Založ si blog

Utrpenie cestujúceho čitateľa knižiek

 

V Poprade som nastúpil do vlaku. Miestenka ma pridelila do kupé, kde sedeli tri, podľa reči zdravotné sestry. Boli stredného veku a každá z nich by nemala najmenší problém prevaliť nevládneho stokilového pacienta na nemocničnej posteli.

Okrem nich mladá milujúca sa dvojica.

Vytiahol som si knižku, že budem čítať.

Romeo s Júliou si vyzuli topánky, nohy vytiahli na sedačku a zaplietli do seba. Obaja mali v rukách mobily a v ušiach tie moderné štople proti prievanu káblikom pripojené k telefónu. Jednou rukou bravúrne ovládali klávesnicu svojho prístroja, druhou rukou hladkali partnera/ku. Romeo občas Júlii čosi ukázal na svojom displeji, sem-tam jej požičal jeden zo svojich štopľov. Chvíľami neboli prepletené len ich nohy, ale aj ich káble – a to tak, že neriešiteľne. Vystupovali vo Vrútkach a počas celej cesty spolu neprehovorili ani slova. Možno si navzájom písali cez mobil, to neviem. Každopádne takéto vzťahy asi vydržia dlhšie ako voľakedy. Veď, ak by sa mali rozísť, rozpliesť treba nielen nohy, ale aj káble.

Zdravotné sestry boli v mobilnej komunikácii tiež zdatné. Surfovali po nete a vyhľadávali humorne sa tváriace scénky Petry Polnišovej and comp. Občas vtipné boli, väčšinou nie. Púšťali ich až do Žiliny, kde vystupovali. Väčšinou poriadne nahlas, aby prehlušili hrkotanie vlaku a aj ich vlastný smiech.

Držal som v ruke knižku od Michala Hvoreckého Tahiti a sústrediť na text som sa nedokázal.  Neviem čo bolo na vine viac. Zabávajúce sa zdravotné sestry, milenecká dvojica spojená navzájom online alebo Hvoreckého text. Asi pol na pol. Hvoreckého knižka ma zaujala v kníhkupectve témou, preto som si ju kúpil, ale je nehumorná a z textu čpie autorova neláska k Slovensku.

V Žiline nastúpili dvaja mladíci s tromi mobilnými telefónmi. Jeden mal totiž dva navzájom, neviem prečo, prepojené káblom. Na rozdiel od predchádzajúcich spolucestujúcich však nepôsobili rušivo. A ani nemohli, lebo sa viezli len krátko. Čo pôsobilo na cestujúceho čitateľa knižiek rušivo bolo slnko. Nenápadito sa rozhodlo aj v tento deň zapadnúť za obzor. Rovnako sa rozhodla aj žiarivka v kupé. Tiež prestala svietiť a nepomohlo ani keď som sa jej prihováral ľudským hlasom. Po tme sa čítať nedá, pravda, ak nemáte e-knihu (práve som objavil ich čaro!)

A tak som aj ja vytiahol mobil.

Stav nabitia: 5%.

Vybral som nabíjačku a strčil do zásuvky. Nefungovala. Zásuvka. Strčil do druhej. Nefungovala ani tá.

Utrpenie dokonané.

Slovenské železnice však evidentne pochopili rozčarovanie cestujúceho čitateľa kníh. Do Bratislavy sme prišli na minútu presne!

Progresívne Slovensko sa posilnilo o kresťanské krídlo

20.02.2024

Predvčerom (18.2. 2024) britské noviny The Times a The Telepraph uverejnili článok s nadpisom Mlieko transrodovej ženy je rovnako dobré ako materské mlieko matky, uviedol trust NHS. (NHS je Národná zdravotná služba, ktorá zastrešuje systémy zdravotnej starostlivosti financované z verejných zdrojov Spojeného kráľovstva.) [...]

Príďte v utorok podporiť Assangea!

19.02.2024

Zajtra a pozajtra bude londýnsky súd rozhodovať o osude novinára Juliana Assangea. Assangeovi hrozí v USA v horšom prípade smrť, v „lepšom“ prípade doživotné väzenie za zverejnenie tisícok tajných vojenských a diplomatických dokumentov svedčiacich o amerických vojnových zločinoch. K zverejneniu došlo v roku 2010. Hneď po zverejnení vláda Spojených štátov [...]

Ačohentizmus a dvojakometrizmus

07.02.2024

Tak sa nám tu rozmohol taký nešvár… ačohentizmus. Ačohentizmus je charakterizovaný ako spôsob diskutéra nezvládajúceho argumentovať, odkloniť pozornosť na niečo iné. Hovorí sa, že je to nástroj lenivého diskutéra. Možno by však bolo lepšie povedať, že ide o nástroj nedostatočne argumentačne fundovaného diskutéra. Klasickým a teraz aktuálnym príkladom je, [...]

Leopard 2A4

Slovensko pomoc Ukrajine stoplo, Česko nie. Nemci ako poďakovanie ponúkli 15 Leopardov

21.02.2024 18:53

Česko už v minulosti od Nemecka dostalo 15 týchto tankov.

Netanjahu

Izraelský parlament je proti jednostrannému vyhláseniu palestínskeho štátu

21.02.2024 17:56

Organizácia Spojených národov udelila v roku 2012 Palestíne štatút pozorovateľského štátu.

SR Bratislava Kuciak Kušnírová vražda výročie zhromaždeni

V Bratislave spomínali na Kuciaka tisíce ľudí. Rodičia žiadajú od Fica meno vraha

21.02.2024 17:50, aktualizované: 19:02

V Bruseli sa zase na spomienka zišlo vyše 70 Slovákov.

Murz, Andrej Morozov,

Donútil ma Solovjov. Ruský poddôstojník a bloger sa zastrelil, zverejnil počty zabitých pri Avdijivke

21.02.2024 16:40

Bol som k tomu donútený politickými prostitútkami na čele s Vladimirom Solovjovom, ktoré boli nasraté a chceli samé stlačiť spúšť, píše v príspevku.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 577
Celková čítanosť: 2064359x
Priemerná čítanosť článkov: 3578x

Autor blogu

Kategórie