Založ si blog

Čo sa to stalo so Slovákmi?

Podľa výsledkov prieskumu organizácie Globsec realizovaného koncom marca 2023 podpora členstva v NATO na Slovensku medziročne klesla zo 72 percent na 58 percent a členstva v Európskej únii zo 77 percent na 64 percent. Hlavnú zodpovednosť za vojnu na Ukrajine pripisuje Rusku 40 percent ľudí, najmenej spomedzi krajín strednej a východnej Európy. Tridsaťštyri percent vidí pôvodcu konfliktu v Západe, ktorý Rusko provokoval. Podľa 17 percent vojnu spôsobila Ukrajina – čiže nadpolovičná väčšina Slovákov (34+17=51%) si myslí, že Rusi nie sú tí, ktorí vyvolali  vojnu.  

Ak si uvedomíme, že prieskum robil Globsec, čo je militaristická organizácia vojnových štváčov sponzorovaná najväčšími výrobcami zbraní (napr. Lockheed Martin), tak je dosť možné, že čísla  prieskumu sú ešte aj účelovo podhodnotené. Logika veci a prirodzenosť človeka hovorí, že ľudia sú proti vojne. A posielaním zbraní sa ešte nikdy nijaký mier neuzavrel. Nádejať sa, že konvenčnými zbraňami možno poraziť jadrovú veľmoc je veľmi naivné až zcestné.

Bol som sa dnes pozrieť na nábreží, ktoré je celé vyhradené pre účastníkov Globsecu. Promenádovali sa tam (asi mali prestávku v rokovaniach/prednáškach) desiatky mladých ľudí – oblekáčov s visačkami účastníkov konferencie. Ten typ ľudí, ktorí je oblečený v modrých (modrá je dobrá) krátkych sakách, modrých rúrkovitých a rovnako krátkych nohaviciach, vo vyglančených topánkach a s vlasmi na spánkoch módne vystrihanými dohola. Teda ten typ, ktorý mi chodil do ambulancie ponúkať nové medicínske prípravky, akurát, že toto sú díleri zbraní. Skrátka, navoňaní imidžoví tajtrlíci, ktorí sa chytili šance niekde dobre zarobiť bez ohľadu na vlastné svedomie. Mladí ľudia, ktorí nikdy nezažili vojnu. Ľudia, ktorí by sa pri prvej príležitosti dosrali od strachu, keby pri nich vybuchla bomba. Takíto ľudia sa stretli na Globsecu, aby plánovali ďalšie vojnové svinstvá a ďalšie výhodné obchody pre (najmä) americké zbrojárske firmy.

V podstate im to nemožno vyčítať, každý sa čímsi živí a možno niektorí z nich tomu, čo robia aj veria. Ale skôr si myslím, že ide o ten typ ľudí, ktorí by v prípade, že by Rusko v ukrajinskej vojne zvíťazilo (čo je vysoko pravdepodobné) a Američania by boli nútení sa postupne stiahnuť z Európy, teda títo ľudia by okamžite zmenili svoje modré obleky za červené. Presne tak, ako to včera na prednáške v inštitúte ASA popísal profesor Oskar Krejčí, riaditeľ Inštitútu globálnych studií Univerzity Jana Ámosa Komenského v Prahe – vraj sú to ľudia, ktorí sa v politike pohybujú ako keby nešlo o politiku, ale o počasie – ak prší, dám si pršiplášť, ak  je treskúca zima, kožuch a na rozpálené slnko šortky. Presne tak popisoval prof. Krejčí dni tzv. zamatového prevratu v roku 1989, kedy robil poradcu premiérovi Čalfovi. Z Občianskeho fóra Mariánovi Čalfovi odporučili, aby sa vzdal členstva v komunistickej strane, a tak premiér dal svoju stranícku legitimáciu prof. Krejčímu s tým, aby ju odniesol na Ústredný výbor KSČ.

Keď sa prof. Krejčí vrátil, na úrade vlády sa už šírila zvesť, že Čalfa odovzdal legitimáciu. Netrvalo dvadsať minút a všetky tie nomenklatúrne kádre, dovtedy pevní, odhodlaní, vychovaní a presvedčení komunisti sa povzdávali členstva a prof. Krejčí s údivom zistil, že po dvadsiatich minútach ostal na úrade vlády jediným členom komunistickej strany.

