Norte Grande (Ďaleký Sever) – je tvorené dvoma najsevernejšími regiónmi Čile – Tarapaca a Antofagasta. Väčšinu jeho územia pokrýva púšť Atacama (132 000 km2). Toto na prvý pohľad nehostinné územie získané vo vojne s Bolíviou (1879-1783) ukrýva obrovské ložiská nerastného bohatstva. Vďaka ťažiarskemu priemyslu tu rastú nové mestá. Pri tichomorskom pobreží sú to „plážové“ mestá Iquique a Arica. Na hranici s Bolíviou sa nachádza vysoko položená náhorná planina Altiplano s národným parkom Lauca.
Budovy Budovy hraničného prechod medzi Bolíviou a Čile sú nadbytočne rozložité. Okrem nás tu niet žiadnych iných cestujúcich. Asfaltová cesta cez priesmyk je čerstvo opravená, pokrytá kvalitným asfaltom.
Údajne však dlho kvalitná nevydrží. Po tejto spojnici oboch krajín nepretržite prúdia kolóny ťažkých kamiónov, ktoré dávajú asfaltu spolu s divokými prírodnými podmienkami riadne zabrať.
O kúsok nižšie pod hraničným prechodom je luxusné odpočívadlo. Teda luxusné v tom zmysle, že ak si sadnete na nachystané lavice, pred vami sa otvorí pohľad na úžasnú krajinu s množstvom zvierat. Vôbec neprekáža, že tu nie je nijaký stánok s občerstvením, či motorest. Vlastne – chvalabohu, že tu nie je. Oproti cez cestu je označený chodník smerujúci k hniezdam viskáč. Napriek mojej skepse sme ich predsa len niekoľko mohli pozorovať z bezprostrednej blízkosti.
Národný park Lauca sa rozkladá na 138 000 hektároch Altiplana v nadmorskej výške medzi 3 000 až 6 300 metrami. Táto biosférická rezervácia je veľmi bohatá na vzácnu flóru a faunu. Napríklad v Las Cuevas je možné pozorovať skrotené stáda vikuní. Žije tu vzácny kondor, viskača – „dlhodvostý králik“ podobný činčile a viac ako 150 druhov vtákov (vrátane nandu a ďalších vzácnych druhov). Na pastvinách sa pasú lamy a alpaky. Okrem trávnatej pampy sa tu stretávame aj s vyprahnutou krajinou posiatou kaktusmi.
video:
Parinacota je fotogenický vulkán s bielym vrcholcom zrkadliacim sa v lagúne Chungara. Zároveň je to rovnomenná poloopustená dedinka, pozoruhodná nástennými maľbami v miestnom kostole. Autorom je maliar z tzv. Cusquenskej maliarskej školy a maľby pripomínajú surrealistické výjavy z diela Hieronyma Boscha. Vojaci vedúci Ježiša ku krížu majú podoby Španielov. Nad dedinou sa týči Cerro Guane Guane (5 096 metrov) s výhľadom na celý národný park.
Lago Chungara je jedno z najvyššie položených jazier na svete. Nachádza sa v nadmorskej výške 4 500 metrov na úpätí spiacej sopky Parinacota (6 350 metrov) a celú nádhernú panorámu dopĺňa druhý biely vrchol Pomerape (6 282 metrov). Žijú tu plameniaky, andské čajky, lysky a iné. Na jazere Chungara vybudovali systém vodných kanálov pre hydroelektráreň zásobujúcu Aricu. V súčasnosti sa nepoužíva, avšak prostredie z hľadiska ekologického tým utrpelo. Ďalšou hrozbou pre Laucu sú aktivity určitých spoločností, ktoré chcú v západnej časti parku začať hľadať zlato.
Putre je dedina indiánov kmeňa Aymara. Nachádza sa pred bránou národného parku Lauca na náhornej plošine v nadmorskej výške 3 500 metrov. Založili ju v šestnástom storočí Španieli a na mnohých budovách sa zachovali prvky koloniálneho štýlu. Na terasovitých pastvinách obklopujúcich dedinu chovajú miestni pastieri ovce a lamy. Pestuje sa tu lucerna a oregáno. Najlepšie oregáno na svete pochádza vraj práve z tejto dediny.
Zdroj fotografí: autor textu
(všetky fotografie sa po kliknutí na ne zväčšia)
Celá debata | RSS tejto debaty