Založ si blog

Migy migli na Ukrajinu

Slovenčina má jedno pekné a momentálne aktuálne slovo – mignúť. Podľa Slovníka slovenského jazyka znamená: náhlivo opustiť nejaké miesto, vzdialiť sa, odísť, ujsť, prípadne zdrhnúť…

Veľmi sa hodí v súvislosti so slovenskými stíhačkami, ktoré náhlivo a protiprávne migli na Ukrajinu. Migli tak rýchlo, že sa naše proamerické politické bábky ani nestihli dohodnúť, či a kto má kompetenciu o darovaní migov rozhodnúť. Len škoda, že sa tak nestalo za čias, keď veľvyslancom na Ukrajine bol pán Migaš (ako vtipne pripomenul bloger mirsa) – vtedy by slovná hračka bola dokonalá: Migy migli za Migaša.

Dobre, teraz už vážne.

Dekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského Eduard Burda vo svojej analýze jednoznačne pomenoval situáciu a povedal, že ide o zásadnú otázku zahraničnej politiky a pokiaľ sa to urobí prostredníctvom medzinárodnej zmluvy, takáto zmluva má charakter vojenskej zmluvy, na ratifikáciu ktorej je potrebný súhlas Národnej rady SR!

Tá však súhlas nedala, ba o veci ani nerokovala!

Ak by niekto chcel oponovať, že táto analýza je nesprávna, možno mu odpovedať slovami prof. Burdu:

„Opak by znamenalo iba prijatie záveru, že odovzdanie zásadných bojových prostriedkov bojujúcej susednej krajine nie je úkon vojenskej povahy. Znie táto veta smiešne len mne?“

Odvolaný minister a neodvolaný zbrojársky lobista Naď sa oháňa  právnou analýzou vypracovanou pravdepodobne nejakým treťotriednym ministerským šuflikantom, ktorá mu vraj potvrdila, že darovanie stíhačiek Ukrajine mohli uskutočniť. Autora analýzy nechce uviesť a najkomickejšie na veci je, že jeho nadriadený – odvolaný premiér Heger na tlačovke opakovane tvrdil, že žiadna analýza nejestvuje!

Nechcem sa však zaoberať týmto a ani tým, že zo strany Naďa ide o ďalšie, už ani neviem ktoré v poradí, klamstvo. Navyše ide aj o zlodejinu, pretože sme odovzdali letuschopný (ako sa ukázalo) materiál, za ktorý sme údajne mali dostať 900 miliónov eur a tie mali putovať do rezortu sociálnych vecí a zdravotníctva. Pravda je však taká, že sme nedostali ani cent, ale 12 útočných(!!!) vrtuľníkov, s ktorých vlastníctvom naša koncepcia armády prijatá v závere minulého roka vôbec nerátala(!). Takže nie prísun peňazí, ale ešte budeme za vrtuľníky musieť aj doplatiť ďalších 340 miliónov! Nehovoriac o tom, že ich udržiavanie bude tiež stáť nejaké peniaze a táto suma sa zvykne zväčša rovnať približne nadobúdacej cene strojov. Čiže nejde o nič iné, ako o ďalšie neplánované a nekoncepčné zaťaženie rozpočtu na mnoho rokov dopredu bez kalkulácie tohto kroku v štátnom rozpočte. To všetko pri krachujúcom zdravotníctve, školstve…

Ale ani o tom som nechcel…

Slovenská republika uzatvorila 29. apríla 1997 DOHODU MEDZI VLÁDOU RUSKEJ FEDERÁCIE A VLÁDOU SLOVENSKEJ REPUBLIKY O VOJENSKO-TECHNICKEJ SPOLUPRÁCI.

Áno, to je tá zmluva, ktorá sa týkala nadobudnutia migov. A v nej sa v článku 6 hovorí:

Žiadna zo zmluvných strán nesmie bez písomného súhlasu druhej zmluvnej strany predávať alebo prevádzať do tretích krajín zbrane a vojenské vybavenie, technickú dokumentáciu na ich výrobu, informácie a materiály získané alebo nadobudnuté ako výsledok dvojstrannej vojensko-technickej spolupráce.

Strany prijmú opatrenia na splnenie povinností uvedených v tomto článku svojimi oprávnenými organizáciami.

Stupeň a spôsoby ochrany informácií by mali byť definované v zmluvách uzatvorených oprávnenými organizáciami.

