Latinskoamerické čriepky- 18. časť

Norte Grande (Ďaleký Sever) – je tvorené dvoma najsevernejšími regiónmi Čile – Tarapaca a Antofagasta. Väčšinu jeho územia pokrýva púšť Atacama (132 000 km2). Toto na prvý pohľad nehostinné územie získané vo vojne s Bolíviou (1879-1783) ukrýva obrovské ložiská nerastného bohatstva. Vďaka ťažiarskemu priemyslu tu rastú nové mestá. Pri tichomorskom pobreží sú to „plážové“ mestá Iquique a Arica. Na hranici s Bolíviou sa nachádza vysoko položená náhorná planina Altiplano s národným parkom Lauca.

Budovy Budovy hraničného prechod medzi Bolíviou a Čile sú nadbytočne rozložité. Okrem nás tu niet žiadnych iných cestujúcich. Asfaltová cesta cez priesmyk je čerstvo opravená, pokrytá kvalitným asfaltom.

hraničný prechod medzi Bolíviou a Čile

hraničný prechod medzi Bolíviou a Čile

Údajne však dlho kvalitná nevydrží. Po tejto spojnici oboch krajín nepretržite prúdia kolóny ťažkých kamiónov, ktoré dávajú asfaltu spolu s divokými prírodnými podmienkami riadne zabrať.

O kúsok nižšie pod hraničným prechodom je luxusné odpočívadlo. Teda luxusné v tom zmysle, že ak si sadnete na nachystané lavice, pred vami sa otvorí pohľad na úžasnú krajinu s množstvom zvierat. Vôbec neprekáža, že tu nie je nijaký stánok s občerstvením, či motorest. Vlastne – chvalabohu, že tu nie je. Oproti cez cestu je označený chodník smerujúci k hniezdam viskáč. Napriek mojej skepse sme ich predsa len niekoľko mohli pozorovať z bezprostrednej blízkosti.

Národný park Lauca sa rozkladá na 138 000 hektároch Altiplana v nadmorskej výške medzi 3 000 až 6 300 metrami. Táto biosférická rezervácia je veľmi bohatá na vzácnu flóru a faunu. Napríklad v Las Cuevas je možné pozorovať skrotené stáda vikuní. Žije tu vzácny kondor,  viskača – „dlhodvostý králik“ podobný činčile a viac ako 150 druhov vtákov (vrátane nandu a ďalších vzácnych druhov). Na pastvinách sa pasú lamy a alpaky. Okrem trávnatej pampy sa tu stretávame aj s vyprahnutou krajinou posiatou kaktusmi.

viskača

viskača

video:

https://youtu.be/7OxZMCv_x-w

https://youtu.be/XgvlwMzJyYw

https://youtu.be/jzBRCiR3oqA

Parinacota je fotogenický vulkán s bielym vrcholcom zrkadliacim sa v lagúne Chungara. Zároveň je to rovnomenná poloopustená dedinka, pozoruhodná nástennými maľbami v miestnom kostole. Autorom je maliar z tzv. Cusquenskej maliarskej školy a maľby pripomínajú surrealistické výjavy z diela Hieronyma Boscha. Vojaci vedúci Ježiša ku krížu majú podoby Španielov. Nad dedinou sa týči Cerro Guane Guane (5 096 metrov) s výhľadom na celý národný park.

dedinka Parinacota

dedinka Parinacota

dedinka Parinacota

dedinka Parinacota

dedinka Parinacota

dedinka Parinacota

dedinka Parinacota

dedinka Parinacota

Lago Chungara

Lago Chungara je jedno z najvyššie položených jazier na svete. Nachádza sa v nadmorskej výške 4 500 metrov na úpätí spiacej sopky Parinacota (6 350 metrov) a celú nádhernú panorámu dopĺňa druhý biely vrchol Pomerape (6 282 metrov). Žijú tu plameniaky, andské čajky, lysky a iné. Na jazere Chungara vybudovali systém vodných kanálov pre hydroelektráreň zásobujúcu Aricu. V súčasnosti sa nepoužíva, avšak prostredie z hľadiska ekologického tým utrpelo. Ďalšou hrozbou pre Laucu sú aktivity určitých spoločností, ktoré chcú v západnej časti parku začať hľadať zlato.

Putre je dedina indiánov kmeňa Aymara. Nachádza sa pred bránou národného parku Lauca na náhornej plošine v nadmorskej výške 3 500 metrov. Založili ju v šestnástom storočí Španieli a na mnohých budovách sa zachovali prvky koloniálneho štýlu. Na terasovitých pastvinách obklopujúcich dedinu chovajú miestni pastieri ovce a lamy. Pestuje sa tu lucerna a oregáno. Najlepšie oregáno na svete pochádza vraj práve z tejto dediny.

Putre

Putre

Zdroj fotografí: autor textu

(všetky fotografie sa po kliknutí na ne zväčšia)

Komunistické jablká

15.04.2025

V sobotu, cestou na pomaturitné stretnutie na Morave som sa zastavil v holíčskom Lídli. Chcel som si kúpiť dačo pod zub. Prechádzal som okolo regálov s ovocím a začul som ako cca 35-ročná dáma hovorí svojmu druhovi: „To sú hnusné komunistické jablká! Neber ich!“ Zarazilo ma to! Komunistické jablká, taký výraz som ešte nikdy nepočul. Čo k nemu tú mladú dámu [...]

Svinská AI!

14.04.2025

Počas víkendu som sa zúčastnil pomaturitného stretnutia po mnoho, mnoho rokoch. Okrúhle číslo. Zábava bola vynikajúca. Poniektorí/é sme vydržali až do tretej do rána. Dosť sa popilo… Ráno som sa zobudil v hoteli a nebolo mi úplne najlepšie. Predsa len, trochu sme to asi prehnali. Už nám to v tomto veku veru nespaľuje tak, ako keď sme boli maturitnými študentíkmi. [...]

Krátka správa o ceste vlakom

03.04.2025

Predvčerom som cestoval osobákom z Bratislavy do Kútov. Vďaka tomu som získal dva nové poznatky. V prvom rade som bol zvedavý, či vlak zastane v Plaveckom Štvrtku, v obci s najnovším ohniskom nákazy slintačky a krívačky. Farma je od železničnej stanice vzdialená vzdušnou čiarou presne kilometer. Vlak zastal. Ľudia v pohode nastúpili aj vystúpili. Na staničnej budove [...]

Mark Carney

Premiér Carney sa Trumpa nebojí. Kanadu si neprivlastníte, budeme sa brániť, odkázal mu

18.04.2025 21:59

Podľa premiéra Kanaďania teraz v dôsledku Trumpovej politiky stoja pred najväčšou krízou, akú doteraz zažili.

Brown Bear / Medveď /

Muža pri lyžiarskom stredisku Králiky napadol medveď. S otvorenou ranou stehna ho previezli do nemocnice

18.04.2025 21:21

Informovalo o tom Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby.

Robert F. Kennedy

Na Trumpov príkaz zverejnili 10-tisíc strán dokumentov o atentáte na senátora Kennedyho

18.04.2025 21:01

Robert Francis Kennedy bol jedným z dvoch mladších bratov prezidenta USA Johna F. Kennedyho.

Záplavy / Potopa / Floods /

Extrémne počasie si v Taliansku a Francúzsku vyžiadalo najmenej štyri obete

18.04.2025 19:41

Lejaky i husté sneženie od štvrtka sužovalo časti Talianska, Francúzska a Švajčiarska.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 678
Celková čítanosť: 2451431x
Priemerná čítanosť článkov: 3616x

Autor blogu

Kategórie

Archív