Založ si blog

Čo sa to stalo so Slovákmi?

Podľa výsledkov prieskumu organizácie Globsec realizovaného koncom marca 2023 podpora členstva v NATO na Slovensku medziročne klesla zo 72 percent na 58 percent a členstva v Európskej únii zo 77 percent na 64 percent. Hlavnú zodpovednosť za vojnu na Ukrajine pripisuje Rusku 40 percent ľudí, najmenej spomedzi krajín strednej a východnej Európy. Tridsaťštyri percent vidí pôvodcu konfliktu v Západe, ktorý Rusko provokoval. Podľa 17 percent vojnu spôsobila Ukrajina – čiže nadpolovičná väčšina Slovákov (34+17=51%) si myslí, že Rusi nie sú tí, ktorí vyvolali  vojnu.  

Ak si uvedomíme, že prieskum robil Globsec, čo je militaristická organizácia vojnových štváčov sponzorovaná najväčšími výrobcami zbraní (napr. Lockheed Martin), tak je dosť možné, že čísla  prieskumu sú ešte aj účelovo podhodnotené. Logika veci a prirodzenosť človeka hovorí, že ľudia sú proti vojne. A posielaním zbraní sa ešte nikdy nijaký mier neuzavrel. Nádejať sa, že konvenčnými zbraňami možno poraziť jadrovú veľmoc je veľmi naivné až zcestné.

Bol som sa dnes pozrieť na nábreží, ktoré je celé vyhradené pre účastníkov Globsecu. Promenádovali sa tam (asi mali prestávku v rokovaniach/prednáškach) desiatky mladých ľudí – oblekáčov s visačkami účastníkov konferencie. Ten typ ľudí, ktorí je oblečený v modrých (modrá je dobrá) krátkych sakách, modrých rúrkovitých a rovnako krátkych nohaviciach, vo vyglančených topánkach a s vlasmi na spánkoch módne vystrihanými dohola. Teda ten typ, ktorý mi chodil do ambulancie ponúkať nové medicínske prípravky, akurát, že toto sú díleri zbraní. Skrátka, navoňaní imidžoví tajtrlíci, ktorí sa chytili šance niekde dobre zarobiť bez ohľadu na vlastné svedomie. Mladí ľudia, ktorí nikdy nezažili vojnu. Ľudia, ktorí by sa pri prvej príležitosti dosrali od strachu, keby pri nich vybuchla bomba. Takíto ľudia sa stretli na Globsecu, aby plánovali ďalšie vojnové svinstvá a ďalšie výhodné obchody pre (najmä) americké zbrojárske firmy.

V podstate im to nemožno vyčítať, každý sa čímsi živí a možno niektorí z nich tomu, čo robia aj veria. Ale skôr si myslím, že ide o ten typ ľudí, ktorí by v prípade, že by Rusko v ukrajinskej vojne zvíťazilo (čo je vysoko pravdepodobné) a Američania by boli nútení sa postupne stiahnuť z Európy, teda títo ľudia by okamžite zmenili svoje modré obleky za červené. Presne tak, ako to včera na prednáške v inštitúte ASA popísal profesor Oskar Krejčí, riaditeľ Inštitútu globálnych studií Univerzity Jana Ámosa Komenského v Prahe – vraj sú to ľudia, ktorí sa v politike pohybujú ako keby nešlo o politiku, ale o počasie – ak prší, dám si pršiplášť, ak  je treskúca zima, kožuch a na rozpálené slnko šortky. Presne tak popisoval prof. Krejčí dni tzv. zamatového prevratu v roku 1989, kedy robil poradcu premiérovi Čalfovi. Z Občianskeho fóra Mariánovi Čalfovi odporučili, aby sa vzdal členstva v komunistickej strane, a tak premiér dal svoju stranícku legitimáciu prof. Krejčímu s tým, aby ju odniesol na Ústredný výbor KSČ.

Keď sa prof. Krejčí vrátil, na úrade vlády sa už šírila zvesť, že Čalfa odovzdal legitimáciu. Netrvalo dvadsať minút a všetky tie nomenklatúrne kádre, dovtedy pevní, odhodlaní, vychovaní a presvedčení komunisti sa povzdávali členstva a prof. Krejčí s údivom zistil, že po dvadsiatich minútach ostal na úrade vlády jediným členom komunistickej strany.

Prof. Krejčí ľudí, ktorí si v politike držia svoj názor a nekrútia sa ako kohút na veži (napr. dr. Čarnogurský, s určitými výhradami aj Fico) nazýva romantikmi. Otázka je, kto je širokej pospolitosti sympatickejší, či prevracači kabátov alebo romantici.

