Založ si blog

Príručka samovraha – 66. časť

Prehľad známych osobností,

ktoré ukončili svoj život samovraždou

 

Zastrelenie

 

(V texte sú použité poznámky pod čiarou. Nachádzajú sa na konci článku)/

 

Vrabec, Ján (56) – slovenský medzinárodne uznávaný sexuológ, riaditeľ Inštitútu lekárskej sexuológie, dlhoročný predseda Slovenskej sexuologickej spoločnosti. 15. júna 2006 sa zastrelil legálne držanou zbraňou v suteréne svojho domu na Beckovskej ulici v Bratislave.

Podľa ľudí, ktorí ho poznali, najpravdepodobnejšou príčinou samovraždy sa javia rodinné problémy, ktoré známy sexuológ „liečil“ tým najhorším spôsobom – alkoholom a liekmi.

Lekár mal za sebou škandalózne rozvodové konanie a následné hádky o majetok s manželkou Hanou. Viac, ako strata manželky známeho sexuológa vraj trápilo odcudzenie vlastných detí. Údajne nevedel, že syn promoval, ani to, že dcéra sa vydala – dozvedal sa to od cudzích. Ťažko vraj niesol aj otcovu smrť, ku ktorej došlo rok pred samovraždou a ktorého navštevoval takmer každý deň.

Známy sexuológ mal vlastného psychiatra, ktorého navštevoval so svojimi problémami, lenže ten zomrel pár dní pred Vrabcovou samovraždou.

 

Yngve, Ohlin Per (22) – švédsky spevák, známy ako vokalista nórskej black metalovej skupiny Mayhem. Vystupoval pod umeleckým menom Dead (Mŕtvy). Ako dieťa mal veľké zdravotné problémy, trpel poruchami spánku. Desaťročného ho postihlo silné krvácanie sleziny po úraze na lyžiach. Po prevoze do nemocnice ho vyhlásili za mŕtveho, ale napokon sa prebral. Odvtedy bol psychicky nevyrovnaný a obdivoval smrť. Kvôli svojim psychickým problémom sa stal obeťou šikany zo strany spolužiakov, ktorí ho mlátili. Spolužiakov údajne rozčuľovala Ohlinova záľuba vo smrti.

V roku 1986 založil deadmetalovú skupinu, ktorej dal[1] názov Morbid. Z kapely ale čoskoro odišiel a pridal sa ku skupine Mayhem[2]. Tam sa zoznámil s gitaristom Euronymousom, s ktorým si dobre rozumel (Deadova záľuba v smrti sa hodila k Euronymousovej záľube v okultizme). S Deadom sa začalo najslávnejšie obdobie skupiny Mayhem. Dead svoje spevácke výkony vylepšoval čudnými kúskami – niekoľkokrát sa na javisku porezal, nosil šaty, ktoré predtým na niekoľko týždňov zahrabal pod zem[3]… Mimo javiska bol vraj introvertný a uzavretý.

Neskôr si Dead s Euronymousom spoločne kúpili dom neďaleko Kråkstadu. Euronymousa však začalo Deadovo bláznovstvo štvať. Začali sa hádať. V roku 1991, pár dní pred samovraždou, Dead požiadal spoluhráča Varga Vikernesa o niekoľko nábojov do svojej brokovnice. Dead zvykol poľovať v lese pri svojom dome, takže Varg, ktorý kolegu poznal len ako hudobníka a nevedel o jeho samovražedných sklonoch mu požadované náboje dal. Dňa 8. apríla 1991 to na Deada „prišlo“. Najprv sa pokúsil podrezať, ale nôž bol príliš tupý, tak zmenil svoju samovražednú pomôcku a zastrelil sa brokovnicou. V liste na rozlúčku sa ospravedlnil za krv.

