Založ si blog

S dvomi kaktusmi po Malorke – 1. časť

Zdá sa, že naše deti našli skvelý biznismodel, čo sa týka darčekov k narodeninám, meninám, či pod vianočný stromček. V predstihu totiž vystriehnu moment, keď niektorá z nízkonákladových leteckých spoločností (teda z takých, kde si musíte vopred prikúpiť aj predpokladaný počet návštev WC počas letu) ponúka akciu a kúpia pre manželku a mňa dve letenky kamsi… kde je to práve výhodné.

Je to výhodný darček, veď nám predsa umožnili cestovať za hranice všedných dní a… nekúp to, keď je to také lacné! My už potom doložíme k tým letenkám, za ktoré naše dve slušne zarábajúce deti zaplatili „horibilnú“ sumu kdesi v rozpätí 30-50 euro ďalších zanedbateľných 700 – 800 euro a pekná dovolenka je na svete!

Minulé Vianoce sme dostali letenky na Mallorku s leteckou spoločnosťou Lauda air. Dva týždne pred odletom Niki Lauda zomrel, čo určite nie je práve najlepšie znamenie, keď má človek letieť nízkonákladovou leteckou spoločnosťou, ktorá sa volá Lauda. Je síce pravda, že v poslednom čase sedemdesiatnik Niki už svoje lietadla nepilotoval sám, ale ani mladí piloti z Ulánbátaru či odkiaľ, ktorí ho nahradili, nie sú zárukou ničoho.

Catedral-Basílica de Santa María de Mallorca

Rezervačný software leteckej spoločnosti je vysoko sofistikovaný. Ak cestujete dvaja a kupujete si letenky spolu a naraz, chápavo pridelí manželke miesto hneď za pilotnou kabínou (aby mohla kibicovať do riadenia?) a vám miesto v chvoste lietadla. Pre väčšinu manželstiev trvajúcich od 5 – 60 rokov je to ideálna situácia, ale ak náhodou predsa len s manželkou vychádzate vcelku uspokojivo a chceli by ste sedieť spolu, zmena miesta na palubnom lístku vás bude stáť najmenej 8 eur.(či bolo spoplatnené aj WC neviem, 48 hodín pred odletom som nič nepil, aby som nemusel tento problém riešiť).

Hoci väčšina pasažierov boli očividne dovolenkári, ktorí pri mori na jednom a tom istom mieste strávia celých sedem dní pobytu a teda by im stačila batožina veľkosti Popoluškinho orieška, opak bol pravdou. Nadrozmerné kufriská s neznámym obsahom, ktoré z kto vie akých príčin personál pustil na palubu lietadla, sa snažili natalačiť do úzkych priehradiek nad našimi hlavami. Úspešnosť ich počínania bola asi taká ako tá moja v tipovaní Eurojackpotu. Letušky sa im síce usilovali dobre smerovanými ranami v štýle karate pomôcť zatlačiť kufre do políc, ale ani ich úsilie nemalo šancu na úspech pokiaľ ich letecká spoločnosť nevybaví policajným baranidlom vz. 98 alebo priemyselným bucharom. Veľká časť batožiny napokon ostala pod nohami cestujúcich a vlastne všade, čo iste bolo v rozpore s bezpečnostnými predpismi. K tomu, aby to vyzeralo ako v niektorom z lietadiel lokálnych stredoázijských leteckých spoločností, chýbali na palube už len kozy, hoci keď tak nad tým uvažujem… nejaké tam aj boli…

Palma de Mallorca

Palma de Mallorca

Za nás si sadli traja nemecky hovoriaci starnúci manekýni – ten typ, ktorý je buď nechutne bohatý (ale prečo letí s nízkonákladovkou?) alebo sa aspoň vie tváriť, že je nechutne bohatý. Štíhli a dobre oblečení podnikatelia s mierne prešedivenými spánkami nastúpili v skvelej nálade a počas letu ju usilovne dokrmovali takým štýlom, že počas dvoch hodín letu museli dvakrát vymeniť druh konzumovaného alkoholu, pretože vypili všetky palubné zásoby toho predchádzajúceho. Na viedenskom letisku, ešte pred odlepením sa od zeme, sa všetci traja smutne až žalostne prostredníctvom mobilu lúčili so svojimi manželkami, aby okamžite po dosadnutí na zem v Palme nedočkavo opäť zapli telefóny a radostne sa zvítavali so svojimi milenkami/konkubínami/predajnými devami, za ktorými na Mallorku evidentne leteli (dve z nich mali slovanské mená!)

