Založ si blog

Utrpenie cestujúceho čitateľa knižiek

 

V Poprade som nastúpil do vlaku. Miestenka ma pridelila do kupé, kde sedeli tri, podľa reči zdravotné sestry. Boli stredného veku a každá z nich by nemala najmenší problém prevaliť nevládneho stokilového pacienta na nemocničnej posteli.

Okrem nich mladá milujúca sa dvojica.

Vytiahol som si knižku, že budem čítať.

Romeo s Júliou si vyzuli topánky, nohy vytiahli na sedačku a zaplietli do seba. Obaja mali v rukách mobily a v ušiach tie moderné štople proti prievanu káblikom pripojené k telefónu. Jednou rukou bravúrne ovládali klávesnicu svojho prístroja, druhou rukou hladkali partnera/ku. Romeo občas Júlii čosi ukázal na svojom displeji, sem-tam jej požičal jeden zo svojich štopľov. Chvíľami neboli prepletené len ich nohy, ale aj ich káble – a to tak, že neriešiteľne. Vystupovali vo Vrútkach a počas celej cesty spolu neprehovorili ani slova. Možno si navzájom písali cez mobil, to neviem. Každopádne takéto vzťahy asi vydržia dlhšie ako voľakedy. Veď, ak by sa mali rozísť, rozpliesť treba nielen nohy, ale aj káble.

Zdravotné sestry boli v mobilnej komunikácii tiež zdatné. Surfovali po nete a vyhľadávali humorne sa tváriace scénky Petry Polnišovej and comp. Občas vtipné boli, väčšinou nie. Púšťali ich až do Žiliny, kde vystupovali. Väčšinou poriadne nahlas, aby prehlušili hrkotanie vlaku a aj ich vlastný smiech.

Držal som v ruke knižku od Michala Hvoreckého Tahiti a sústrediť na text som sa nedokázal.  Neviem čo bolo na vine viac. Zabávajúce sa zdravotné sestry, milenecká dvojica spojená navzájom online alebo Hvoreckého text. Asi pol na pol. Hvoreckého knižka ma zaujala v kníhkupectve témou, preto som si ju kúpil, ale je nehumorná a z textu čpie autorova neláska k Slovensku.

V Žiline nastúpili dvaja mladíci s tromi mobilnými telefónmi. Jeden mal totiž dva navzájom, neviem prečo, prepojené káblom. Na rozdiel od predchádzajúcich spolucestujúcich však nepôsobili rušivo. A ani nemohli, lebo sa viezli len krátko. Čo pôsobilo na cestujúceho čitateľa knižiek rušivo bolo slnko. Nenápadito sa rozhodlo aj v tento deň zapadnúť za obzor. Rovnako sa rozhodla aj žiarivka v kupé. Tiež prestala svietiť a nepomohlo ani keď som sa jej prihováral ľudským hlasom. Po tme sa čítať nedá, pravda, ak nemáte e-knihu (práve som objavil ich čaro!)

A tak som aj ja vytiahol mobil.

Stav nabitia: 5%.

Vybral som nabíjačku a strčil do zásuvky. Nefungovala. Zásuvka. Strčil do druhej. Nefungovala ani tá.

Utrpenie dokonané.

Slovenské železnice však evidentne pochopili rozčarovanie cestujúceho čitateľa kníh. Do Bratislavy sme prišli na minútu presne!

O tanečníkoch v Matovičovej vláde

02.07.2020

Posledné dva kroky Matovičovej vlády musia otvoriť oči aj posledným členom sekty Svedkov Matelkových a na nohy postaviť, resp. do ulíc vyhnať všetkých ostatných. Mám na mysli Matovičovo stanovisko ku kauze Kollárovej diplomovej práce a vyhlásenie ministra zahraničných vecí Korčoka, že Slovenská republika, uznáva Juana Guaidóa za legitímneho dočasného prezidenta [...]

Plagiát, kompilát a funkcionársky salamiát

29.06.2020

Pri tvorbe literatúry aj vedeckých diel možno používať pomocné pramene. Humorne sa hovorí, že ak opisujete z jednej knihy, ide o plagiát. Ak opisujete z dvoch kníh, ide o esej. Ak opisujete s troch kníh, je to doktorská dizertačná práca. Pri opise zo štyroch kníh vzniká piata vedecká kniha. Plagiát je dokument, ktorého obsah vznikol prebratím práce iného autora [...]

Pardon, pán prezident 3

17.06.2020

František M. dlho nemohol zaspať. Z vedľajšej miestnosti k nemu doliehalo hlboké odfukovanie Máriinej matky. Podchvíľou sa ozvalo z kachlí puknutie dreva rozpáleného do červena. Podľa zákonov logiky sa tak stalo vždy vtedy, keď na neho konečne prichádzali driemoty. Po ďalšom puknutí dreva si uvedomil, že okrem hučania ohňa a hlasitého odfukovania z vedľajšej izby [...]

Robert Fico

Fico: Nie je dôvod, aby bol Kičura vo väzbe. Má tam byť sudca Sklenka

03.07.2020 18:18

Neexistuje dôvod na to, aby bol bývalý predseda Správy štátnych hmotných rezerv Kajetán Kičura vo väzbe. Tvrdí to predseda Smeru-SD Robert Fico.

Česko / Praha / maršal / Ivan Konev /

Moskva žiada OBSE preveriť, ako Česi plnia záväzky v boji proti nacizmu

03.07.2020 17:56

Rusko vyzýva Česko, aby dodržiavalo medzinárodné záväzky v boji proti neonacizmu, a apelovalo aj na OBSE.

pocasie-4-7-2020

Prichádza tretia vlna Medardovej kvapky. Príde aj k vám?

03.07.2020 17:00

Po druhej vlne Medardovej kvapky prichádza tretia. Potvrdia sa v tomto roku pranostiky alebo to bude na Slovensku vyzerať úplne inak?

Turecko továreň pyrotechnika zranení

Výbuchy v továrni na pyrotechniku v Turecku, sú mŕtvi aj desiatky zranených

03.07.2020 16:30

Na najmenej štyroch mŕtvych a 97 zranených sa zvýšil počet obetí mohutných výbuchov, ku ktorým došlo v piatok v továrni na pyrotechniku na severozápade Turecka.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 280
Celková čítanosť: 1078615x
Priemerná čítanosť článkov: 3852x

Autor blogu