Latinskoamerické čriepky – 22. časť

La Paz (aymarsky Chuquiyapu alebo Chuquiyawu) je administratívne hlavné mesto Bolívie, sídlo bolívijskej vlády a hlavné mesto departmentu La Paz. Oficiálnym hlavným mestom Bolívie je Sucre. La Paz leží v kaňone rieky Choqueyapu pod náhornou plošinou Altiplano v nadmorskej výške 4 000 metrov. Vyzerá trochu ako mesačný kráter s minimom zelene, ktorej sa tu príliš nedarí pre nedostatok kyslíka. Nachádza sa na úpätí hory Illimani – mesto je touto horou chránené pred vetrami zo susednej náhornej plošiny. Illimani je najslávnejšou horou Bolívie a meria 6 500 metrov. Hore na Altiplane je tzv. Horné mesto El Alto s medzinárodným letiskom. La Paz je najvyššie položené hlavné mesto sveta a disponuje tiež najvyššie položeným golfovým ihriskom.

La Paz à Ilimani

La Paz

La Paz

Prví Španieli sa usadili na náhornej plošine El Alto, kde sa dnes nachádza mestečko La Laja, odkiaľ bolo sídlo po troch dňoch presunuté zhruba o 39 kilometrov ďalej do dnešnej polohy nižšie v kotline. Jeho obyvatelia sú dodnes hrdí na to, že ich obec bola predchodcom dnešnej metropoly. Mesto La Paz založil v roku 1548 Alonso de Mendoza na mieste indiánskeho sídliska Chuquiago a pôvodne sa volalo Nuestra Seňora de La Paz (Naša pani mieru). Pomenovanie pripomínalo obnovenie mieru po vzbure Gonzala Pizarra a ďalších conquistadorov proti Blascovi Nuňezovi Velovi – prvému miestokráľovi Peru.

V roku 1825 po rozhodujúcom víťazstve republikánov nad španielskou armádou v bitke pri Ayacucha bol názov mesta zmenený na La Paz de Ayacucho (Ayacuchský mier). V roku 1899 sa La Paz stal faktickým sídlom bolívijskej vlády, pričom dovtedajšie Sucre zostalo oficiálne hlavným mestom. Tento presun vyjadroval odklon bolívijskej ekonomiky od vyťažených strieborných baní v Potosí k náleziskám cínu neďaleko Orura a následné zmeny v ekonomickej a politickej moci mocenských skupín v štáte.

Prirodzeným centrom historického mesta je námestie Plaza San Francisco, na ktorom stojí kláštor a kostol svätého Františka z rokov 1743-1784. Tento komplex je jedným z mála zachovaných príkladov koloniálnej architektúry v Bolívii a zároveň jedným z najväčších turistických magnetov, ktorý v sebe ukrýva originálnu zmes miestneho štýlu. Hlavná katedrála La Pazu sa nachádza na vyvýšenom námestí Murillo.

katedrála

Na ulici Calle Jaén Museums sa nachádza komplex múzeí. Je tu Múzeum drahých kovov (zlaté a strieborné artefakty, múzeum sa pyšní hneď tromi expozíciami venovanými predkoloniálnej ťažbe a spracovaniu zlata, striebra a medi), Múzeum dynastie Murillo (predmety z koloniálneho obdobia, Múzeum pobrežia Bolívie (venované vojnovému roku 1884), Múzeum spisovateľa Juana de Vargas (zamerané na obdobie kolonizácie) a Múzeum hudobných nástrojov.

Tržnice Mercado de Hechicería a Mercado de los Brujos bývajú tiež označované ako čarodejnícky trh. Tunajší obchodníci tu predávajú bylinky, semená a figúrky určené na liečbu chorôb či ochranu pred zlými duchmi. V historickom centre sa nachádza aj Múzeum koky – expozícia popisuje úlohy koky v tradičnej spoločnosti.

Údaje o počte obyvateľov v La Paz sa veľmi rôznia od 700 000 do sedem miliónov. Pričom z týchto dvoch čísel je pravdepodobnejšie to vyššie. V takom veľkom meste by sa patrilo, aby dopravnú situáciu riešilo metro. Vzhľadom na úžasnú členitosť terénu a skutočnosť, že historické centrum sa nachádza na dne akoby akéhosi krátera, tak realizovať v týchto podmienkach stavbu metra je technicky nemožné. V bolívijskom hlavnom meste zvolili iný dopravný systém a to mestské lanovky. Sieť lanoviek obhospodaruje spoločnosť Mi Teleférico. Systém pozostáva z 26 staníc resp. z 36 (ak sa prestupné stanice počítajú samostatne na každú linku). Jestvuje desať liniek: červená, žltá, zelená, modrá, oranžová, biela, belasá, fialová, hnedá a strieborná.  Uvažuje sa o rozšírení a výstavbe ďalších liniek… Po dokončení 10-kilometrovej prvej fázy (červená, žltá a zelená linka) v roku 2014 bol systém považovaný za najdlhší systém lanoviek na svete.