To všetko by mi však až tak neprekážalo.

Čo mi vadilo (a čudujem sa, že to neprekážalo letuškám) bolo to, že bodrá a hlučná nemčina týchto troch chlapíkov sprevádzaná hurónskym smiechom navodzovala dojem, že tesne za mojim chrbtom sedí kompletné osadenstvo mníchovskej pivárne Hofbräuhaus počas Oktobersfestu v deň najväčšej kulminácie návštevnosti.

Manželka dokáže zaspať všade

 

Na letisku v Palma de Mallorca nás čakala kamarátkinej kamarátky dcéra, ktorá žije a pracuje na ostrove už piaty rok. Keď som ju zbadal, pochopil som, že ak sem traja plejbojovia z lietadla cestujú za takýmito babenkami, nemožno sa im čudovať! Kočka bola mladá, štíhla, dlhonohá, do hneda opálená v krátkych džínsových šortkách a všetko, čo sa na nej dalo obdivovať bolo také prírodné, že by jej Greenpeace mohol dávať certifikát originality! Prišla po nás autom, ktoré nám zaobstarala z požičovne, aby sme sa po ostrove mohli pohybovať nezávisle. Bol to Citroen C4 Cactus. Auto sa mi zdalo primerané pre mňa, lebo na základnej škole som aj ja mal prezývku Kaktus. Takže názov tohto rozprávania bude: S dvomi kaktusmi po Malorke.

(Všetky fotografie sa po kliknutí na ne zväčšia)

Priority bežného Slováka

09.04.2021

O Slovákoch sa hovorí, že je to holubičí národ. Neviem, kto to vymyslel (azda Ján Kollár?). Možno to voľakedy platilo, dnes už sotva. Odkedy sme vstúpili bez referenda do NATO (v tom čase prieskumy verejnej mienky hovorili, že 75% ľudí je proti), naši vojaci sa zúčastnili množstva misií, v ktorých buď podporovali agresívne chúťky hegemóna spoza oceánu (Irak, [...]

Mimozemšťania

26.03.2021

Na poli pri Orešanoch pristála kozmická loď. Vystúpila z nej čudná zelená postavička, ale nevolala sa Gréta. Protivzdušná obrana štátu narušenie vzdušného priestoru nezaznamenala, preto minister obrany začal súriť na nákup radarov. Hoci v nemocniciach chýbalo iné… O mimoriadnej udalosti sa dozvedel premiér. Prifrčal na obrovskej limuzíne, privítal Mimozemšťana a [...]

Reportáž z očkovania

13.03.2021

Tak som sa bol včera zaočkovať. Kde, to nie je podstatné. Bol som sa zaočkovať na základe esemesky z NCZI, ktorou ma predvolali na presne vymedzený čas: 13:20. Spočiatku to vyzeralo byť v pohode. Pred štadiónom postávalo okolo dvadsať ľudí v zodpovedných rozostupoch. Sestrička podchvíľou vyšla z dverí a pozvala dnu ľudí s termínom 12:30, 12,31, 12:32, 12.33, [...]

koronavírus, India

ONLINE: Niektoré ľudnaté krajiny desí ako vírus ničí Indiu

10.05.2021 07:00

Ľudnaté krajiny sveta, ktoré bojujú s rastúcim počtom prípadov nákazy koronavírusom, s obavami hľadia na katastrofu, ktorá teraz ničí Indiu.

Colorado, streľba

Muž zastrelil na oslave šesť ľudí, potom aj seba

10.05.2021 05:50

Šesť dospelých osôb vrátane svojej priateľky zastrelil muž v nedeľu skoro ráno na narodeninovej oslave v americkom štáte Colorado.

navaľný navalnyj

Hlavný lekár z nemocnice v Omsku, kde ležal Navaľnyj, je nezvestný

10.05.2021 05:30

Alexander Murachovskij, od novembra minulého roka minister zdravotníctva Omskej oblasti, sa v piatok nevrátil z poľovačky.

pocasie-10-5-2021

Týždeň kontrastov. Najskôr nás vyfúka horúci vzduch, potom poleje dážď

10.05.2021 00:00

Počasie počas týždňa bude mať dve tváre. Najskôr veľmi horúcu, potom zase mokrú. Kam až stúpnu teploty a kedy sa počasie zlomí?

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 303
Celková čítanosť: 1246656x
Priemerná čítanosť článkov: 4114x

Autor blogu