Založ si blog

Plagiát, kompilát a funkcionársky salamiát

Pri tvorbe literatúry aj vedeckých diel možno používať pomocné pramene. Humorne sa hovorí, že ak opisujete z jednej knihy, ide o plagiát. Ak opisujete z dvoch kníh, ide o esej. Ak opisujete s troch kníh, je to doktorská dizertačná práca. Pri opise zo štyroch kníh vzniká piata vedecká kniha.

Plagiát je dokument, ktorého obsah vznikol prebratím práce iného autora (autorov) a jej prezentovaním ako práce vlastnej. Ten, kto sa dopúšťa plagiátorstva, porušuje nielen etické pravidlá, ale aj zákony SR – zákon č. 185/2015 Z. z. Autorský zákon.

Kompilát opakuje informácie prevzaté z iných dokumentov. Od plagiátu sa líši najmä tým, že možno presne identifikovať dokumenty, z ktorých kompilátor čerpal. Autor kompilátu označením citácií deklaruje, že neprezentuje svoje myšlienky a výsledky. Slovo kompilát nemusí vždy iba pejoratívny nádych. Od jednoduchej netvorivej kompilácie sa totiž odlišuje tvorivá kompilácia, pri ktorej autor dospieva k vlastným záverom a stanoviskám.

Takmer všetky záverečné práce študentov majú prvky kompilácie, pretože v prevažnej miere vznikajú sčítaním poznatkov prevzatých z literatúry a len v menšej miere sú výsledkom vlastnej tvorivej práce študenta. To je ale v poriadku, pretože študenti tú literatúru museli prečítať, museli vytvoriť akúsi spájajúcu myšlienku, vlastnou hlavou ju napísať a obhájiť.

Pri písaním svojej knihy s názvom Dejiny Slovenska od Veľkého tresku po veľký tresk som „opisoval“ z 203(!) kníh. Najmenej polovicu z nich som prečítal celú, z niektorých len potrebnú kapitolu/kapitoly a z niektorých len odsek, o ktorom som vedel, že tam je a potrebujem ho. Všetkých 203 literárnych zdrojov som poctivo uviedol v zozname použitej literatúry, ktorý samotný zaberá osem strán z dvestodvadsať stranovej knihy. Knihu som písal vo voľnom čase, popri zamestnaní a jej napísanie mi trvalo vyše dva a pol roka. Nikdy som netvrdil, že je to seriózne vedecké dielo, v každom prípade jeho písanie ma určite obohatilo o mnohé poznatky a prípadného čitateľa azda pobavilo. Dielko získalo pozitívne hodnotenia a sám ho považujem sa jedno z najlepších z mojich desiatich kníh, ktoré mi zatiaľ vyšli.

Preto si nemôžem vážiť ľudí, ktorý svoju záverečnú prácu napísali za pol dňa a aj z tohoto času im väčšinu zabralo štartovanie počítača.

Preto si nemôžem vážiť ľudí ako Boris Kollár, ktorý do svojho plagiátu opísal prácu od svojho odborného školiteľa a opisoval aj z ďalších dvoch zdrojov – samozrejme, bez ich uvedenia a vlastného tvorivého prístupu.

Preto si nemôžem vážiť ľudí ako Igor Matovič, ktorý podľa Hospodárskych novín vo svojej diplomovej práci napísal štyri(!) strany sám a osemdesiat opísal od ekonómov Karásza st., Karásza ml. a Renčka.

Teda napísal… Podľa vlastného priznania mu celý text napísala sestra jeho najlepšieho kamaráta z vysokej školy počas spoločnej dvojtýždňovej dovolenky v Chorvátsku.

Netvrdím, že si niektoré veci nezľahčujem aj ja. Ale len také, za ktoré sa nebudem musieť hanbiť! Posadnutosť politikov (teda treťotriednych  hercov hrajúcich sa na politikov) túžbou mať vysokoškolský titul, hoci ho vlastne k svojmu politikárčeniu nepotrebujú, je hlúpa, komická a trápna.

Jestvuje také slovné spojenie – mať na saláme. Salámisti, to sú ľudia, ktorí nemajú o niečo záujem, resp. majú všetko na háku, teda nerobia si s ničím starosti, hodia ich za hlavu. Ak sú na čele štátu takíto ľudia, mám si ich vážiť?

Môže takýto štát dopadnúť dobre?

Nie je čas dať odpor najavo?

Plošné testovanie a ja

21.10.2020

Vyjadroval sa už hocikto, tak sa vyjadrím aj ja. Koniec koncov som zverolekár, teda mám medicínske vzdelanie a v minulosti som riešil viacero ohniskových nákaz spojených s karanténnymi opatreniami, ktoré sa v prvom rade, pochopiteľne, týkali ľudí a nie zvierat. Plošné testovanie by bol v princípe dobrý nápad. Lenže nie je. Test firmy SD Biosensor, ktorý sa má použiť na [...]

Iľf s Petrovom to vedeli už v roku 1935

17.07.2020

Iľja Iľf a Jevgenij Petrov boli dvaja sovietski spisovatelia, ktorí svoje texty písali spoločne ako spoluautori. Známe sú ich satirické diela. Román Dvanásť kresiel vyšiel v roku 1928, stal sa klasickým príbehom literárneho humoru, dočkal sa prekladov do mnohých jazykov. Pokračovanie tohto románu, ktoré má názov Zlaté teľa vyšlo v roku 1931. Hlavnú rolu v oboch [...]

Boja sa súčasní mocipáni hnevu ľudu?

16.07.2020

Pred pár dňami som písal o protestujúcich pred Markízou v Záhorskej Bystrici.TU Písal som o nich, že sú to takí neškodní, sympatickí exoti. Zdá sa, že až takí neškodní neboli. Alebo možno aj boli, ale napriek tomu niekomu prekážali. Minulý piatok som išiel opäť okolo Markízy a štrajkujúci tam už neboli. Stany, lavičky, transparenty, zástavy, všetko bolo preč! [...]

ocenenie, senior friendly

Súťaž Senior Friendly ide do finále

23.10.2020 13:00

Už o niekoľko hodín budeme vedieť, kto si zaslúži titul Senior Friendly. Alebo po slovensky: priateľskí k seniorom.

Virus Outbreak Czech Republic

Prymula bez rúška, bude aj bez kresla. Babiš žiada jeho odchod

23.10.2020 11:48

Český minister zdravotníctva Roman Prymula bol na nočnom stretnutí v reštaurácii, ktorá mala byť zavretá, navyše odišiel bez rúška.

Orava, Bardejov, koronavírus

Chaos s dobrovoľníkmi. Bez informácií, nereálne termíny

23.10.2020 11:00

Plynulosť a úspech testovania závisí aj od množstva dobrovoľníkov, ktorí budú pri odberoch pomáhať. Vo viacerých prípadoch organizácia škrípe.

matovič

Matovič vyzval poslancov k jednote, požiadal o zvolanie grémia

23.10.2020 09:55, aktualizované: 10:37

Predseda parlamentu Boris Kollár zvolal poslanecké grémium na 10.00 hodinu.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 286
Celková čítanosť: 1135339x
Priemerná čítanosť článkov: 3970x

Autor blogu