Machu Picchu (kečuánsky Starý vrch) sú ruiny predkolumbovského inkského kultového mesta v peruánskych Andách. Nachádza sa v horskom sedle 400 metrov nad riekou Urubamba v nadmorskej výške 2 330 metrov asi 70 kilometrov severozápadne od Cusca. Predpokladá sa, že Machu Picchu dal postaviť Pachacutek Yupanqui okolo rokov 1460 – 1470.
Ruiny objavil 24. júla 1911 americký archeológ z Yaleovej univerzity Hiram Bingham. Ten sa domnieval, že našiel pozostatky bájneho mesta Vilcabamba. Dňa 7. júla 2007 bolo Machu Picchu zaradené medzi nových sedem divov sveta.
Peru sa dlho usilovalo o vrátenie približne 4 000 artefaktov vrátane múmií, keramiky a kostí, ktoré Bingham odviezol z Machu Picchu. 14. septembra 2007 bola uzavretá dohoda medzi Yaleovou univerzitou a peruánskou vládou o návrate týchto predmetov. 12. apríla 2008 však peruánska vláda uviedla, že revidovala svoje predchádzajúce odhady zo 4 000 na 40 000 kusov odvezených artefaktov. 9. novembra 2008 uviedol denník El Peruano, že minister spravodlivosti hodlá poveriť prokuratúru, aby začala s Yaleovou univerzitou konanie ohľadom navrátenia 1 000 artefaktov z pevnosti Machu Picchu. Obe strany sa síce v roku 2008 dohodli, že univerzita artefakty vráti, ale rokovania stroskotali na počte predmetov, ktoré peruánska vláda žiada vydať.
Video: https://youtu.be/J5S4yRBVL-o
Mesto Machu Picchu nemalo administratívnu, vojenskú ani obchodnú dôležitosť. Prečo Inkovia mesto postavili nikto nevie. Historici sa domnievajú, že chceli byť bližšie k svojmu božstvu – slnku a že v meste žili najkrajšie ženy. Dokazuje to podľa ich názoru i 136 kostier, najmä žien, ktoré na mieste našli americkí archeológovia. Možno išlo o „slnečné panny“, špeciálne vybrané pre slnečné rituály. O veľkom význame uctievania slnka svedčí Intihuatana (kečuánsky „miesto, kde je pripútané slnko“). Tento zvláštne tvarovaný kamenný „oltár“ slúžil možno ako astronomické observatórium. Nikde na svete sa nenachádza podobný komplex, ale predpokladá sa, že sa tu vykonávali dôležité prepočty slnečných fáz. Astronomické pozorovania sa pravdepodobne vykonávali i zo Slnečnej veže. Je to budova v tvare podkovy a má okno, do ktorého padali slnečné lúče v čase zimného slnovratu. Na kult Slnka poukazuje tiež Chrám troch okien, v ktorého strede sa nachádza vzpriamený kameň, ktorý má vzťah k usporiadaniu okien. Chrám slnka je pyramídová stavba, najkrajšia z tunajších kamenných výtvorov. Machu Picchu bol veľkolepý komplex so záhradami, terasami, kultovými budovami a palácmi. Boli tu vodné kanály, studne, kúpele a pestovala sa kukurica, zemiaky a zelenina. Terasy založené na rôznych rovinách boli navzájom prepojené systémom schodísk. Nad ruinami sa týči mohutná hora Huayna Picchu (Mladý vrch). Na jej vrchole sa nachádza rozvalina strážnej budovy s niekoľkými terasami. Výstup sem trvá asi hodinu.
V ponuke návštevného centra je viacero možných prehliadkových okruhov. Je ťažké si vybrať, pretože žiaden neobsahuje všetky atrakcie.
Po príchode sme absolvovali takmer trojhodinovú prehliadku uličiek a chodieb jedného zo siedmich novodobých divov sveta so sprievodcom. Naša vstupenka sa žiaľ nevzťahovala na výstup na horu Huayna Picchu týčiacu sa nad ruinami mesta.
Machu Picchu je veľmi magické miesto. Ťažko to slovami opísať. Treba to zažiť. Stratené mesto sa nachádza vysoko v horách, okolo vás sa týčia ďalšie končiare a celé je to zahalené do tajomnej rannej hmly. Keď sa cez ňu prederú prvé lúče slnka má človek chuť povedať wauuu, aj keď vie, že po slovensky má povedať fíha. Tie pohľady vám vezmú dych a len nemo hľadíte na tú magickú nádheru.
Z Aguas Calientes sa vraciame do Ollantaytambo vlakom. Každý vagón zaopatrený veľkými oknami, aby vizuálny zážitok bol čo najlepší, má svojho uniformovaného sprievodcu. V staničnej budove ešte pred nástupom do vlaku si každý sprievodca držiac v rukách vysoko nad hlavou tabuľu s číslom vagóna zhromažďuje tých svojich pasažierov, ktorých potom dovedie k ich vagónu. Na nástup do vagónu sa pristavujú osobitné schodíky. Počas celej cesty vám sprievodca ponúka najrozličnejšie občerstvenie, ktoré ale nie je v cene cestovného lístka.
Zdroj fotografií: autor textu
(všetky fotky sa po kliknutí na ne zväčšia)
Celá debata | RSS tejto debaty