Nadstrážmajster Pavol O. sa vrátil až o pol hodinu. Na nevkusne kvietkovanom umelohmotnom podnose niesol dve kávy a akúsi škatuľu:
„Nech sa páči, slečna Hromadová„ položil pred ňu kávu.
„Ďakujem„ precedila.
„Máte zakrvavené čelo. Ukážem vám, kde je umyváreň, aby ste sa mohli umyť.„
Prekvapene naňho pozrela. Nadstrážmajster jej podal škatuľu a krotko vysvetlil:
„Lekárnička. Je tam peroxid aj jódová tinktúra. Vydezinfikujte si to.„
Karol B. mal s policajtmi svoje skúsenosti. Bolo mu zrejmé, že nadstrážmajster si už zistil, koho lapil a teraz mu lepí. Bojí sa, aby ho neobvinili, že Klaudiinu hlavu rozbil počas výsluchu.
Klaudia vzala škatuľu a odišla do umyvárne.
Keď sa vrátila, v kancelárii stál František M.
„Prišlo po vás auto z Úradu na ochranu ústavných činiteľov.„ povedal nadstrážmajster. „Môžete ísť.„
„A zápisnica?„ čudoval sa Karol B.
„Kolega už zistil dostatok informácií. Spracujeme ich, spíšeme zápisnicu a vyhľadáme vás, aby sme vám dali prečítať a podpísať jej konečnú verziu. Súhlasíte?„
Toto je ukážka zo staršieho textu „Pardon, pán prezident“, ktorý som sa v týchto dňoch vo forme e-knihy rozhodol vydať.
Ide o text, s ktorým som sa zúčastnil literárnej súťaže Román 2006, ktorú vyhlásil KK Bagala a jeho literárny agentúra LCA. Text postúpil do druhého kola (medzi 14 spomedzi 97 súťažných príspevkov), ale ďalej sa neumiestnil. Vydavateľa som preň nedokázal nájsť možno aj preto, že nebol celkom „korektný“. Pripúšťam, že s odstupom rokov je text možno trochu obsolétny, minimálne v tom, že namiesto eur sa v texte vyskytujú koruny…
Z hodnotenie porotcov literárnej súťaže:
- Kvalitný satirický román fungujúci na fúzii stereotypov ľúbostného a spoločenského románu s komicko-idylickým koncom. Ľahko rozpoznateľné paralely k skutočným udalostiam a osobám.
- Skvelá majstrovsky napísaná paródia na súčasné politické pomery, ktorá dokáže zamraziť i kultivovane pohnúť bránicou. Text je faktograficky prepracovaný do najmenších detailov, dokonca sviežo pôsobia i neobvyklé poznámky pod čiarou. Autor ale mohol priniesť viac prekvapujúcich zvratov a úplne sa vyhnúť neobratnému moralizovaniu v závere.
- Ide o realistický spoločenský román (pripomína Jesenského Demokratov). Základným prvkom stvárňovania skutočnosti je v ňom humor (situačný i verbálny), ktorý je však miestami preexponovaný, násilný, ku koncu sa úplne stráca. Veľmi dobrá je štylizácia (využíva všetky vrstvy jazyka, lexika i poznámky pod čiarou, rýchle a dobré striedanie pozícií rôznych rozprávačov.
- Rukopis s názvom Pardon, pán prezident je ďalším z radu textov v tomto súbehu, ktoré sú pokusom o satirické stvárnenie našej súčasnej reality, predovšetkým politického života spoločnosti. Zo všetkých, ktoré som čítal, ide o pokus najvydarenejší, preto je moje bodové hodnotenie pomerne vysoké. K dobru tohto románu treba pripísať, že je vtipný, dokáže čitateľa pobaviť a svojim spôsobom naozaj vyjadruje pocity súčasníkov, ktorým v našom geografickom priestore – stále takmer fatálne do existencie zasahuje politika.
- Politická satira vychádza z konkrétnych reálií, miestami priam kľúčový román so sčasti dešifrovateľnými postavami. Autorove ambície však siahajú ďalej, vlastný príbeh je ironická fikcia s odvážne vymyslenou a naozaj nečakanou pointou. Po istých úpravách by si nepochybne našiel čitateľov.
Viac info na: https://www.pavolfabian.sk/
Celá debata | RSS tejto debaty