Založ si blog

Ficova osudná chyba

Dvojkoľajnosť Smeru a tým pádom aj nepredvídateľná budúcnosť tejto strany je ťažkou chybou Roberta Fica.

Pod dvojkoľajnosťou rozumiem súčasný stav, keď Fico povie, že americký zásah v Iráne bol jednoznačným porušením medzinárodného práva a aktom nedôvery a pohŕdania USA voči ostatným partnerom v NATO a Pellegrini povie, že treba zachovať chladnú hlavu a rokovať.

Dvojkoľajnosť vidím aj v tom, že Pellegrini podľa vlastných slov je pripravený po voľbách spolupracovať aj s Kiskovými „žaluďmi“, čo sa Ficovi iste nepáči.

Dvojkoľajnosť bolo možné pozorovať aj pri mnohých personálnych otázkach.

Nepochopiteľný je aj postoj Smeru k svojmu ministrovi zahraničných vecí v demisii (už tento stav je absurditou), ktorý vyjednáva obrannú zmluvu s USA obsahujúcu zriadenie dvoch amerických vojenských základní na území Slovenska a ktorý sa vyjadril, že takýto dokument stačí schváliť vo vláde bez odsúhlasenia Národnou radou.

Vzhľadom na to, že práve dnes na prípade Iraku vidno, ako ťažko sa dá Američanov a ich základní zbaviť (keď iracký parlament pred pár dňami odhlasoval požiadavku odchodu amerických vojsk z Iraku, prezident Trump sa začal vyhrážať sankciami, aké „ešte Irak nezažil“ a finančnými pokutami) je omnoho dôležitejšie dôkladne zvážiť a najlepšie priamo odmietnuť ich zriadenie na Slovensku. Toto je podľa mňa kľúčová otázka týchto volieb!

Smer aj v tejto otázke vajatá a preto nemôže čakať, že ho voliči s vlasteneckým cítením (a najmä pamätajúci si ruské vojenské základne u nás) budú podporovať.

Ak predseda Smeru, chce naďalej miešať varechou v politike (a ja si myslím, že chce) zvolil načisto nevhodnú predvolebnú taktiku. Mnohí sympatizanti Smeru ostali zneistení a nevedia, čo môžu od stále najsilnejšej strany očakávať. Aj preto badať pokles preferencií Smeru a ich presun k tzv. vlastenecky orientovaným stranám, kam s trochou predstavivosti môžeme zarátať až sedem z kandidujúcich, i keď väčšinou marginálnych politických strán. Prípadne presun medzi nevoličov.

Smer síce najbližšie parlamentné voľby takmer určite vyhrá, ale nie je vôbec isté, či dvojka na kandidátnej listine – Robert Fico prekrúžkuje jednotku – Petra Pellegriniho. A aj keby sa tak stalo a novú vládu by skladal Fico na základe tej rétoriky a konania, ktorá ho odlišuje od Pellegriniho, je otázne, či Pellegrini s vidinou predčasných volieb (alebo aj v záujme ich vyprovokovania) by zo Smeru aj s partiou sebe oddaných ľudí neodišiel tváriac sa, že on je ten „lepší“ Smer. Čiže, ak by sa aj Ficovi nejakým zázrakom vzhľadom na predpokladaný povolebný pat podarilo zostaviť vládu, po Pellegriniho odchode s najväčšou pravdepodobnosťou stratí väčšinu.

Myslím si, že toto všetko mal Fico vyriešiť ešte pred týmito voľbami. Ak by to urobil, vyčistil by stôl a vedel by, s čím a s kým môže rátať. A jednoznačná „vlastenecká“ rétorika a zbavenie sa nedôveryhodných Pellegriniho/Lajčáka by mu prinavrátila aj nemálo voličov.

Zdá sa však, že Fico sa prerátal a v konečnom dôsledku, keď nie vo februárových, tak v následných septembrových predčasných sa vlády ujme koalícia terajších opozičných strán, ktorých Smer vo volebných šotoch nazýva „škôlkari“.

S dvomi kaktusmi po Malorke – 3. časť

17.01.2020

Z Valldemossy nachádzajúcej sa v nadmorskej výške 499 metrov sme sa vybrali do necelých 8 kilometrov vzdialeného prístavu Port de Valldemossa. Cesta zostupujúca úzkymi serpentínami o pol kilometra viac »

S dvomi kaktusmi po Malorke – 2. časť

14.01.2020

Margot nás z letiska zaviezla k sebe domov. Ukázalo sa, že tam už má jednu návštevníčku, mladú dievčinu „čs. federálneho“ pôvodu, ale vraj to nie je problém – pomestíme sa. Byt sa viac »

Papagáji a vizionári

12.01.2020

Azda nikto nepochybuje, že pre šťastný a pokojný život ľudí je najdôležitejší mier. A potom ešte zdravie... Všetko ostatné sa dá prežiť: bieda, zlé sociálne podmienky, slabé platy, viac »

Mount Everest / Nepál / hory /

V Nepále zomrel najmenší muž na svete: meral 67 centimetrov

17.01.2020 23:16

Nepálec podľahol zápalu pľúc v meste Pokhara, asi 200 kilometrov západne od metropoly Káthmandu, kde žil so svojimi rodičmi.

apokalypsa, občianska vojna, nepokoje, klimatické zmeny, globálne otepľovanie

Takmer polovica mileniálov verí, že zažije tretiu svetovú vojnu

17.01.2020 22:43

Vyplýva to z prieskumu, ktorý zverejnil Medzinárodný výbor Červeného kríža.

požiar Bratislava, Mozartova 27

Hrozivý požiar v Bratislave zvládli ľudia aj hasiči

17.01.2020 22:02

Po prešovskej tragédii, pri ktorej výbuch plynu rozmetal panelák a zanechal osem obetí, sú ľudia opatrnejší a pozornejší. Ukázalo sa to aj pri požiari v Bratislave.

Občianska garda

Španielsku Občiansku gardu bude prvýkrát v histórii viesť žena

17.01.2020 21:59

Gámezová sa stala prvou ženou v tejto funkcii v 175-ročnej histórii Občianskej gardy (Guardia Civil).

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 224
Celková čítanosť: 752126x
Priemerná čítanosť článkov: 3358x

Autor blogu

Kategórie