Ostrov nádejí – 2. pokračovanie

 

3. júl 2009

Dvadsaťdva metrov dlhá športová jachta Polar bear s dvomi slovenskými členmi expedície – Pavlom Fabianom a Rastislavom Horňákom zakotvila pri brehoch arktického ostrova ostrova Jan Mayen. Ostrov je neobývaný a nevedie naň žiadna letecká ani lodná linka. O dva dni neskôr v popoludňajších hodinách obaja Slováci vystúpili na vrchol Beerenbergu – najsevernejšej aktívnej, večne zaľadnenej sopky na svete a rozvinuli slovenskú štátnu vlajku. Stali sa tak prvými Slovákmi, ktorý na sopku vystúpili a predstaviteľmi len piateho národa na svete, ktorému sa to podarilo.

 

Potiaľto je všetko, čo ste čítali pravda pravdúca.

Ak budete čítať ďalej, text bude čím ďalej, tým menej pravdivý:

 

Po rozvinutí štátnej vlajky obaja Slováci za silného skučania vetra v mene slovenskej vlády slávnostne vyhlásili zvrchovanosť nad ostrovom a tento akt zdokumentovali na zvukové a obrazové médiá.

 

Toto už celkom pravda nie je. Obaja návštevníci ostrova to síce mali v pláne urobiť, pretože Slovensko, ako nástupnícky štát po Rakúsko-Uhorsku a všetkých formách Česko-Slovenska má aspoň teoretický nárok na časť ostrova. Vyplýva to zo skutočnosti, že rakúsko-uhorskej polárnej výprave z roku 1882/1883,  ktorej účastníkom bol navyše aj Bratislavčan August Gratzl, sa podarilo ako prvej ostrov osídliť a prezimovať na ňom (členovia výpravy tam žili takmer rok).

Zoznam členov rakúsko-uhorskej expedície 1882/83 na ostrov Jan Mayen. Piaty v poradí je Bratislavčan, či skôr Prešpurák, v tom čase 27-ročný August Gratzl

Zoznam členov rakúsko-uhorskej expedície 1882/83 na ostrov Jan Mayen. Piaty v poradí je Bratislavčan, či skôr Prešpurák, v tom čase 27-ročný August Gratzl

 

Jedným z významných argumentov, ktorým sa zvykne operovať pri zdôvodňovaní nároku na územie považované za terra nullius[1], je skutočnosť, že na tomto území zástupca nárokujúceho si štátu vztýčil štátnu zástavu a formálne vyhlásil územie novej krajiny za súčasť materskej krajiny. Dôležitým dôkazom oprávnenosti, ak ide o neobývané územie, je zriadenie stanice, sídla, osady… V prípade arktických krajín, a konkrétne v prípade ostrova Jan Mayen, sa za argument považuje aj prvé zotrvanie na území počas polárnej noci – teda prvé prezimovanie. Na základe tohto by si Slovensko mohlo robiť na časť ostrova nárok.

Pavol Fabian sa pred cestou na ostrov obrátil listom na ministra zahraničných vecí SR so žiadosťou o poverenie vyhlásiť ostrov Jan Mayen za súčasť slovenského štátneho územia. Minister však takúto možnosť odmietol (viď. kópia listu). Fakt je, že ostrov Jan Mayen v roku 1922 anektovalo Nórsko a patrí mu dodnes, čo zabezpečuje štrnásťčlenná vojenská posádka na ostrove. Anexia však nie je ten najsprávnejší spôsob nadobudnutia územia. Slovensko by si ostrov mohlo nárokovať právne čistejším spôsobom…

 

Nasledujúci text bude teda už len čistá fikcia.

Bude o tom, čo by sa následne udialo, keby minister zahraničných vecí túto skvelú možnosť tak ľahkovážne neodmietol.

 

[1] „Ničia zem“, neosídlená…

 

Publikácia Cisárskej akadémie vied o rakúsko-uhorskej polárnej expedícii na ostrov Jan Mayen (1882/83)

Publikácia Cisárskej akadémie vied o rakúsko-uhorskej polárnej expedícii na ostrov Jan Mayen (1882/83)

 

List ministra zahraničných vecí SR Miroslava Lajčáka, v ktorom vysvetľuje dôvody, na základe ktorých sa domnieva, že Slovensko si nemôže uplatňovať nároky na ostrov.

List ministra zahraničných vecí SR Miroslava Lajčáka, v ktorom vysvetľuje dôvody, na základe ktorých sa domnieva, že Slovensko si nemôže uplatňovať nároky na ostrov.

 

 

Komunistické jablká

15.04.2025

V sobotu, cestou na pomaturitné stretnutie na Morave som sa zastavil v holíčskom Lídli. Chcel som si kúpiť dačo pod zub. Prechádzal som okolo regálov s ovocím a začul som ako cca 35-ročná dáma hovorí svojmu druhovi: „To sú hnusné komunistické jablká! Neber ich!“ Zarazilo ma to! Komunistické jablká, taký výraz som ešte nikdy nepočul. Čo k nemu tú mladú dámu [...]

Svinská AI!

14.04.2025

Počas víkendu som sa zúčastnil pomaturitného stretnutia po mnoho, mnoho rokoch. Okrúhle číslo. Zábava bola vynikajúca. Poniektorí/é sme vydržali až do tretej do rána. Dosť sa popilo… Ráno som sa zobudil v hoteli a nebolo mi úplne najlepšie. Predsa len, trochu sme to asi prehnali. Už nám to v tomto veku veru nespaľuje tak, ako keď sme boli maturitnými študentíkmi. [...]

Krátka správa o ceste vlakom

03.04.2025

Predvčerom som cestoval osobákom z Bratislavy do Kútov. Vďaka tomu som získal dva nové poznatky. V prvom rade som bol zvedavý, či vlak zastane v Plaveckom Štvrtku, v obci s najnovším ohniskom nákazy slintačky a krívačky. Farma je od železničnej stanice vzdialená vzdušnou čiarou presne kilometer. Vlak zastal. Ľudia v pohode nastúpili aj vystúpili. Na staničnej budove [...]

vlak, stanica, rýchlik

V Bratislave zrazil vlak dve osoby, žena zomrela, muž zo zraneniami ušiel

19.04.2025 18:58

Podľa doterajších informácií vošli obaja do jazdnej dráhy rýchliku.

24m trolejbus, megatrolejbus, dopravný podnik Bratislava, MHD

Z bratislavskej dopravnej tepny bude jednosmerka, mesto rozkope aj Prievozskú

19.04.2025 18:37

Oprava vozovky bus pruhu na Prievozskej ulici sa má týkať úseku od ulice Mlynské nivy po Bajkalskú ulicu v smere na Gagarinovu.

India, budova, zrútenie

Pri páde poschodovej obytnej budovy zahynulo v Indii 11 ľudí

19.04.2025 17:14

Záchranári z trosiek vytiahli 11 živých osôb.

SR Trenčín autobusová stanica rekonštrukcia TNX

Zákazka na 10 rokov za pol miliardy eur. Trenčín autobusového dopravcu nenašiel

19.04.2025 15:43

Kraj vyhlási v najbližších týždňoch nové verejné obstarávanie.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 678
Celková čítanosť: 2451789x
Priemerná čítanosť článkov: 3616x

Autor blogu

Kategórie

Archív