Keď Euronymous Deadovo telo našiel, neotáľal a vydal sa do obchodu kúpiť fotoaparát. Po návrate Deadovo telo spolu s rôznymi predmetmi nainštaloval do fotografickej kompozície  a niekoľkokrát stlačil spúšť. Až potom zavolal políciu. Euronymous sa staval k Deadovej samovražde veľmi chladne a využil ju k ešte väčšej publicite okolo kapely. Fotografiu s detailom prestrelenej hlavy a vytečeného Deadovho mozgu použil na obal platne skupiny Mayhem Dawn of the Black Hearts.

O dva roky neskôr sa Euronymous, ktorý hlásil k satanizmu a bol autorom mnohých extrémne mizantropických vyhlásení stal obeťou vraždy. Zabil ho už spomínaný hudobník Varg Vikernes, bývalý spoluhráč z kapely. Vikernesa zatkli a v nasledujúcom súdnom procese mu vymerali trest odňatia slobody vo výške 21 rokov, čo je v Nórsku maximálna možná doba väzenia. Dôvodom bolo uznanie viny aj v prípadoch vypálenia drevených kostolov Åsane church v Bergene, Skjold Church vo Vindafjorde, Holmenkollen Chapel v Oslo ako aj  v prípade pokusu o vypálenie Storetveit Church v Bergene.

[1] Úplne nečakane…

[2] To nebol oveľa lepší názov pre skupinu, vo švédčine to slovo znamená chaos.

[3] Ináč bol v poriadku…

Fico a rozšírenie vojny

19.05.2024

V minulých dňoch vyšlo najavo, že v nemeckom parlamente prebieha diskusia o tom, aby sa presadila obrana Ukrajiny vedená z územia krajín s ňou susediacich – teda z Poľska, Slovenska a Maďarska. Prišiel s tým Rolf Mützenich, líder parlamentnej frakcie SPD. Aj poslanci ostatných dvoch koaličných strán – Zelených a FDP, už skôr vyjadrili sympatie k návrhu [...]

Postrehy z koncertu

13.05.2024

Hoci Jean-Michel Jarre nie je úplne „moja šialka kávy“ ako by povedala Darinka, kedysi Rolincová, vybral som sa včera večer predsa len k bratislavskej Inchebe. Musím uznať, že to bol celkom zážitok! Počúvateľné skladby boli pekné, nepočúvateľné sme pretrpeli. Svetelná, pyrotechnická a dronová show bola veľkolepá. Ale nie o tom som chcel. Na koncerte, ktorý vybavil [...]

Zážitok z dnešného dňa. . .

25.04.2024

Vybral som sa dnes na Miestny úrad Bratislava – Staré Mesto, aby som tam, ako budúci člen okrskovej volebnej komisie v eurovoľbách, podpísal potrebné dokumenty. Prechádzal som cez Hviezdoslavovo námestie a už diaľky som zbadal pred americkou ambasádou veľký zhluk ľudí. Prekvapilo ma to, pretože som nevedel o žiadnej protestnej, ani inej akcii a väčšinou o nich [...]

irán.  Ebráhí Raísí

V Iráne havaroval jeden z prezidentských vrtuľníkov

19.05.2024 16:04

Spolu s Raísím cestoval aj iránsky minister zahraničných vecí a ďalší predstavitelia. Ich stav je nejasný.

danko, majerský

Danko: Za okrúhly stôl by si mali sadnúť médiá a vládna koalícia. Líder KDH avizuje nové pravidlá aj mediálny úrad

19.05.2024 15:30

Podľa lídra KDH Milana Majerského by sa nad sebou mali zamyslieť aj novinári, no „zošnurovať“ médiá podľa neho nie je najlepší spôsob.

Elon Musk

Elon Musk spustil v Indonézii satelitný internet Starlink

19.05.2024 15:01

Poskytuje ju Muskova spoločnosť SpaceX pre národný zdravotnícky sektor a cieľom je tiež zlepšiť prístup na internet v odľahlých častiach súostrovia.

medveď

V katastri obce Kľačno sa medveď hnedý dobýjal do kurína

19.05.2024 14:13

Zásahový tím medveďa monitoruje. Polícia vyzvala občanov o opatrnosť.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 595
Celková čítanosť: 2143707x
Priemerná čítanosť článkov: 3603x

Autor blogu

Kategórie