Prof. Krejčí ľudí, ktorí si v politike držia svoj názor a nekrútia sa ako kohút na veži (napr. dr. Čarnogurský, s určitými výhradami aj Fico) nazýva romantikmi. Otázka je, kto je širokej pospolitosti sympatickejší, či prevracači kabátov alebo romantici.

Do istej miery teda chápem, že ľudia činní v politike, alebo ľudia, ktorí majú ambície sa v nej uplatniť sa krútia podľa potreby ako hady.

Čo nechápem, je postoj radových Slovákov. To mi jednoducho nejde do hlavy. Národ, ktorý sa dokázal vzoprieť fašistickej moci a usporiadať SNP dnes mlčí. Podľa prieskumu Globsecu má síce väčšinovo zdravý názor a vidí, kto je vinníkom vojny, ale nedokáže prejaviť svoj názor verejne. Je až na hanbu, že proti podujatiu vojnových štváčov a zbrojárskych lobistov sa dokázala sformovať skutočne len hŕstka protestujúcich. (cca 20 ľudí s piatimi zástavami). Pri väčšinovom jasnom postoji k vojne.

Kde vyvanul ten odbojný a hrdinský duch Slovákov? Na čo čakáme? Aj prebiehajúce podujatie Globsec ukazuje, že zatiaľ nijaké rokovania o mieri nie sú aktuálne. Naopak, všetci účastníci zhodne tvrdia, že treba Ukrajinu podporovať stále sofistikovanejšími zbraňami a eskalovať konflikt až do situácie, ktorá už možno nebude mať návrat z cesty jadrovej apokalypsy. Matovičova, Hegerova aj Ódorova vláda je schopná v rámci eskalácie a pokynov zo zaplotovanej ambasády zapojiť do bojoch na Ukrajine aj našich vojakov a možno aj vyhlásiť čiastočnú mobilizáciu.

To skutočne nie je dôvod, aby sme globsekárom ukázali vztýčený prst?

 

Ako to bolo včera pred DPOH

07.09.2023

Bol som sa pozrieť na protest Matice slovenskej pred divadlom DPOH. Išiel som tam na bicykli, takže som musel ostať trochu na okraji diania. S bicyklom pretláčať sa do stredu zhromaždenia je oštara. Matica slovenská svoje zhromaždenie ohlásila, tak ako to ukladá zákon. To znamená, že na tom istom mieste sa nesmie konať a ani sa nesmie povoliť nijaké iné zhromaždenie. Zrazu [...]

Čo prinesie prípadné víťazstvo Progresívneho Slovenska. . .

06.09.2023

Trochu to preženiem, ale nebude to ďaleko od pravdy. Samozrejme, nebudú to robiť takto okato a na hulváta. Ale salámovou metódou to budú robiť pomaly a vytrvalo… Niektoré literárne, filmové a hudobné diela pôjdu opäť do trezoru. Že preháňam? Na Západe (napr. v Anglicku) sa to už deje! Historické postavy belochov hrajú černosi, sochy historických postáv [...]

fico, pellegrini, šimečka, rtvs

Strety lídrov pokračovali aj v poslednej diskusii. Fico, Šimečka a Pellegrini debatovali o potrebe rastu i suverénneho štátu

27.09.2023 22:06

Pellegrini zopakoval, že Hlas má bližšie k Ficovmu Smeru a Šimečku pozná len z televíznych diskusií.

Počúvajte pravdu, víkendový podcast

Budú voliči zachraňovať strany v ohrození? Výsledky volieb môžu byť najtesnejšie v histórii Slovenska

27.09.2023 21:13

Je to pol na pol medzi Ficom a Šimečkom, naznačujú prieskumy. Reálny výsledok však môže stále prekvapiť

voľby 2023, urny

Strany minuli v závere kampane rekordné sumy. Analytici ich za viaceré rozhodnutia kritizujú

27.09.2023 21:00

Rekordne drahá kampaň. Na čo strany míňali najviac?

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 537
Celková čítanosť: 1948698x
Priemerná čítanosť článkov: 3629x

Autor blogu

Kategórie