fotoaparát. Po návrate Deadovo telo spolu s rôznymi predmetmi nainštaloval do fotografickej kompozície  a niekoľkokrát stlačil spúšť. Až potom zavolal políciu. Euronymous sa staval k Deadovej samovražde veľmi chladne a využil ju k ešte väčšej publicite okolo kapely. Fotografiu s detailom prestrelenej hlavy a vytečeného Deadovho mozgu použil na obal platne skupiny Mayhem Dawn of the Black Hearts.

O dva roky neskôr sa Euronymous, ktorý hlásil k satanizmu a bol autorom mnohých extrémne mizantropických vyhlásení stal obeťou vraždy. Zabil ho už spomínaný hudobník Varg Vikernes, bývalý spoluhráč z kapely. Vikernesa zatkli a v nasledujúcom súdnom procese mu vymerali trest odňatia slobody vo výške 21 rokov, čo je v Nórsku maximálna možná doba väzenia. Dôvodom bolo uznanie viny aj v prípadoch vypálenia drevených kostolov Åsane church v Bergene, Skjold Church vo Vindafjorde, Holmenkollen Chapel v Oslo ako aj  v prípade pokusu o vypálenie Storetveit Church v Bergene.

[1] Úplne nečakane…

[2] To nebol oveľa lepší názov pre skupinu, vo švédčine to slovo znamená chaos.

[3] Ináč bol v poriadku…

Jordánskymi kaňonmi a púšťami – 5. časť

01.06.2023

Ráno, hneď po raňajkách, sme sa vydali do Petry. Urobili sme to rozumne, pretože sme do nej vošli zadným vchodom a navyše tak skoro, že väčšina atrakcií bola ešte ľudoprázdna – jednak kvôli skorému času, dvak kvôli tomu, že hlavná vlna ľudí, vchádzajúca hlavným vchodom ešte nestihla doraziť. Mnohé cestovky majú v programe návštevu Petry spojenú s [...]

Čo sa to stalo so Slovákmi?

30.05.2023

Podľa výsledkov prieskumu organizácie Globsec realizovaného koncom marca 2023 podpora členstva v NATO na Slovensku medziročne klesla zo 72 percent na 58 percent a členstva v Európskej únii zo 77 percent na 64 percent. Hlavnú zodpovednosť za vojnu na Ukrajine pripisuje Rusku 40 percent ľudí, najmenej spomedzi krajín strednej a východnej Európy. Tridsaťštyri percent vidí pôvodcu [...]

Jordánskymi kaňonmi a púšťami – 4. časť

30.05.2023

Ráno sme sa navliekli do polovysušených topánok a nedosušených odevov a vyrazili sme na ďalšiu časť treku. Obloha bola spočiatku zamračená, ale v priebehu dňa sa v súlade s predpoveďou počasia začalo vyjasňovať. Postupovali sme do pieskovcových skál a krajina začala byť bohatšia na vegetáciu. V teréne sme pozorovali pozostatky dávneho nabatejského osídlenia. [...]

prigožin

"Putinov mäsiar" Prigožin napísal a ilustroval knihu pre deti

02.06.2023 22:13

V čase, keď kniha vyšla, Prigožin úspešne podnikal v reštauračnom biznise a medzi jeho klientov patril aj ruský prezident Vladimir Putin.

Volodymyr Zelenskyj

Členstvo Ukrajiny v NATO je nemožné pred ukončením ruskej invázie, uznal Zelenskyj

02.06.2023 21:20

Ide o zriedkavé priznanie zo strany Zelenského, ktorý od začiatku ruskej invázie zintenzívnil tlak na NATO a EÚ, aby Ukrajine otvorili svoje dvere.

Boris Berezovskij

Francúzsko dáva do predaja zámok zosnulého Putinovho protivníka Berezovského

02.06.2023 20:53

Berezovskij bol považovaný za šedú eminenciu v čase vlády prvého postsovietskeho prezident Borisa Jeľcina.

William Burns

Riaditeľ CIA navštívil v tajnosti Čínu. Washington sa má obávať zhoršenia vzťahov s Pekingom

02.06.2023 20:00

Program šéfa americkej tajnej služby a exdiplomata Williama Burnsa bol tajný a CIA ani Biely dom udalosť oficiálne nekomentovali.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 513
Celková čítanosť: 1823837x
Priemerná čítanosť článkov: 3555x

Autor blogu

Kategórie