Založ si blog

Volebný manuál – 3. časť

Téza:

Škoda hlasu, aj tak sa do parlamentu nedostanú.

Podľa čoho si človek vytvorí takýto názor?

Podľa prieskumov verejnej mienky zisťujúcich volebné preferencie obyvateľstva?

Ostatné prezidentské voľby, v ktorých vďaka raketovému vzostupu zvíťazila dovtedy neznáma Z. Čaputová sú jasným dôkazom, akú úžasnú moc ma manipulácia voličov prostredníctvom fixlovaných prieskumov verejnej mienky, keď podpora neznámej osoby z Pezinka zo dňa na deň raketovo stúpla bez toho, aby sa udialo čosi zásadné, čo by mohlo takú zmenu spôsobiť (viac o spôsoboch manipulácie s mienkou voličov sa možno dočítať napr. v knižke Ignacia Ramoneta: Tyranie médií).

Pri rozhodovaní komu hodiť hlas sa teda nemožno spoliehať na hodnovernosť prieskumov politických preferencií obyvateľstva.

Nevoliť podľa zverejňovaných politických preferencií by sme však mali aj z dôvodov pragmatických. Chceme predsa aby v parlamente rozhodovali tí, ktorí sa najviac približujú nášmu videniu sveta a nie takí, o ktorých neskôr po voľbách v krčme opovržlivo budeme hovoriť: volil som menšie zlo.

Ak by sme všetkých tých, ktorí odmietajú dať hlas menšej strane s údajne nízkymi voličskými preferenciami zlúčili do jednej strany, ktorú by sme nazvali hoci Strana stratených hlasov, som presvedčený, že taká strana by vyhrala voľby!

A ak by sa strana, ktorú ste volili, napokon predsa len do parlamentu nedostala, jej percentá by sa prerozdelili v prospech víťazných strán v tom pomere a poradí v akom by sa umiestnili vo voľbách. Asi každý volič má rebríček aspoň troch strán, ktoré by teoreticky volil, ak by nemohol voliť tú svoju. Ak sa niekto obáva, že „väčšinu“ z „prepadnutého“ hlasu by mohla dostať strana, ktorej by ten hlas v žiadnom prípade nechcel dať, tak v týchto voľbách to nebude vôbec také jednoznačné. Poradie na prvých troch miestach (a teda politické strany, ktoré si z „prepadnutého“ hlasu najviac prerozdelia) by vedela odhadnúť asi len Sibyla. Táto neistota – komu „prepadnutý“ hlas prospeje a komu nie, je v týchto voľbách silným argumentom v prospech toho, aby sa voliči tentoraz až tak neobávali „následkov“ toho, že dali hlas strane, ktorá by sa teoreticky do parlamentu nemusela dostať. Inými slovami to, ktoré strany „prepadnutý“ hlas najviac zužitkujú je tentoraz doslova lotéria. A istota je len voľba tej strany, ktorá vás svojim programom naozaj najviac zaujala a pritom nie je isté, či sa do parlamentu dostane.

Pardon, pán prezident 2

04.06.2020

Nadstrážmajster Pavol O. sa vrátil až o pol hodinu. Na nevkusne kvietkovanom umelohmotnom podnose niesol dve kávy a akúsi škatuľu: „Nech sa páči, slečna Hromadová„ položil pred ňu kávu. „Ďakujem„ precedila. „Máte zakrvavené čelo. Ukážem vám, kde je umyváreň, aby ste sa mohli umyť.„ Prekvapene naňho pozrela. Nadstrážmajster jej podal škatuľu a krotko [...]

Pardon, pán prezident 1

02.06.2020

Šesť hodín ráno. Spálňou sa ozýva tigrí rev. Takýto tón má elektronický budík ukrytý v soške bengálskeho tigra – dare od predsedu lokálnej gudžarádskej vlády. Manželka predsedu vlády sa nepokojne zamrvila vo vyhriatej posteli a odvrátila sa. Odvrátila sa spôsobom, ktorý nenaznačoval nič dobré. Predseda vlády síce ešte ležal bez pohnutia, ale jeho myseľ, [...]

Sú Slováci hlúpi?

23.05.2020

Rozhodne nepatrím k tým, ktorí sa hanbia hrdo vysloviť oficiálny názov nášho štátu a radšej nazývajú slovenské územie „touto krajinou“. Naopak, 1. január 1993 som s nadšením privítal. Slovensko mám rád, pretože je pekné a rozmanité a bývajú tu múdri a šikovní ľudia. To je môj dlhodobý názor… Čím sme však časovo vzdialenejší od roku 1989, tým [...]

výskum, lekár, laboratórium, veda, vedec

Vedcom zobrali 120 miliónov z eurofondov, pôjdu podnikateľom

04.06.2020 22:22

Rektori a šéf SAV upozorňujú na presun 120 miliónov eur z eurofondov na vedu v Operačnom programe Integrovaná infraštruktúra na iné účely.

Zosuv pôdy / Nórsko

Masívny zosuv pôdy v Nórsku strhol do mora osem domov

04.06.2020 21:56

Zosuv dlhý 800 a vysoký 40 metrov, si okrem materiálnych škôd nevyžiadal nijaké obete na životoch či zranených.

Andrej Babiš

Premiér Babiš pre Pravdu: Pomôžme si dovolenkami v Česku a na Slovensku

04.06.2020 21:23

Pomôžme si dovolenkami v Česku a na Slovensku, keď sme v porovnaní s mnohými štátmi vo výhode vo výsledku boja proti koronavírusu, hovorí český premiér Andrej Babiš.

Rusko Noriľsk havária ekologická

Ekologickú haváriu na Sibíri mohlo spôsobiť aj roztápanie permafrostu

04.06.2020 21:17

Experti sa obávajú, že odstránenie znečistenia z rieky Ambarnaja, kam z miestnej tepelnej elektrárne uniklo viac ako 20-tisíc ton dieselového paliva, môže trvať aj desiatky rokov.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 277
Celková čítanosť: 1054005x
Priemerná čítanosť článkov: 3805x

Autor blogu