Založ si blog

Tip na bezcoronavírusový výlet v Bratislave č. 3

V týchto dňoch sa máme zdržiavať čo najviac doma a nekontaktovať sa zbytočne s ľuďmi. Lekári nám pritom radia, aby sme išli do prírody, pretože vplyvom slnečného žiarenia vytvorený vitamín D je veľmi dobrý na podporenie imunity proti coronavírusu. Za týchto okolností je dosť problém nájsť v Bratislave prírodnú lokalitu, kde nestretnete nikoho, alebo len minimum ľudí.

Obľúbené výletné lokality Bratislavčanov (Železná studnička, Koliba, Kamzík, Kačín, dunajská hrádza…) sú plné ľudí a coronavírus sa tu musí rozhodovať na koho skočí s takým potešením, s akým sa ženy Borisa Kollára v zlatníctve rozhodujú po akom šperku za odmenu siahnu.

Dnešný tip na výlet, na ktorom by sme nemali stretnúť veľa ľudí a teda by sme sa ani nemali nakaziť covidom sa týka bratislavskej lokality Biele skaly nachádzajúcej sa v masíve Devínskej Kobyly v bratislavskej mestskej časti Dúbravka.

Východiskom pre túto túru je areál firmy Technické sklo zaoberajúcej sa výrobou a predajom laboratórneho, dekoratívneho a technického skla. Doviezť sa sem dá autobusom č. 20, ktorý premáva medzi Devínskou Novou Vsou a lamačským Tescom. Ak prídete vlastným autom, dá sa zaparkovať na viacerých miestach Agátovej ulice.

Priamo od Technického skla vedie zelená značka smerujúca do Dúbravky. Vy však po nej cez Veľkú lúku pôjdete len chvíľu. Veľká lúka, známa aj ako Villa Rustica je archeologická lokalita, kde sa našlo viacero pamiatok z rímskych čias.

balnea Villa Rustica

balnea Villa Rustica

Po necelom kilometri chôdze dorazíte k zvyškom rímskeho súkromného kúpeľa tzv. balnea označeného názvom Villa Rustica nachádzajúcim sa vo výške 210 m.n.m. Ide o základy budovy s rozmermi 13,2 x 11,2 metra rozčlenenej do viacerých miestností. Lokalita bola v roku 1990 vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku. Tu môžete ešte stále naďabiť na väčšie množstvo ľudí, pretože pamiatka je dosť navštevovaná a na priľahlej lúke zvyknú Dúbravčania športovať.

Ak však pokračujete po zelenej ďalej a po cca 100 metroch odbočíte doprava a pokračujete touto odbočkou popri niekoľkých záhradkárskych domčekoch, dostanete sa do masívu Devínskej kobyly a do spleti neznačených lesných chodníčkov, kde je frekvencia ľudí už značne znížená a pri dobrej konštelácii okolnosti sa vám môže stať, že nestretnete vôbec nikoho! Vzhľadom na množstvo „divokých“ chodníkov sa dá presný prístup k lokalite Biele skaly popísať slovne len ťažko. Ideálne je postupovať podľa niektorej z navigácií: (GPS: N 17.00318336487    E 48.19150161743). Výhodná je napr. aplikácia S batohom cez hory. Všetky druhy signálov sú v tejto lokalite uspokojivé. A ak navigáciu nemáte, zostáva vám len dúfať, že nejakého miestneho človeka predsa len stretnete a ten vám poradí.

Biele skaly sú malebným údolíčkom medzi skalami (pôvodne to bol vraj kameňolom). Miesto pôsobí veľmi romantickým dojmom. Nečudo, že si ho obľúbili trampi. Postavili tu sedem veľkých vyrezávaných totemov. Okrem toho tu vybudovali aj lavičky, ohniská a rebríky pre lepšiu dostupnosť. Nachádza sa tu aj pseudokrasová jaskyňa a neďaleko aj studnička.

 

Celá túra vám zaberie 1-2 hodiny (podľa toho ako budete blúdiť, resp. či sa dobrovoľne vyberiete preskúmať aj iné chodníky. Po solídnych lesných chodníkoch a cestách nevyžadujúcich si nijakú mimoriadnu fyzickú zdatnosť našliapete okolo 5 kilometrov s veľmi znesiteľným prevýšením. A k tomu bonus – s covidmi by ste sa tu nemali stretnúť. .

(všetky fotografie sa po kliknutí na ne zväčšia)

zdroj fotografií: autor textu

 

 

 

 

Jeden smutný deň slovenského dôchodcu

23.03.2023

Deň som spolu s manželkou začal, ako inak v tomto veku, návštevou lekára. Sídli v nemocnici v centre mesta. Budova je ošarpaná, pripomína zábery niekde z Donbasu ostreľovaného ukrajinskými vládnymi vojskami. Fasáda Univerzitnej nemocnice(!) je zaopatrená tabuľkami: „Pozor padá omietka!“ Nabáda to k domnienke, že výučbová nemocnica nemá dostatok pacientov na [...]

Príručka samovraha – 65. časť

22.03.2023

Prehľad známych osobností, ktoré ukončili svoj život samovraždou Zastrelenie Thompson, Hunter Stockton (67) – americký novinár a spisovateľ, významná postava kontrakultúry 60. rokov, napísal Rumový denník (1998). Bol legendárnym predstaviteľom „gonzo žurnalistiky“, vyznačujúcej sa extrémne subjektívnym pohľadom na reportované udalosti. Žil rýchle [...]

Príručka samovraha – 64. časť

21.03.2023

Prehľad známych osobností, ktoré ukončili svoj život samovraždou Zastrelenie (v texte sú použité poznámky pod čiarou nachádzajúce sa na konci článku) Roque, Jacqueline (60) – inšpiračná múza a druhá manželka významného španielskeho maliara a sochára Pabla Picassa. Počas ich 11 rokov trvajúceho manželstva Picasso vytvoril viac ako 400 Jacquelininych [...]

zmena času

V noci zo soboty na nedeľu začne platiť stredoeurópsky letný čas

25.03.2023 10:33

O 2.00 h stredoeurópskeho času (SEČ) sa hodinky posunú o hodinu dopredu na 3.00 h stredoeurópskeho letného času (SELČ).

hodina zeme, sviečky, noc, tma

V sobotu bude Hodina Zeme, na známych budovách sa vypnú svetlá

25.03.2023 10:27

Svetový fond na ochranu prírody vyzýva ľudí, aby počas dňa sami "vypli" a strávili hodinu tým, že urobia niečo pozitívne pre planétu.

sviečková manifestácia

Heger: Sviečková manifestácia pripomína význam trvania na hodnotách demokracie

25.03.2023 09:59

Sviečková manifestácia bola jedným z najvýznamnejších verejných vystúpení proti komunistickej moci na Slovensku.

Ukrajina, Rusko, vojna na Ukrajine

Ruské sily postúpili v okolí Bachmutu aj v meste samotnom, uvádza ISW

25.03.2023 08:27

Ukrajinský generálny štáb ohlásil odrazenie 59 útokov za posledný deň.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 478
Celková čítanosť: 1758940x
Priemerná čítanosť článkov: 3680x

Autor blogu

Kategórie