Založ si blog

Podnet na preverenie regulárnosti volieb č. 2

Pred deviatimi dňami som sem napísal blog o mojom podanom podnete týkajúcom sa preverenia regulárnosti prezidentských volieb.TU

Strhla sa tu búrlivá diskusia, v ktorej ste ma mnohí označovali za kotlebovca, harabinovca a neviem za čo všetko nechutné ešte… Včera mi prišla odpoveď, zatiaľ len zo Štatistického úradu SR. Štatistický úrad v podstate skonštatoval to, čo ja (teda potvrdil, že mám pravdu!) a zároveň sa vyhovoril, že nemá kompetenciu zo zákona takéto veci kontrolovať.

 

Odpoveď Štatistického úradu SR:

 

Vážený pán

predsedovi Štatistického úradu Slovenskej republiky bola elektronickou poštou doručená Vaša žiadosť o urýchlené preverenie počtu použitých voličských preukazov a porovnanie tohto počtu s počtom vydaných voličských preukazov.

 

Štatistický úrad je ústredným orgánom štátnej správy, ktorý v zmysle Čl. 2 ods. 2 Ústavy môže konať iba na základe ústavy, v jej medziach a v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanoví zákon. Podmienky výkonu volebného práva a organizáciu volieb do Národnej rady Slovenskej republiky, volieb do Európskeho parlamentu, volieb prezidenta Slovenskej republiky, ľudového hlasovania o odvolaní prezidenta Slovenskej republiky, volieb do orgánov územnej samosprávy a spôsob vykonania referenda vyhláseného podľa článku 93 až 99 Ústavy Slovenskej republiky upravuje zákon č. 180/2014 Z.z. o podmienkach výkonu volebného práva a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Žiadny zákon SR neustanovuje Štatistickému úradu kompetenciu preverovať počet použitých hlasovacích preukazov s počtom vydaných hlasovacích preukazov. Štatistický úrad v rámci svojej kompetencie zabezpečuje organizačné, personálne, programové a technické podmienky na spracovanie výsledkov volieb. Úlohu spracovania výsledkov volieb plní Štatistický úrad na základe zápisníc okrskových volebných komisií, ktoré obsahujú údaj o počte voličov zapísaných v zozname voličov. Štatistický úrad pri spracovaní výsledkov volieb nemá informáciu o počte vydaných a použitých hlasovacích preukazov, keďže táto informácia nie je uvedená ani v zápisnici okrskovej volebnej komisie.

 

Na základe vyššie uvedeného Štatistický úrad nemôže Vašej žiadosti vyhovieť. Ústredným orgánom štátnej správy pre organizačné zabezpečenie volieb prezidenta Slovenskej republiky je Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky.

 

S pozdravom,

 

JUDr. Mgr. Petra Szőkeová

generálna riaditeľka

Kancelária predsedu

 

Takže som im poslal ďalší list:

 

Dobrý deň,
vďaka za odpoveď, i keď ste v nej len skonštatovali to, čo som napísal ja – že sa neporovnáva počet vydaných s počtom reálne prijatých voličských preukazov. Odobraté voličské preukazy však okrskové volebné komisie zapečaťovali spolu s ostatnými materiálmi použitými pri voľbách a odovzdávali ich. Predpokladám, že sa tieto škatule istý čas niekde skladujú/archivujú. Teda by sa dal skontrolovať počet reálne prijatých voličských preukazov a porovnať s počtom vydaných ( o počte vydaných má predsa prehľad každá jedna obec).
Moja otázka sú:
1. kde sa škatule s týmito materiálmi skladajú?
2. ako dlho sa skladujú?
3. prečo sa teda neskontroluje na môj podnet počet vydaných a neporovná s počtom prijatých voličských preukazov?
4. Predseda Štátnej volebnej komisie pán Bárány oznámil, že v Bratislave a na Záhorí preverili 1400 použitých voličských preukazov. Zaujímalo by ma akým spôsobom preverovali ich pravosť, akými metodikami?
To, že ako píšete „Žiadny zákon SR neustanovuje Štatistickému úradu kompetenciu preverovať počet použitých hlasovacích preukazov s počtom vydaných hlasovacích preukazov“ ešte neznamená, že ak príde podnet na podozrenie zneužitia voličských preukazov, že ten počet nemožno/netreba preveriť aj mimo rámec Vašej kompetencie. Načo je potom vlastne možnosť podávať podnety na regulárnosť volieb, keď aj tak zostanú nevyslyšané?
Vďaka za skorú odpoveď.
S pozdravom

 

A čakám na odpoveď zo Štátnej volebnej komisie resp. z ministerstva vnútra SR.

Jeden smutný deň slovenského dôchodcu

23.03.2023

Deň som spolu s manželkou začal, ako inak v tomto veku, návštevou lekára. Sídli v nemocnici v centre mesta. Budova je ošarpaná, pripomína zábery niekde z Donbasu ostreľovaného ukrajinskými vládnymi vojskami. Fasáda Univerzitnej nemocnice(!) je zaopatrená tabuľkami: „Pozor padá omietka!“ Nabáda to k domnienke, že výučbová nemocnica nemá dostatok pacientov na [...]

Príručka samovraha – 65. časť

22.03.2023

Prehľad známych osobností, ktoré ukončili svoj život samovraždou Zastrelenie Thompson, Hunter Stockton (67) – americký novinár a spisovateľ, významná postava kontrakultúry 60. rokov, napísal Rumový denník (1998). Bol legendárnym predstaviteľom „gonzo žurnalistiky“, vyznačujúcej sa extrémne subjektívnym pohľadom na reportované udalosti. Žil rýchle [...]

Príručka samovraha – 64. časť

21.03.2023

Prehľad známych osobností, ktoré ukončili svoj život samovraždou Zastrelenie (v texte sú použité poznámky pod čiarou nachádzajúce sa na konci článku) Roque, Jacqueline (60) – inšpiračná múza a druhá manželka významného španielskeho maliara a sochára Pabla Picassa. Počas ich 11 rokov trvajúceho manželstva Picasso vytvoril viac ako 400 Jacquelininych [...]

auta, pr

Nemecko a Európska komisia urovnali spor o koniec spaľovacích motorov. V čom je háčik?

25.03.2023 11:24

Po roku 2035 bude ďalej možné nanovo registrovať vozidlá so spaľovacími motormi, ak budú tankovať uhlíkovo neutrálne palivá.

rusko vojaci mobilizácia

Kremeľ nariadil obliecť do uniforiem ďalších 400-tisíc Rusov. Je to reálne?

25.03.2023 11:18

Rusko spúšťa masívnu náborovú kampaň na doplnenie vyčerpaných inváznych síl na Ukrajine, kde podľa západných údajov prišlo o viac ako 200-tisíc vojakov.

zmena času

V noci zo soboty na nedeľu začne platiť stredoeurópsky letný čas

25.03.2023 10:33

O 2.00 h stredoeurópskeho času (SEČ) sa hodinky posunú o hodinu dopredu na 3.00 h stredoeurópskeho letného času (SELČ).

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 478
Celková čítanosť: 1759124x
Priemerná čítanosť článkov: 3680x

Autor blogu

Kategórie