Založ si blog

Volebný manuál – 3. časť

Téza:

Škoda hlasu, aj tak sa do parlamentu nedostanú.

Podľa čoho si človek vytvorí takýto názor?

Podľa prieskumov verejnej mienky zisťujúcich volebné preferencie obyvateľstva?

Ostatné prezidentské voľby, v ktorých vďaka raketovému vzostupu zvíťazila dovtedy neznáma Z. Čaputová sú jasným dôkazom, akú úžasnú moc ma manipulácia voličov prostredníctvom fixlovaných prieskumov verejnej mienky, keď podpora neznámej osoby z Pezinka zo dňa na deň raketovo stúpla bez toho, aby sa udialo čosi zásadné, čo by mohlo takú zmenu spôsobiť (viac o spôsoboch manipulácie s mienkou voličov sa možno dočítať napr. v knižke Ignacia Ramoneta: Tyranie médií).

Pri rozhodovaní komu hodiť hlas sa teda nemožno spoliehať na hodnovernosť prieskumov politických preferencií obyvateľstva.

Nevoliť podľa zverejňovaných politických preferencií by sme však mali aj z dôvodov pragmatických. Chceme predsa aby v parlamente rozhodovali tí, ktorí sa najviac približujú nášmu videniu sveta a nie takí, o ktorých neskôr po voľbách v krčme opovržlivo budeme hovoriť: volil som menšie zlo.

Ak by sme všetkých tých, ktorí odmietajú dať hlas menšej strane s údajne nízkymi voličskými preferenciami zlúčili do jednej strany, ktorú by sme nazvali hoci Strana stratených hlasov, som presvedčený, že taká strana by vyhrala voľby!

A ak by sa strana, ktorú ste volili, napokon predsa len do parlamentu nedostala, jej percentá by sa prerozdelili v prospech víťazných strán v tom pomere a poradí v akom by sa umiestnili vo voľbách. Asi každý volič má rebríček aspoň troch strán, ktoré by teoreticky volil, ak by nemohol voliť tú svoju. Ak sa niekto obáva, že „väčšinu“ z „prepadnutého“ hlasu by mohla dostať strana, ktorej by ten hlas v žiadnom prípade nechcel dať, tak v týchto voľbách to nebude vôbec také jednoznačné. Poradie na prvých troch miestach (a teda politické strany, ktoré si z „prepadnutého“ hlasu najviac prerozdelia) by vedela odhadnúť asi len Sibyla. Táto neistota – komu „prepadnutý“ hlas prospeje a komu nie, je v týchto voľbách silným argumentom v prospech toho, aby sa voliči tentoraz až tak neobávali „následkov“ toho, že dali hlas strane, ktorá by sa teoreticky do parlamentu nemusela dostať. Inými slovami to, ktoré strany „prepadnutý“ hlas najviac zužitkujú je tentoraz doslova lotéria. A istota je len voľba tej strany, ktorá vás svojim programom naozaj najviac zaujala a pritom nie je isté, či sa do parlamentu dostane.

Aká je lojalita Armády SR voči Ficovej vláde?

27.02.2024

Pre nasledujúci text nemám jednoznačné dôkazy, takže netvrdím, že sa nemôžem mýliť, ale vysvetlím, prečo si myslím, že omyl je vysoko nepravdepodobný. Dňa 24. februára 2024 som letel do cyperskej Larnaky. Let Ryainair č. 708, odlet z Viedne o 16,00. (Tieto presné údaje píšem pre prípadnú potrebu ministra obrany R. Kaliňáka). Lietadlo bolo plné. Okrem množstva [...]

Volyň na indexe?

24.02.2024

Dnes svoju trilógiu článkov venovaných filmu zakončím poslednou časťou. Včera som si premietol film Wojciecha Smarzowskeho Volyň. Ide o dve a pol hodiny trvajúcu historickú vojnovú drámu nakrútenú v roku 2016, teda ešte pred ruskou špeciálnou vojenskou operáciou na Ukrajine. Človeku sa až prieči pri takomto filme, z ktorého priam hmatateľne tryská zlo, napísať, že [...]

Ako sa vychovávajú progresívci?

23.02.2024

Nová filmová a televízna tvorba sa usiluje nenápadne a podprahovo vychovávať a formovať nového progresívneho človeka. Niekedy mi tá snaha pripomína až budovateľské filmy z 50. rokov minulého storočia, len teraz je trochu inteligentnejšie podaná. A nielenže nové diela chcú nenápadne vychovávať nového progresívneho človeka, ale dávajú si za úlohu aj vštepovať najmä [...]

Pellegrini, Fico, Danko

Danko: Parlament bude kvôli voľbám mŕtvy, pretože Pellegrini o to požiadal Fica

29.02.2024 23:39

Danko aj Naď kritizujú, že najbližšia riadna schôdza NR SR má byť až v polovici apríla.

Grasalkovičov Prezidentský palác

Pellegrini sa v druhom kole volieb môže spoľahnúť na Harabina, hlas by mu dalo vyše 60 percent jeho voličov

29.02.2024 22:50

Agentúra zisťovala, koho by voliči neúspešných kandidátov volili v druhom kole prezidentských volieb.

Vladimir Putin

Kremľu sa míňajú rezervy, Putin oznámil zvýšenie daní pre občanov a firmy

29.02.2024 20:00

Putin neuviedol, aká bude po novom výška dane pre lepšie zarábajúcich občanov.

fico, susko

Lipšicova prokuratúra končí. Podľa odborníkov to nie je definitívne, Fico hovorí o splnení misie

29.02.2024 18:40, aktualizované: 20:25

Nečakaná zhoda. Vládna koalícia považuje rozhodnutie ÚS za úspech, rovnako aj prezidentka a opozícia.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 581
Celková čítanosť: 2076902x
Priemerná čítanosť článkov: 3575x

Autor blogu

Kategórie