Latinskoamerické čriepky – 11. časť

Kúsok nad Cuscom sa nachádza Sacsayhuaman – bývalé obradné centrum mesta Cusca, neskôr inkská pevnosť, ktorá strážila mesto a pri povstaní Manco Capaca II. proti Španielom v roku 1536, kedy takmer došlo k porážke conquistadorov sa stala jeho základňou. Do dnešných dní sa zachovali tri obrovské obranné kľukaté hradby vysoké až 20 metrov. (jeden z kamenných blokov váži vyše 300 ton) a niekoľko základov rôznych stavieb.

Presne na tomto mieste sme sa zúčastnili domorodého obradu počas ktorého nám miestny šaman údajne zabezpečil dlhý a pokojný život. Posvätil nám aj chakany, ktoré sme si kúpili od predavača suvenírov, ktorý sa premiestňoval operatívne po Sascayhuamane a všetok tovar vláčil so sebou.

čakana

Chakana (čakana) je tradičný symbol a prívesok Inkov. Niekedy sa tomuto symbolu hovorí aj Inkský kríž alebo kríž Inkov. Často sa mu hovorí tiež kríž Ánd alebo Andský kríž. Andské kríže slúžia ako ochrana a na čistenie biopoľa. Kríž má dvanásť vrcholov. Je to mocný symbol, ktorý je hlboko spätý so starými andskými kultúrami. Nielen z kultúrou Tiahuanaco. Vraví sa, že tento symbol má už viac ako 4 000 ročnú históriu a môžeme ho nájsť na posvätných miestach a starobylých centrách v Bolívii, Ekvádore, Argentíne a Čile. Má viacero významov.

Čakana reprezentuje súhvezdie Južného kríža, ktoré napríklad Inkovia považovali za centrum vesmíru. Pri pohľade na nočnú oblohu toto súhvezdie slúžilo ako sprievodca nebesami.

Keď si kríž rozdelíme na štvrtiny, ukazujú sa nám v každom rohu tri stupne (schodíky). Každý z troch stupňov označuje jeden z troch svetov v systéme viery predkolumbovských civilizácii. Spodný stupeň reprezentuje Uku Pacha (podzemný svet), následne Kay Pacha (pozemská ríša) a na vrchole je Hanan Pacha (vyššia ríša bohov). Stupne druhej štvrtiny predstavujú hada, pumu a kondora, čo korešponduje s predošlou štvrtinou. Tretia štvrtina hovorí o akýchsi „prikázaniach“ Inkov: nepokradneš, nebudeš klamať, nebudeš lenivý. Posledný kvadrant ukazuje základné princípy človeka: láska a dobré správanie, vedomosti a práca.

Rovnako symetrická geometria čakany odráža astronomické pozorovania Inkov. Predstavuje harmonickú rovnováhu medzi protikladnými silami ako muž-žena, nebo-zem, deň-noc, slnko-mesiac,…

Predkolumbovské civilizácie využívali tento kríž ako solárny kalendár. Vieme tu identifikovať štyri prírodné fenomény počas roka – dve rovnodennosti a dva slnovraty.

Sacsayhuaman

Sacsayhuaman

Sacsayhuaman

Sacsayhuaman

Sacsayhuaman

Sacsayhuaman

Sacsayhuaman

Sacsayhuaman

Sacsayhuaman

Sacsayhuaman

Sacsayhuaman

Posvätné údolie Inkov alebo Valle Sagrado je údolie rieky Urubamba, ktoré leží 15 km od Cusca, približne o 600 metrov nižšie.

Pisac – dominantou mestečka je rozľahlá citadela umiestnená na svahu nad kaňonom rieky Urubamba s množstvom terás, schodísk a akvaduktov, ktoré slúžili na zavlažovanie plodín na terasovitých záhradách a poličkách. Skala tvorí prírodný amfiteáter, v ktorom stoja kamenné stavby do polkruhu v niekoľkých radoch nad sebou. V hornej časti ruín sa nachádza monumentálny Chrám slnka.

Pisac

Pisac

Pisac

Pisac

Pisac

Pisac

Pisac

Pisac

Pisac

Pisac

Pisac

Pisac

Pisac

Pisac

Zdroj fotografií: autor textu

(všetky fotky sa po kliknutí na ne zväčšia)

Latinskoamerické čriepky – 12. časť

09.01.2025

Ollantaytambo – mesto a pevnosť ležia v nadmorskej výške 2 800 metrov na strategickom mieste v úrodnom údolí rieky Urubamba s vrstvami naplavenej pôdy a bohatým zdrojom vody. Postavili ho Inkovia ako svoje správne centrum. Plán mesta pripomína klas kukurice. Podľa legendy mesto dostalo svoje meno po hrdinskom generálovi Ollantayovi, ktorý sa postavil na odpor veľkému [...]

Latinskoamerické čriepky – 10. časť

07.01.2025

Cusco ležiace na juhu peruánskych Ánd bolo založené podľa legendy v 12. storočí prvým z Inkov Manco Capacom ako hlavné mesto ríše Inkov (ktorí ho nazývali pupkom sveta), i keď táto oblasť mala svoje osídlenie už aj dávno predtým. V predkolumbovských časoch sa Cusco stalo politickým a náboženským centrom najväčšej ríše západnej pologule. V Hornom Cuscu sa usadil [...]

Latinskoamerické čriepky – 9. časť

06.01.2025

Limu založil v roku 1535 španielsky dobyvateľ Francisco Pizarro. Rozkladá sa v údolí troch riek a to Chillon, Rímac a Lurin. V roku 1551 tu založili najstaršiu univerzitu v Latinskej Amerike a v roku 1563 divadlo. V roku 1821, keď bolo vyhlásené nezávislé Peru, sa Lima stala hlavným mestom krajiny. Historické centrum mesta v roku 1988 zapísali na zoznam kultúrneho [...]

šimkovičová

Šimkovičová zrušila bezplatné vstupy do múzeí a galérií

09.01.2025 16:55

Rezort argumentuje optimalizáciou nákladov.

Péter Magyar

Líder maďarskej opozície chce pevne udržať krajinu v EÚ a NATO. S Ruskom chce mať pragmatické vzťahy

09.01.2025 16:37

Magyar tiež povedal, že TISZA by urobila kroky pre pripojenie Maďarska k Európskej prokuratúre (EPPO).

Tiraspol, socha Lenina, Podnestersko

Doma 16 stupňov, elektrina na prídel a smrť otrávením. Moskva odpojila Podnestersko, miestni však vinia Moldavsko

09.01.2025 16:30

Podnestersko bolo desaťročia zvyknuté na prakticky bezplatné energie z Ruska. Teraz ľuďom odporučili zbierať drevo v lesoch.

Jaroslav Niňaj

Matovičovci podali podnet na šéfa SNG Niňaja: Ako konateľ figuruje v troch firmách

09.01.2025 16:14

Podľa hnutia si Niňaj po svojom vymenovaní nesplnil dve zákonné povinnosti a hovoria o jeho nekompetentnosti viesť takúto významnú inštitúciu.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 653
Celková čítanosť: 2355006x
Priemerná čítanosť článkov: 3606x

Autor blogu

Kategórie

Archív