Limu založil v roku 1535 španielsky dobyvateľ Francisco Pizarro. Rozkladá sa v údolí troch riek a to Chillon, Rímac a Lurin. V roku 1551 tu založili najstaršiu univerzitu v Latinskej Amerike a v roku 1563 divadlo. V roku 1821, keď bolo vyhlásené nezávislé Peru, sa Lima stala hlavným mestom krajiny. Historické centrum mesta v roku 1988 zapísali na zoznam kultúrneho dedičstva UNESCO.
Počet obyvateľov hlavného mesta Peru rýchlo vzrástol na súčasných viac ako sedem miliónov ľudí, čo je tretina peruánskej populácie.
Už počas prvých metrov prechádzky krásnym koloniálnym centrom peruánskej metropoly pochopíte, prečo sa Lime hovorí aj mesto balkónov. Sú ich tu stovky a niektoré z nich sú naozaj umelecké vyrezávané skvosty.
video pristátie v Lime: https://youtu.be/soG00XNkWhI
Námestie Plaza de Armas je pomníkom koloniálneho obdobia. Paláce ho obklopujú zo všetkých strán. Medzi najvýznamnejšie z nich patria mestská radnica Cabildo, Arcibiskupský palác s vyrezávanými drevenými balkónmi, Palacio Gobierno – prezidentský palác stojaci na mieste pôvodného sídla Francisca Pizarra a katedrála, ktorú niekoľkokrát zničilo zemetrasenie.
Juhozápadným smerom po ulici Jirón de la Union, na ktorej sme bývali v hoteli Inca path sa dostanete na námestie Plaza San Martin, pomenované podľa zakladateľa Peru. Nachádza sa tu Teatro Colon a Gran hotel Bolívar. Hotel navrhol známy peruánsky architekt Rafael Marquina. Dokončili ho v roku 1924 a bol prvým veľkým moderným hotelom postaveným v Lime. Môžete sa ísť doňho pozrieť aj keď tam nebývate. Hotel Bolívar bol vyhlásený za národnú pamiatku Najvyššou rezolúciou č. 2900 z 28. decembra 1972.
video: https://youtu.be/m9uA4KTP8Qk
Zážitkom je aj návšteva peruánskej Národnej banky. Výhodou je, že sa tu neplatí vstupné a dostanete sa aj do podzemného trezoru chráneného mohutnými kovovými dverami, presne takými, aké vidíte vo všetkých tých kriminálkach, v ktorých chcú zločinci získať bohatstvo vylúpením bankového trezora či už pomocou výbušniny alebo pomocou číselného kódu odpočutého fonendoskopom priloženým k zložitému mechanizmu uzatvárajúcemu mohutné dvere trezora.
V trezorovej miestnosti sa nachádza množstvo historických zlatých predmetov. Na prízemí, teda nad trezorom v štýlovej bývalej odbavovacej bankovej hale si možno pozrieť zas výstavku ľudovoumeleckých predmetov a ľudového odevu.
video: https://youtu.be/73GqxmI4vos
Zdroj fotografií: autor textu
(všetky obrázky sa po kliknutí na ne zväčšia)
Celá debata | RSS tejto debaty