Založ si blog

Tip na bezcoronavírusový výlet v Bratislave č. 4

V týchto dňoch sa máme zdržiavať čo najviac doma a nekontaktovať sa zbytočne s ľuďmi. Lekári nám pritom radia, aby sme išli do prírody, pretože vplyvom slnečného žiarenia vytvorený vitamín D je veľmi dobrý na podporenie imunity proti coronavírusu. Za týchto okolností je dosť problém nájsť v Bratislave prírodnú lokalitu, kde nestretnete nikoho, alebo len minimum ľudí.

Obľúbené výletné lokality Bratislavčanov (Železná studnička, Koliba, Kamzík, Kačín, dunajská hrádza…) sú plné ľudí a coronavírus sa tu musí rozhodovať na koho skočí s takým potešením, s akým sa ženy Borisa Kollára v zlatníctve rozhodujú po akom šperku za odmenu siahnu.

Dnešný tip na výlet do menej frekventovanej bratislavskej lokality sa týka vodnej plochy nazývanej Kalné jazero. Ide o umelé jazero, ktoré vzniklo okolo roku 1967 pri výstavbe nového železničného depa. Jeho účelom bol odvod spodnej vody počas stavebných prác.

Zo Zlatých pieskov sem chodí autobus č. 57. Dá sa sem dopraviť aj vlastným autom. S parkovaním je to horšie. Zaparkovať sa dá len zo severnej strany na zopár na divoko vytvorených parkovacích plochách na úzkej Staviteľskej ulici. A to sa možno budete trochu triasť o svoj cadilac, či vám ho nejaký kamión z jednej strany kompletne nezbrúsi. Takže radšej na biku.

Kalné jazero

Kalné jazero

Kalné jazero

Kalné jazero

Kalné jazero

Kalné jazero

Kalné jazero

Kalné jazero

Kalné jazero

Úprimne, Kalné jazero nie je úplne top destinácia. Jazero je zovreté z oboch strán železnicou. Z juhu traťou medzi železničnými stanicami Bratislava-VinohradyBratislava-Vajnory a zo severu zoraďovacím Východným nádražím. Okrem toho severný breh jazera kopíruje pomerne frekventovaná a úzka Staviteľská ulica. Napriek tomu je to lokalita, kde našlo svoje rekreačné miestečko viacero záhradkárov a rybárov. Jazero sa dá obísť koldokola, okrem asi 200 metrového úseku na západnej strane, ktorý musíte prejsť po asfaltke.

Blízkosť Staviteľskej ulice na severnej strane Kalného jazera

 

Na severnej strane sa nachádza viacero vybudovaných miest pre rybárov, dokonca aj malé plochy, ktoré by sa azda dali nazvať minilúčkami, nachádza sa tu aj viacero ohnísk a možností na piknikovanie. Rybári (pravdepodobne) tu zanechávajú po sebe dosť veľký neporiadok a na východnom (najmenej zaujímavom) brehu sa dá nájsť aj takéto zákutie:

Chodník po južnom brehu sa vinie tesne po brehu, teda z jednej strany je lemovaný vodnou plochou a z druhej tesne plotmi záhradkárskej kolónie. Tu prekvapí návštevníka v dnešných časoch už úplne nemódne a až archaicky pôsobiace poľnohospodárske resp. chovateľské zanietenie viacerých záhradkárov. Na viacerých pozemkoch chovajú sliepky, ba nájde sa aj voľne sa pohybujúca ošípaná.

Úzky chodník na južnom brehu

Južný breh Kalného jazera

Južný breh Kalného jazera

Južný breh Kalného jazera

Južný breh Kalného jazera

Zo západnej strany sa nachádza nedokončená budova, ktorá bude podľa vzhľadu asi nejakým novým ubytovacím zariadením – je tam síce nápis Súkromný pozemok a Zákaz vstupu, ale to by sa záhradkári len ťažko dostávali k svojim parcelám…

Obísť celé jazero vám komótnym tempom potrvá necelú hodinku. Ak pridáte k výletu aj opekanie špekáčikov, dá sa z toho urobiť celkom pekný výlet. Ľudí tu niet takmer žiadnych, možno nejaký osamelý rybár, i keď podľa tabule lov rýb je povolený až od 25. apríla, takže rybári by sa tam ešte týždeň nemali vyskytovať. Muži, čo v detských časoch túžili byť rušňovodičmi môžu po obídení jazera hodiť pohľad aj na dianie na zoraďovacom Východnom nádraží, tam isto-iste nijakého covida nechytia, lebo nebudú mať od koho.

Východné nádražie

Východné nádražie

Severný breh Kalného jazera

Severný breh Kalného jazera

Zdroj fotografií: autor textu

(všetky fotografie sa po kliknutí na ne zväčšia)

Jeden smutný deň slovenského dôchodcu

23.03.2023

Deň som spolu s manželkou začal, ako inak v tomto veku, návštevou lekára. Sídli v nemocnici v centre mesta. Budova je ošarpaná, pripomína zábery niekde z Donbasu ostreľovaného ukrajinskými vládnymi vojskami. Fasáda Univerzitnej nemocnice(!) je zaopatrená tabuľkami: „Pozor padá omietka!“ Nabáda to k domnienke, že výučbová nemocnica nemá dostatok pacientov na [...]

Príručka samovraha – 65. časť

22.03.2023

Prehľad známych osobností, ktoré ukončili svoj život samovraždou Zastrelenie Thompson, Hunter Stockton (67) – americký novinár a spisovateľ, významná postava kontrakultúry 60. rokov, napísal Rumový denník (1998). Bol legendárnym predstaviteľom „gonzo žurnalistiky“, vyznačujúcej sa extrémne subjektívnym pohľadom na reportované udalosti. Žil rýchle [...]

Príručka samovraha – 64. časť

21.03.2023

Prehľad známych osobností, ktoré ukončili svoj život samovraždou Zastrelenie (v texte sú použité poznámky pod čiarou nachádzajúce sa na konci článku) Roque, Jacqueline (60) – inšpiračná múza a druhá manželka významného španielskeho maliara a sochára Pabla Picassa. Počas ich 11 rokov trvajúceho manželstva Picasso vytvoril viac ako 400 Jacquelininych [...]

auta, pr

Nemecko a Európska komisia urovnali spor o koniec spaľovacích motorov. V čom je háčik?

25.03.2023 11:24

Po roku 2035 bude ďalej možné nanovo registrovať vozidlá so spaľovacími motormi, ak budú tankovať uhlíkovo neutrálne palivá.

rusko vojaci mobilizácia

Kremeľ nariadil obliecť do uniforiem ďalších 400-tisíc Rusov. Je to reálne?

25.03.2023 11:18

Rusko spúšťa masívnu náborovú kampaň na doplnenie vyčerpaných inváznych síl na Ukrajine, kde podľa západných údajov prišlo o viac ako 200-tisíc vojakov.

zmena času

V noci zo soboty na nedeľu začne platiť stredoeurópsky letný čas

25.03.2023 10:33

O 2.00 h stredoeurópskeho času (SEČ) sa hodinky posunú o hodinu dopredu na 3.00 h stredoeurópskeho letného času (SELČ).

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 478
Celková čítanosť: 1759167x
Priemerná čítanosť článkov: 3680x

Autor blogu

Kategórie