Prístavné mesto Arica s takmer 200 000 obyvateľmi je hlavným mestom najsevernejšieho regiónu Čile. Čiľania mu prisúdili prívlastok „mesto večnej jari“. Arica bývala už predinkských časoch križovatkou obchodných ciest. Po príchode Španielov v šestnástom storočí sa stala významným prístavom pre vývoz striebra z Potosí. Len 18 kilometrov delí Aricu od hranice s Peru, ktorého súčasťou bolo mesto až do roku 1880, kedy bol región vo vojne o Pacifik násilne pripojený k Čile. Arica si dodnes uchovala význam obchodného strediska a navyše sa stala vyhľadávaným turistickým letoviskom. Práve upravené pláže (piesočná pláž Chinchorro dosahuje až k 18 kilometrov vzdialenej peruánskej hranici) a v lete príjemná teplá klíma sú jedným z hlavných lákadiel tohto mesta. Dažďové zrážky sú v Arice veľmi výnimočné. Do roku 1973 tu štyristo rokov nepršalo. Priemerný ročný úhrn zrážok je 0,8 milimetra, z čoho vyplýva, že Arica je jedným z najsuchších miest na svete.
Z mora sa dvíha 110 metrov vysoký kopec El Morro de Arica odkiaľ je výhľad na mesto, Tichý oceán i púšť Atacama. Nachádza sa tu tiež múzeum pod holým nebom venované najvýznamnejšej bitke tichomorskej „liadkovej“ vojny medzi Čile a Peru, ku ktorej došlo v roku 1880.
Aricu zdobia dve stavby vybudované podľa návrhu Gustáva Eiffela (konštruktér Eiffelovej veže) – takzvaná Aduana z roku 1874, pôvodne colnica, dnes palác kultúry a novogotický kostol San Marcos z roku 1875. Ten mal byť pôvodne postavený v Peru neďaleko Limy, ale nakoniec ho postavili v Arice ako náhrada za kostol zničený zemetrasením.
Ku kuriozitám patrí nemecká lokomotíva z roku 1924, ktorá pôvodne jazdila medzi Aricou a La Pazom.
V aricskom prístave je príjemná rybárska krčmička, kde vám ponúknu tie najchutnejšie rybie špeciality a k nim víno. Čilské vína patria k najlepším a najvyhľadávanejším na svete. Nedať si ho, bol by hriech. V tejto krčme však nemajú licenciu na predaj vína, takže vám ho síce predajú a aj donesú na stôl, ale v šálke a vy sa musíte tváriť, že tekutina v nej je čaj. Kým čakáte na jedlo môžete odbehnúť do prístavu, kde kotví množstvo rybárskych člnov, rybári tu spracovávajú svoje úlovky a odpad hádžu do mora, kde už naň čakajú tulene, čajky a ďalšie vtáky.
video: https://youtu.be/1A0ajIEtW8k
video púšť Atacama: https://youtu.be/A7Itl1fQItY
Zdroj fotografí: autor textu
(všetky fotografie sa po kliknutí na ne zväčšia)
Celá debata | RSS tejto debaty