Do istej miery teda chápem, že ľudia činní v politike, alebo ľudia, ktorí majú ambície sa v nej uplatniť sa krútia podľa potreby ako hady.

Čo nechápem, je postoj radových Slovákov. To mi jednoducho nejde do hlavy. Národ, ktorý sa dokázal vzoprieť fašistickej moci a usporiadať SNP dnes mlčí. Podľa prieskumu Globsecu má síce väčšinovo zdravý názor a vidí, kto je vinníkom vojny, ale nedokáže prejaviť svoj názor verejne. Je až na hanbu, že proti podujatiu vojnových štváčov a zbrojárskych lobistov sa dokázala sformovať skutočne len hŕstka protestujúcich. (cca 20 ľudí s piatimi zástavami). Pri väčšinovom jasnom postoji k vojne.

Kde vyvanul ten odbojný a hrdinský duch Slovákov? Na čo čakáme? Aj prebiehajúce podujatie Globsec ukazuje, že zatiaľ nijaké rokovania o mieri nie sú aktuálne. Naopak, všetci účastníci zhodne tvrdia, že treba Ukrajinu podporovať stále sofistikovanejšími zbraňami a eskalovať konflikt až do situácie, ktorá už možno nebude mať návrat z cesty jadrovej apokalypsy. Matovičova, Hegerova aj Ódorova vláda je schopná v rámci eskalácie a pokynov zo zaplotovanej ambasády zapojiť do bojoch na Ukrajine aj našich vojakov a možno aj vyhlásiť čiastočnú mobilizáciu.

To skutočne nie je dôvod, aby sme globsekárom ukázali vztýčený prst?

 

Porušovanie volebného zákona? Z čej strany?

11.06.2024

V rôznych druhoch volieb som sa doteraz zúčastnil práce v okrskovej volebnej komisii asi desaťkrát. Vždy to bolo v bratislavskej mestskej časti Staré Mesto. Nikdy som však nemusel ísť za voličmi z prenosnou urnou. Až v týchto eurovoľbách to vyšlo na mňa. Okrem viacerých súkromných bytov som navštívil aj dve zariadenia pre seniorov, či lepšie povedané – domovy [...]

Voľby a hlavné mesto

10.06.2024

Tak, ako v prezidentských voľbách aj v eurovoľbách som bol v okrskovej volebnej komisii v bratislavskom Starom Meste. Výsledky hlasovania v tomto okrsku v oboch prípadoch boli pre človeka môjho zmýšľania mierne deprimujúce. V prezidentských voľbách, čo bola vlastne konfrontácia koalície a opozície, získal v „mojom“ okrsku P. Pellegrini približne 20 percent hlasov a I. [...]

Smerom k mieru

06.06.2024

Hoci si to mnohí nepripúšťajú, tohtoročné eurovoľby budú najdôležitejšie zo všetkých, ktoré sme dosiaľ absolvovali. Viem a chápem aj postoje ľudí, ktorí tvrdia, že europarlament má obmedzené kompetencie, o ničom podstatnom nerozhoduje, všetko zásadné rieši Európska komisia a Európska rada a tam môžu personálne zmeny nastať až na základe výsledkov [...]

Volodymyr Zelenskyj, Singapur

Lídri G7 sa dohodli - Ukrajina dostane 50 miliárd dolárov, pomôžu ruské aktíva

12.06.2024 22:18

"Máme dohodu," uviedol v stredu nemenovaný francúzsky predstaviteľ s tým, že išlo o iniciatívu USA.

fico, handlová, atentát

Polícia hľadá svedkov atentátu na Fica. Žiada o pomoc s identifikáciou

12.06.2024 21:45

Policajti žiadajú o pomoc s identifikáciou osôb.

Jadrová ponorka / Kazaň / Kuba /

Ruská ponorka a bojové lode priplávali na Kubu, vítali ich domáci. Podľa USA nie sú hrozbou

12.06.2024 19:01

Zoskupenie predtým vykonalo cvičenie s použitím rakiet v Atlantickom oceáne.

parlament

Zaviesť by sa mohlo tzv. právo na opravu aj nové pravidlá pre diskutérov

12.06.2024 18:14

SNS tiež navrhuje zavedenie osobitných povinností pre prevádzkovateľov spravodajských webových portálov umožňujúcich diskusiu k článkom.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 602
Celková čítanosť: 2171502x
Priemerná čítanosť článkov: 3607x

Autor blogu

Kategórie