Cusco ležiace na juhu peruánskych Ánd bolo založené podľa legendy v 12. storočí prvým z Inkov Manco Capacom ako hlavné mesto ríše Inkov (ktorí ho nazývali pupkom sveta), i keď táto oblasť mala svoje osídlenie už aj dávno predtým. V predkolumbovských časoch sa Cusco stalo politickým a náboženským centrom najväčšej ríše západnej pologule. V Hornom Cuscu sa usadil Inka Manco Capac a vybudoval tu Chrám slnka. Najväčšia expanzia mesta začala v čase vlády 9. Inku Pachacuteka v polovici 15. storočia. Inkovia Cusco prirovnávali k pume, ktorú uctievali ako posvätné zviera. Plán mesta bol navrhnutý tak, aby pripomínal tvar tela pumy. Jeho hlavou sa stalo obradné centrum Sacsayhuaman, ktoré nechal Inka prebudovať na opevnené útočisko pri napadnutí mesta. V časoch najväčšieho rozkvetu sa počet obyvateľov tohto mesta pohyboval okolo 200 000. Expanzia centra Inkskej ríše skončila v roku 1533, keď mesto obsadili španielski dobyvatelia a postavili si svoje koloniálne paláce na základoch inkskych budov. Mesto Cusco stratilo svoj význam po tom, ako bolo centrum novej ríše presunuté do novozaloženej Limy. V súčasnosti je Cusco zaradené do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Je hlavným mestom rovnomenného departmentu a žije tu asi 340 000 obyvateľov.
Medzi zážitky patrí návšteva miestnej tržnice. Je tu množstvo stánkov ponúkajúcich čerstvé, pred vami urobené, neriedené ovocné šťavy (prípadne zmiešané s mliekom) vo veľmi dobrej cene. Do ruky vám najprv vtisnú nápojový lístok formátu A4 husto popísaný kombináciami toho najrozličnejšieho ovocia. Nedá sa povedať, že je to peruánska špecialita. Čerstvé šťavy ponúkajú vo všetkých latinskoamerických krajinách rozložených okolo rovníka a hriech je neochutnať. Zároveň je to trochu aj riziko, v Ekvádore som ich dopriaval dennodenne a domov som si priniesol v črevách giardiu.
Na tržnici ponúkajú aj lacné a chutné miestne jedlá. V stánku pracuje jedna, dve ženy, pred stánkom sú obyčajné lavice aj v troch radoch za sebou, konzumenti tu sedia ako v školskej triede.
Odporúčali nám, aby sme zašli na vystúpenie akéhosi folklórneho súboru v miestnej obdobe nášho domu kultúry, ale akosi nám nevyšiel čas. A to bolo dobre! Lebo ozajstný folklór sa nečakane začal odohrávať na uliciach Cusca. Začalo to nevinne akousi procesiou pri kostole Iglesia de Santa Teresa. Už tu sa medzi sviatočne poobliekanými účastníkmi vyskytli aj jedinci v rozmanitých maskách, to všetko za sprievodu hlučnej dychovej hudby.
video – procesia: https://youtu.be/aTkX0Czer7s
Na pravý karneval sme však naďabili na ulici Calle Santa Clara. Nekonečný, takmer trojhodinový prúd tanečníkov smeroval od mestskej tržnice do centra sa zabáčal do ulice Calle Granada. Kostýmy tanečníčok hýrili farbami, flitrami, ale ani chlapi za nimi nezaostávali. Výzor viacerých mužov navodzoval k myšlienke, že hocaký hollywoodsky režisér by ich mohol priamo a bez castingu angažovať do nejakého mafiánskeho filmu odohrávajúceho sa v časoch Al Caponeho. Niektorí z tanečníkov mali so sebou aj makety samopalov!
Všetko to sprevádzala hlučná hudba, pričom každú tanečnú skupinu sprevádzal vlastný orchester, čo v konečnom dôsledku spôsobovalo kakofóniu zvukov navzájom sa prehlušujúcich dychových kapiel. Akási tanečná skupina (profesiou asi požiarnici) počas tancovania špeciálnym zariadením umiestneným na prilbách na hlave vrhali do priestoru ohňové plamene.
Na chodníkoch sa tiesnilo množstvo divákov, nebolo ľahké sa pomedzi nich pretlačiť, čo sa ukázal byť problém, keď po dvojhodinovom sledovaní karnevalu, fotení a filmovaní sa zrazu ozval močový mechúr…
videá:
Ale nielen zábava vládla v uliciach Cusca. Pri tržnici akýsi šarlatán v stánku s ľudskou kostrou predával vlastnoručne vyrobené lieky na zväčšenú prostatu a o kúsok ďalej mával palestínskou vlajkou osamelý demonštrant, ktorý mal na hrudi zavesený kartón s nápisom:
Wall street je nepriateľ, nie Rusko!
Odsudzujeme Wall Street ako propagátora globálneho obchodovania s drogami.
Trochu paradoxný nápis, v krajine, kde v obchodoch legálne kúpite sušené listy koky, prípadne z nej vyrobený porciovaný čaj, či cukríky obohatené kokou.
Zdroj fotografií: autor textu
(všetky obrázky sa po kliknutí na ne zväčšia)
Celá debata | RSS tejto debaty