Na krajnom východe popoludní prehánky. . .

Tiež vás štvú predpovede počasia? Nemám teraz na mysli situáciu, keď si ráno na odporúčanie meteorológa oblečiete šortky, tričko s krátkym rukávom, na oči si dáte slnečné okuliare a do tašky UV faktor č.50, aby ste už  o dvesto metrov ďalej na zastávke zistili, že všetko je inak a lokálny tajfún sprevádzaný prudkým lejakom a krupobitím vás do zamestnania „prepraví“ omnoho rýchlejšie ako autobus MHD.

Nemyslím teda na hodnovernosť predpovedí, ale na špeciálnu terminológiu, ktorú si naši meteorológovia vymysleli. Lebo zásadné zmeny počasia sa u nás vždy dejú na krajnom západe, krajnom severe, krajnom juhu, či krajnom východe.

Nuž, viem čo je to Blízky, Stredný alebo Ďaleký Východ. Ale Krajný Východ? Kde to je? Čo to je? Takýto termín nie je definovaný ani geograficky, ani politicky, ani nijako inak.

A keď to nie je definované, nemôže nikto vedieť, kde sa predpokladaná zmena počasia udeje. Lebo krajný Juh môže byť v Bratislave aj v Kráľovskom Chlmci. 

Ak niečo poznám, čo má v názve prívlastok krajný a je to presne geograficky definované, tak je to obec Krajná Bystrá (to je tá obec, kde majú bustu Vasiľa Biľaka). Lenže nikdy som meteorológa nepočul, že by hovoril: „V Krajnej Bystrej popoludní snehové prehánky.“

Takže prognózy našich meteorológov nefungujú najmä preto, lebo ich predpovedajú pre imaginárne, nejestvujúce či neznáme regióny. Alebo, že by to bol ich alibistický zámer? Veď krajný sever či juh môže byť hocikde, v krajnom prípade môže siahať od jednej krajnosti do druhej.

(poslané Slovenskému hydrometeorologickému ústavu, Jazykovednému ústavu Ľudovíta Štúra a RTVS)

img_3972orez

Správa o ceste do Singapuru a Malajzie – 14. časť

18.12.2025

Po návrate na parkovisko sme si privolali opäť taxík pomocou aplikácie Grab. Za smiešnych sedem ringgitov (1,4 eura) sme sa dali odviezť k údolnej stanici pozemnej lanovky na Penang Hill. Penang Hill je vrch a turistická atrakcia na ostrove Penang. Jeho nadmorská výška je 833 metrov nad morom. Na vrchol sa dá vyviezť tzv. funikulárom, ale je to v podstate ten typ pozemnej [...]

Správa o ceste do Singapuru a Malajzie – 13. časť

17.12.2025

Ráno sme z hotela zamierili na autobusovú zastávku spoja č. 101. Navštíviť sme chceli motýliu farmu Entópia. Cesta autobusom MHD opäť trvala čosi vyše hodiny, ale tentoraz neľutujeme, že sme si nezobrali taxík. Trasa lemuje severné pobrežie ostrova a poskytuje skvelé pohľady na pláže otvorené smerom k Malackému prielivu. Po ceste si všimneme penangskú pozoruhodnosť [...]

Koľko rokov má Fico?

16.12.2025

Nie je tá umelá inteligencia (ChatGPT) dokonalá… Spýtal som sa jej pomocou mikrofónu: „Koľko rokov má Fico?“ Takúto mi dala odpoveď: Asi si ma pomýlila s kohútom…

brusel farmári traktor protest

Brusel pod paľbou zemiakov: Tisíce farmárov obkľúčili dejisko summitu, polícia nasadila vodné delá

18.12.2025 13:01

Brusel čelí obliehaniu tisícok farmárov na traktoroch. Ich hnev proti dohode Mercosur a škrtom v dotáciách otvorene podporilo aj Slovensko.

Maroš Žilinka

Žilinka považuje rozhodnutie ÚS SR k zákonu o ÚOO za mimoriadne významné

18.12.2025 12:42

Poslanci koalície 12. decembra v parlamente prelomili veto prezidenta a zrušili Úrad na ochranu oznamovateľov.

Filip Turek

Pavel v pondelok prijme Turka na Hrade. Prezident mu chce dať priestor na vysvetlenie svojich káuz

18.12.2025 12:24

Pavel opakovane zdôraznil, že Turek by členom vlády byť nemal.

tragická nehoda, D1, auto,

Polícia začala v súvislosti s nehodou na D1 trestné stíhanie vraždy

18.12.2025 11:57

Zrážka osobného a nákladného vozidla v utorok nadránom pri Zamarovciach si vyžiadala dva ľudské životy.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 720
Celková čítanosť: 2657672x
Priemerná čítanosť článkov: 3691x

Autor blogu

Kategórie

Archív