Susediace mestá El Alto a La Paz sú druhými a tretími najľudnatejšími miestami v Bolívii, hoci je to v podstate jedno mesto. Napriek tomu, že medzi nimi vlastne nemožno určiť hranicu (splývajú), cestovanie medzi nimi bolo vždy výzvou kvôli rozdielu v nadmorskej výške asi 400 metrov. La Paz, hlavné mesto Bolívie, sa nachádza v kaňone na rieke Choqueyapu, zatiaľ čo El Alto, chudobnejšie, ale rastúce mesto s väčšinovým domorodým obyvateľstvom, sa nachádza nad ním na náhornej plošine Altiplano. Pred výstavbou lanovky bolo cestovanie medzi La Pazom a El Altom obmedzené na husto preplnené, kľukaté serpentínovité ulice a jediná verejná doprava pozostávala z autobusov a mikrobusov, ktoré často uviazli v premávke. Lanovka teda bola ideálnym riešením.

Ak chcete absolvovať prehliadku mesta, omnoho vhodnejší ako vyhliadkový autobus typu hop-on hop-off je určite lanovkový okruh okolo mesta. Poskytuje vám dych berúce zábery na megapolis, ale nechtiac často aj pohľady do spální a kuchýň obyvateľov jednotlivých domov. Nezdržíte sa úžasu nad tým, na okraji akého nespevného a vysokého kolmého svahu má ktosi postavený dom a je len otázkou času, kedy dôjde k zosuvu. Nehovoriac o tom, že ak hráte na záhrade takého domu futbal či volejbal a lopta vám preletí poza plot, padá do hĺbky aj sto metrov a teda vlastne do nenávratna.

Lanovky sú moderné, prestupové stanice veľmi logicky riešené, k žiadnemu zdržiavaniu nedochádza. Lanovkový systém prepraví denne 300 000 ľudí a azda ani netreba zdôrazňovať, že ide o ekologickú dopravu, čo je v tomto kotle plnom smogu veľmi dôležité.

video lanovka: https://youtu.be/wv6-2p8Sq44

https://youtu.be/WtsoSYBb_vc

https://youtu.be/6IHRUjHXpy0

Lanovka v La Paze

Lanovka v La Paze

Lanovka v La Paze

Lanovka v La Paze

Lanovka v La Paze

Lanovka v La Paze

Lanovka v La Paze

Lanovka v La Paze

Lanovka v La Paze

Lanovka v La Paze

Prestupná stanica žltej a zelenej linky lanovky v La Paze

Lanovka v La Paze

 

 

Zdroj fotografií: autor textu

(všetky fotky sa po kliknutí na ne zväčšia)

Latinskoamerické čriepky- 23. časť

27.01.2025

Málokto, kto navštívi Peru, vynechá zo svojho programu náhornú planinu Nazca. Náhorná plošina má rozlohu okolo 500 km2. Je to v podstate púštna oblasť známa svojimi geoglyfmi. Nazca sa leží vyše 400 km juhovýchodne od hlavného mesta Limy. Na náhornej plošine sa nachádza viac ako 300 obrazcov tvorených svetlými líniami vzniknutými odstránením tmavšieho vulkanického [...]

Latinskoamerické čriepky- 21. časť

25.01.2025

Lokalita Tiahuanaco sa považuje za najvýznamnejšie archeologické nálezisko v Bolívii, preslávené predovšetkým krásnou kamennou architektúrou a sochami. Nachádza sa 72 kilometrov západne od La Pazu na ceste smerom na Desaguadero na hranici s Peru. Sú tu obrovské kamenné dosky vážiace až 175 ton, rozmiestnené po celom okolí, polozbúraná pyramída, zvyšky rituálneho [...]

O Havranovi, Wlachovskom a Hammarskjöldovi

24.01.2025

Včera som sa v rámci festivalu severských filmov SCANDI zúčastnil premietania švédskeho filmu Hammarskjöld – boj za mier. Veľmi dobrý film získal osem nominácií na švédsku filmovú cenu Guldbagge. Po premietaní sa mal uskutočniť krátky okrúhly stôl (ako to nazvali) v réžii Michala Havrana ml. Havranovym hosťom mal byť „päťmesačný“ minister zahraničných [...]

Troels Lund Poulsen, Mette Frederiksen

Dánsko ohlásilo veľké investície do vojenskej prítomnosti v Arktíde

27.01.2025 22:40

Rozhodnutie prichádza v reakcii na nedávne vyjadrenia amerického prezidenta Donalda Trumpa o jeho záujme o Grónsko.

Jan Lipavský

Lipavský sa ohradil voči Ficovým slovám: Do vnútorných záležitostí Slovenska nezasahujem

27.01.2025 20:55

"V ČR vytvárate obraz, že 'pozor, Andrej Babiš bude rovnaký, ako je Robert Fico', a tie útoky sú to preto také, aké sú," povedal Fico českej novinárke.

Samuel Migaľ,

Migaľ pre Pravdu: Vedeli sme, že príde verejná poprava. Plán? Zrejme destabilizácia Hlasu, stranu má prevziať Drucker

27.01.2025 19:35

V rozhovore pre Pravdu reagoval na aktuálne turbulentné dianie v koalícii už bývalý koaličný poslanec Samuel Migaľ.

izrael rukojemníci

Osem rukojemníkov zadržiavaných Hamasom je mŕtvych

27.01.2025 19:03

Prepustiť ich mali počas prvej fázy dohody o prímerí. Zvyšných 25 rukojemníkov by malo byť nažive.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 668
Celková čítanosť: 2388679x
Priemerná čítanosť článkov: 3576x

Autor blogu

Kategórie

Archív