Zmluvné strany zabezpečia ochranu informácií poskytovaných v rámci vojensko-technickej spolupráce tak, aby nemohli byť zneužité na úkor záujmov Ruskej federácie a Slovenskej republiky.

V článku 9 sa hovorí o metodike predlžovania tejto zmluvy a metodike prípadného vypovedania zmluvy. Tento článok však obsahuje aj jednu dôležitú vetu:

„V prípade vypovedania tejto dohody zostanú v platnosti ustanovenia článku 6 tejto dohody.“

Čiže, ak by aj naši predstavitelia zmluvu vypovedali, hoci o takom kroku nie je nič známe, záväzok neodovzdávať zbrane do tretích krajín aj tak zostáva v platnosti!

Je teda evidentné, že slovenská vláda zmluvu porušila!

Zmluva však neobsahuje sankčný aparát.

To znamená, že Ruská federácia má ohľadom sankcií voľnú ruku! Že nejaké nastanú, je isté. Teoreticky môžu zahŕňať od odmietnutia dodávať Hegerovi stoličnú vodku, cez odmietnutie dodávať jadrové palivo našim elektrárňam až po zhodenie atómovej bomby na Sliač.

Zdroj, z ktorého som čerpal je ruská obdoba Elektronickej zbierky zákonov Slovenskej republiky  Slov-lex fungujúcej v Ruskej federácii:

Электронный фонд – более 25 000 000 актуальных правовых и нормативно-технических документов

https://docs.cntd.ru/document/499022192

(po kliknutí na obrázok sa obrázok zväčší)

Jordánskymi kaňonmi a púšťami – 5. časť

01.06.2023

Ráno, hneď po raňajkách, sme sa vydali do Petry. Urobili sme to rozumne, pretože sme do nej vošli zadným vchodom a navyše tak skoro, že väčšina atrakcií bola ešte ľudoprázdna – jednak kvôli skorému času, dvak kvôli tomu, že hlavná vlna ľudí, vchádzajúca hlavným vchodom ešte nestihla doraziť. Mnohé cestovky majú v programe návštevu Petry spojenú s [...]

Čo sa to stalo so Slovákmi?

30.05.2023

Podľa výsledkov prieskumu organizácie Globsec realizovaného koncom marca 2023 podpora členstva v NATO na Slovensku medziročne klesla zo 72 percent na 58 percent a členstva v Európskej únii zo 77 percent na 64 percent. Hlavnú zodpovednosť za vojnu na Ukrajine pripisuje Rusku 40 percent ľudí, najmenej spomedzi krajín strednej a východnej Európy. Tridsaťštyri percent vidí pôvodcu [...]

Jordánskymi kaňonmi a púšťami – 4. časť

30.05.2023

Ráno sme sa navliekli do polovysušených topánok a nedosušených odevov a vyrazili sme na ďalšiu časť treku. Obloha bola spočiatku zamračená, ale v priebehu dňa sa v súlade s predpoveďou počasia začalo vyjasňovať. Postupovali sme do pieskovcových skál a krajina začala byť bohatšia na vegetáciu. V teréne sme pozorovali pozostatky dávneho nabatejského osídlenia. [...]

prigožin

"Putinov mäsiar" Prigožin napísal a ilustroval knihu pre deti

02.06.2023 22:13

V čase, keď kniha vyšla, Prigožin úspešne podnikal v reštauračnom biznise a medzi jeho klientov patril aj ruský prezident Vladimir Putin.

Volodymyr Zelenskyj

Členstvo Ukrajiny v NATO je nemožné pred ukončením ruskej invázie, uznal Zelenskyj

02.06.2023 21:20

Ide o zriedkavé priznanie zo strany Zelenského, ktorý od začiatku ruskej invázie zintenzívnil tlak na NATO a EÚ, aby Ukrajine otvorili svoje dvere.

Boris Berezovskij

Francúzsko dáva do predaja zámok zosnulého Putinovho protivníka Berezovského

02.06.2023 20:53

Berezovskij bol považovaný za šedú eminenciu v čase vlády prvého postsovietskeho prezident Borisa Jeľcina.

William Burns

Riaditeľ CIA navštívil v tajnosti Čínu. Washington sa má obávať zhoršenia vzťahov s Pekingom

02.06.2023 20:00

Program šéfa americkej tajnej služby a exdiplomata Williama Burnsa bol tajný a CIA ani Biely dom udalosť oficiálne nekomentovali.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 513
Celková čítanosť: 1823813x
Priemerná čítanosť článkov: 3555x

Autor blogu

Kategórie