Latinskoamerické čriepky – 8. časť

Salar de Uyuni s dĺžkou viac ako 200 kilometrov a šírkou 80 kilometrov disponuje zásobou viac ako 64 miliárd ton soli a zároveň viac ako 21 miliónov ton lítia. Absolvovali sme celodenný výlet do soľnej pláne a musím povedať, že nie Cusco, nie Nazca, nie Machu Picchu, ale práve soľná pláň Salar de Uyuni vo mne zanechala najväčší dojem.

Terénna Toyota s vami uháňa po pláni a kam len dovidíte – oslnivá bieloba. Cesty tu nie sú, občas zazriete iný džíp, pohybujúci sa rýchlejšie, či pomalšie a vy ho môžete filmovať lebo ide paralelne s vami. Trochu mi to pripomínalo jazdu po Sahare v Mauritánii, akurát tam tá všadeprítomná farba (dokonca aj vo vzduchu) bola žltá a tu biela. A tiež tu neboli žiadne duny, len nekonečne rovná biela plocha.

Cestovný ruch tu zatiaľ ešte nie je veľký, takže si to človek môže vychutnávať, ale obávam sa, že je len otázkou času, kedy to aj tu bude zamorené cestovkami a soľná pláň posiata olejovými škvrnami.

V soľnej pláni sa nachádza pár ostrovov. Ostrov Isla de Pescado je bežnou zastávkou pre turistov navštevujúcich soľnú planinu. Nachádza sa 22 kilometrov na juhovýchod od mestečka Uyuni. Ostrov je úplne opustený, nikto tu nebýva. Terén je strmý, ako na všetkých ostatných ostrovoch v soľnej pláni. Rastie tu veľké množstvo obrovských kaktusov (Echinopsis atacamensis), ktoré môžu merať viac ako desať metrov na výšku.

Ostrov Isla de Pescado (Rybí ostrov) dostal názov od pôvodných obyvateľov tejto oblasti, príslušníkov etnickej skupiny Aymara , vďaka svojmu poloelipsoidnému profilu pri pohľade z východu alebo západu, ktorý sa zvyčajne odráža v soľnej pláni, keď je zaplavená. V januári a februári tvorí približnú siluetu ryby.

V súčasnosti na ostrove Isla de Pescado neexistuje žiadna infraštruktúra, ktorá by vítala turistov, čo prispieva k pokoju tu žijúcich viskáč a k záchove obrovských kaktusov. Zároveň to však spôsobuje, že tých pár návštevníkov odíde bez toho, aby to zanechalo akýkoľvek ekonomický úžitok miestnej ekonomike. (Viskača je hlodavec z čelede činčilovitých. Žije na pampách v severnej Argentíne a priľahlých častiach Paraguaya a Bolívie do nadmorskej výšky 3 000 metrov. Názov je odvodený z kečuánského výrazu „wisk’acha“.)

Isla de Pescado

Isla de Pescado

Isla de Pescado

Isla de Pescado

Isla de Pescado

Isla de Pescado

Isla de Pescado

 

Uprostred planiny postavili reštauráciu pre turistov – pochopiteľne celú zo soli. Zo soľných kvádrov sú postavené jej steny, podlahu tvorí soľ, zo soli sú aj stoly a stoličky.

reštaurácia na planine

reštaurácia na planine

V rokoch 2015 a 2016 tadeto prechádzala etapa slávnej rallye Paríž – Dakar. Pripomína ju pamätník uprostred pláne a viacero motorkárov, ktorí sa jazdou na ťažkých strojoch usilujú pripomenúť si atmosféru pretekov.

Pamätník na rallye


zopár videí:

https://youtu.be/3S0iT2N7dF8

https://youtu.be/ppTs4ItFX-E

https://youtu.be/3uZjt-lBRSw

https://youtu.be/-Th0Ouv8Jz0

https://youtu.be/-LPRy8l63dA

https://youtu.be/jN_V0PC-u18

https://youtu.be/g5c1XcwVnOU

Soľná pláň Salar de Uyuni je veľmi fotogenická, najmä pri západe slnka. Zlé krajinárske fotky tu môže urobiť len totálny ignorant. Piknik s dobrým bolívijským vínom pri západe slnka uprostred bielej planiny je romantika ako bič. Ak by ste do tejto romantiky pozvali Angelinu Jolie – je vaša.

 

Zdroj fotografií: autor textu

(všetky obrázky sa po kliknutí na ne zväčšia)

Latinskoamerické čriepky – 9. časť

06.01.2025

Limu založil v roku 1535 španielsky dobyvateľ Francisco Pizarro. Rozkladá sa v údolí troch riek a to Chillon, Rímac a Lurin. V roku 1551 tu založili najstaršiu univerzitu v Latinskej Amerike a v roku 1563 divadlo. V roku 1821, keď bolo vyhlásené nezávislé Peru, sa Lima stala hlavným mestom krajiny. Historické centrum mesta v roku 1988 zapísali na zoznam kultúrneho [...]

Fico na Trumpovej inaugurácii?

04.01.2025

Do inaugurácie amerického prezidenta zostávajú necelé tri týždne. Slovenská opozícia si pravdepodobne uvedomuje, že potom už nič nebude také, ako bolo dosiaľ. D. Trump pošle na Slovensko nového veľvyslanca s novými notami pre amerikanofilných politických nohsledov. A je dosť možné, že dôjde aj utlmeniu podpory niektorých neosvedčených a zdiskreditovaných figúrok. [...]

Breiner či Rózsa?

02.01.2025

Pod vplyvom mediálnej kampane som mal od novej hymny pomerne veľké očakávania. Po jej vypočutí nastalo u mňa trocha sklamanie. Niežeby nebola pekná, hoci v strednej časti ma v jednom kratučkom okamihu vyrušil trochu kakofonický nástup dychových nástrojov. Celkové vyznenie však nie je zlé, vrátane použitia fujary v závere. Toľko k hudobnej stránke, ktorú nebudem viac [...]

Mpox / Opičie kiahne /

Francúzsko hlási prvý prípad nákazy novým variantom vírusu mpox clade Ib

07.01.2025 10:39

Podľa WHO epidémia mpox predstavuje ohrozenie verejného zdravia s medzinárodným presahom.

Robert Fico

Naď: Fico má na Facebooku viac lajkov ako Beyoncé, má falošných fanúšikov a kúpené lajky

07.01.2025 10:32

Na účet slovenského premiéra sa pozrel slovenský marketér Tomáš Pjontek, ktorý zverejnil výsledky jednoduchej analýzy.

alojz hlina

Hlina: Slovensko sa stáva skládkou Európy a Taraba tomu pomáha

07.01.2025 10:11

Z troch zákonov, ktoré súčasný prezident Pellegrini doposiaľ vrátil do parlamentu, sú dva z rezortu ministra Tarabu, podotkol poslanec.

Russia Orthodox Saints

Moskovský patriarcha potvrdil, že patrí k vojnovej mašinérii. A Zelenskyj mu už odňal najvyššie vyznamenanie, aké udelil Čaputovej

07.01.2025 10:00

Patriarcha Kirill zdôraznil, že sa modlí k Bohu, aby ochránil Rusko pred vonkajšími aj vnútornými nepriateľmi, o potrebe ukončenia vojny sa nezmienil.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 650
Celková čítanosť: 2348354x
Priemerná čítanosť článkov: 3613x

Autor blogu

Kategórie

Archív